• Anasayfa
  • Oyun
  • Facebook’ta İğrenç Konuşmaların Döndüğü Avataria Oyunu Yasaklandı!

Facebook’ta İğrenç Konuşmaların Döndüğü Avataria Oyunu Yasaklandı!

2
2
1
0
0
Küçük çocukarların ‘cinsel içerikli’ konuşmalara maruz kaldığı oyun Avataria, Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yasaklandı.
Geçtiğimiz haftaiçinde bir Ekşi Sözlük yazarının fark edip entry girmesiyle ortaya çıkan ve sosyal ağ platformlarında da büyük tepkilerin gösterilmesine neden olan Facebook’taki Avataria oyunu, Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yasaklandı. Savcılık, oyuna erişimin engellenmesi için aldığı kararı Telekomünikasyon İletşim Başkanlığı’na bildirdi.

Oyunun yasaklanmasıyla ilgili ilk talep ise Sakarya Emniyet Müdürlüğü’nden geldi. İl Emniyet Müdürlüğü’nün Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdiği yazıda 18 yaşından küçük çocukların ilgi gösterdiği oyunda küfürlü yazışmaların olduğu, bunların çocuklar üzerinde olumsuz etki yarattığı ve istismara uğrayabilecekleri belirtildi. Savcılık ise kendilerine gelen bu talebi olumlu olarak değerlendirdi ve oyunun yasaklanmasına karar verdi. Alınan karar ise Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na bağlı olan Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’na bildirildi. Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı’nın oyunla alakalı açıklaması ise şu şekilde oldu: 

"Facebook isimli sosyal paylaşım sitesi üzerinden oynanabilen ’Avataria’ adlı oyun ile ilgili olarak ulusal medya organlarında yer alan haberler üzerine yapılan çalışmalarda, bahse konu oyun içerisinde yapılan açık kaynak araştırması neticesinde şahısların birbirleri ile özel konuşma yapabildiği gibi tüm kullanıcılar tarafından görüntülenebilir konuşmaların da gerçekleştirildiği, bazı konuşmaların uygunsuz şekilde olduğu ve çocuk kullanıcıların bu konuşma içeriklerine rahatlıkla ulaşabileceği değerlendirildiğinden, Cumhuriyet Başsavcılığımızca ’Avataria’ isimli oyun hakkında soruşturma başlatılmış, başlatılan soruşturma kapsamında çocuk kullanıcıların mağdur olmaması, cinsel taciz ve istismara maruz kalmaması, müstehcen konuşmalar ile genel ahlak ve gelişimlerinin olumsuz yönde etkilenmemesi için tarafımızca verilen talimat doğrultusunda 5651 sayılı Yasa’nın 8’inci maddesinin 5’inci fıkrası gereğince ’Avataria’ isimli oyunun Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından resen erişime engellenmesi hususunda gerekli işlemler başlatılmıştır."
2
2
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
2
1
0
0