• Anasayfa
  • Oyun
  • Dünyanın İlk 64-Bit Oyun Konsolu Nintendo 64 Doğum Gününü Kutluyor!

Dünyanın İlk 64-Bit Oyun Konsolu Nintendo 64 Doğum Gününü Kutluyor!

1
0
0
0
0
İlk satışa çıktığında büyük ses getiren ilk 64 bit oyun konsolu Nintendo 64'ün üzerinden tam 20 yıl geçti. Oyun tarihinin önemli cihazları arasında bulunan N64'e birlikte göz atalım.
Video oyun tarihinin en önemli cihazlarının altında imzası bulunan şirketlerden biri olan Nintendo her dönemde önemli bir yenilikle oyun severlerin karşısına çıktı. NES ile dönemine göre gelişmiş grafikleri oyunculara sunan şirket, GameBoy ile mobiliteyi oyun severler ile buluşturdu. Wii ile yepyeni oyun deneyiminin kapılarını aralayan Nintendo’nun bir diper önemli hamlesi 1996 yılında Nintendo 64 ile gelmişti.

 İlk 64-bit Konsol

Tarihteki ilk 64 bit oyun konsolunu pazara sunan Nintendo, “64 bit” özelliği ile büyük ses getirdi. Sega’nın Saturn’ü karşısında büyük başarı kazanan konsol o dönemde kendisine yeni bir rakip olan PlayStation ile mücadele etti. Başlangıçta bu savaştan da galip çıkan Nintendo 64 dünya çapında 40 milyon adetin üzerinde satıldı. Ardından Sony’nin PlayStation’ı pazara egemen oldu.

 Optik Disk Mi, Kartuş Mu?

1996 yılının Haziran ayında Japonya’da satışa sunulan konsolun en dikkat çekici yanı, dönemindeki rakipleri optik disklere geçse de hala kartuşta ısrar etmesiydi. 64 bit ile diğerlerine göre üstündü ancak kartuşlu olması o dönemin yeniliği CD karşısında Nintendo’yu zor durumda bıraktı. Oyun üreticilerini de 64 bit’in avantajlarını tam olarak kullanabilme noktasında kartuş yüzünden biraz sınırlandı. Buna rağmen başarı yakalayan konsolun çıkış oyunu ise Super Mario 64’dü. Cihazın popüler oyunları arasında Mario Kart 64, Donkey Kong 64, GoldenEye 007 gibi yapımlar bulunuyor.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0