Dünyanın En Büyük Gameboy'u

0
0
0
0
0
Çocukken ufacık ekranlarda oynadığımız Gameboy'u, artık eskisi kadar küçük değil.
Bu haber tam nostalji damarı tutan, ''şöyle bir Mario olsa da oynasam'' diyenlere göre (ya da başka efsane oyunlar da olabilir, tercih sizin).

Bundan yaklaşık bir 15-20 sene önce, piyasanın popüler oyun platformları atari ve gameboylardı. O zamanlar tabi görüntü kalitesiymiş, gerçeklikmiş gibi dertlerimiz yoktu. Birkaç tane karenin toplanıp bir araya getirdiği Mario, bizim için yeterince gerçekçiydi.Hackaday adlı sitede pek çok projesi ile bilinen ''Raz'' isimli arkadaş, dünyanın en büyük Gameboy'unu yapmayı başarmış. Gerçi ''dünyanın en büyük Gameboy'u '' olduğuna dair resmi bir durum yok ortada ancak, bundan daha büyüğü olmadığı söylenmekte. Araştırdık, bizde bulamadık (bulursanız gönderin, ''asıl Kara Murat bu!!'' diye paylaşalım).

İlk olarak Belçika'da düzenlenecek ''Nintendoom'' adlı müzik festivali için tasarlanan Gameboy, sadece maket olacak şekilde planlanmış. Raz denilen arkadaş da ''ya ben bunu maket değil de sahiden yapayım'' deyip kolları sıvamış. 3 mm inceliğinde, 10 metrekare MDF (kompozit ahşap malzeme) kullanan Raz, oluşturduğu kasanın içine 19'' LCD monitörRaspberry Pi ve birkaç devasa buton da koymuş.Sonuç olarak ortaya, Raspberry Pi'yi retro-oyun konsoluna çevirmeye yarayan Retropie sistemine sahip, devasa bir Gameboy çıkmış. 
 

 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0