• Anasayfa
  • Oyun
  • eSpor Resmi Üniversite Spor Dallarından Birisi Oluyor!

eSpor Resmi Üniversite Spor Dallarından Birisi Oluyor!

0
0
0
0
0
Bazı üniversiteler tarafından yapılan açıklamalara ve yeni düzenlemelere göre eSpor, artık resmi bir üniversite spor dalı.
Bildiğiniz gibi oyun sektörünün gelişimiyle birlikte oyuncu sayısı, tarihte hiç olmadığı kadar arttı ve bu oyuncuların oynadığı oyunlar son derece gelişmiş, internet tabanlı oyunlar haline gelmeye başladı. Birbirini izleyen gelişmeler ve bu gelişmelerle son derece yakından ilgilenen kalabalık bir kitlenin bulunması, oyuncuların da resmi olarak sporcu sayıldığı bir spor dalının, yani "eSpor"un doğuşuna neden oldu.

"eSporcu" ünvanı, şu an ülkemizde oldukça popüler olan League of Legends'ın da aralarında bulunduğu DoTA 2, Smite, CS:GO gibi oyunların turnuvalarına katılan takımların üyelerinin sahip olması gereken bir ünvan haline geldi. İyi olmak için sıkı bir çalışma, bol pratik, yetenek ve ekip çalışması gereken bu oyunların düzenlenen turnuvalarında birçok takım yarışıyor. Bu takımların her üyesinin eSporcu ünvanına sahip olduğunu düşünülünce eSporcu olmanın kolay olduğunu düşünebilirsiniz fakat bir eSporcu olmak hiç kolay değil.Basketbol, futbol, atletizm gibi alanlarda lisansı veya derecesi bulunan öğrencilere kayıt esnasında kolaylık sağlayarak onlara kendi üniversitelerini temsil ettirmeye çalışan üniversitelerden bazıları, bu işlemi artık eSporcularda da gerçekleştiriyor. Cincinnati Üniversitesi, geçen hafta düzenlenen büyük League of Legends turnuvasının ardından eSpor'un üniversitenin resmi spor dallarından birisi olduğunu duyurdu. Bu olay, son derece kalabalık bir hayran kitlesi bulunan eSpor için sadece bir başlangıç.

Dünya üzerinde yayılmaya ve saygı duyulmaya başlanan eSpor'un yenilikçi üniversitelerimize de gelmesinin yakın bir tarihte gerçekleşeceğini düşünüyorum. Diğer spor dallarında olduğu gibi yetenek ve çalışma isteyen bu spor dalında da iyi olanların ödüllendirilmesi gerek.

Kaynak: SlashDot 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0