• Anasayfa
  • Oyun
  • E-Spor Oyuncusu Doğukan Durdağı: Bu Spordan Büyük Gelirler Elde Edebilirsiniz

E-Spor Oyuncusu Doğukan Durdağı: Bu Spordan Büyük Gelirler Elde Edebilirsiniz

0
0
0
0
0
DEÜ Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret Bölümü 4. sınıf öğrencisi olan Doğukan Durdağı, oyuncuların e-spor ile büyük gelirler elde edebileceğini söyledi.
Dokuz Eylül Üniversitesi Elektronik Sporlar Kulübü Başkanı olan ve aynı okulda Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret Bölümü’nde okuyan Doğukan Durdağı, e-spor sayesinde katıldığı turnuvalarda para ödülleri kazanmış bir e-sporcu.

Daha önceleri bilgisayarlara karşı oyun oynardık, artık insanlar karşılıklı oynayabiliyor. Bu da rekabetin olduğu bir ortam oluşturdu’ diyen Durdağı, e-sporun bu sayede dünya genelinde tanınan bir spor olarak tanınmaya başladığını söyledi. Ailelerin daha önce çocuklarına bilgisayar başında çok fazla vakit geçirdikleri için kızdığını fakat bu sporun artık bir kariyer imkanı yarattığını fark etmelerinden sonra çocuklarını desteklemeye başladığını söyleyen Durdağı, futbol ve basketbolda olduğu gibi e-sporda da profesyonel kulüplerin olduğunu ve oyuncuların sözleşmeli olarak kulüplerde mücadele ettiğini belirtti.Ülkemizde rekabete dayalı oyun oynayan sporcu sayısı 5 yıl önce 1 milyonun altında iken şu an 8 milyon civarında olduğunun tahmin edildiğini söyleyen Durdağı, bu sayının hızlı bir şekilde artmasına sebep olarak e-sporun iş ve kariyer imkanları oluşturuyor olmasını gösterdi. Artık cep telefonlarından ve tabletler üzerinden dahi e-spora katılımın olabildiğini belirten Durdağı, yapılan turnuvalarda teknolojik ekipmanların ve para ödüllerinin dağıtıldığını belirterek oyuncuların bu anlamda ciddi paralar kazanabileceğini vurguladı.Yaptığı işin e-sporculuk olduğunu söylediğinde insanların şaşırdığını, ne yaptığını anlattıktan sonra da ‘ha, oyun oynuyorsun yani’ gibi tepkilerle karşılaştığını belirten Durdağı, bu durumla ilgili olarak şunları söyledi: "Evet biz oyun oynuyoruz. Oyunlardan da öğrenecek çok şey var. Farklı kültürlerden çok sayıda insanla tanışabiliyorsunuz. Takım olmayı öğreniyorsunuz. Sorumluluk sahibi oluyorsunuz. Problem çözme yeteneğinizi geliştiriyor. Aileler, bunları öğrendikçe desteklemeye başladı."

E-spora olan ilginin gelecekte daha çok artacağını düşündüğünü söyleyen Durdağı, bu sporda başarılı olmak için günde en az 5-6 saatlik bir çalışmanın yapılması gerektiğini söyledi.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0