Far Cry 4: Bir Gencin Direnişi

1
0
0
0
0
Doğal yaşamın vahşi yüzü peşinizi bırakmıyor. Bırakmayacak gibi de… Ama bu sürümünde vahşi doğanın daha akıllı olması ve daha farklı öğelere yer verilmiş olması, Far Cry 3’deki vahşi yaşamdan ayırt edici bir nitelik sahibi olmasını sağlayabilmiş. 
Neden bu şekilde bir başlık kullandım bilmiyorum ama oyunun amaç ve gayesiyle birebir örtüşüyor gibi. Far Cry 4 rüzgarı giderek tüm gençleri etkisi altına almayı başardı. Oyunun hikayesinin de hüzün ve hicranla başlaması, oyunda başarılı olma duygularını pekiştiren bir niteliğe sahip. Normal bir genç olan Ajay, annesinin vefatı üzerine vasiyetini yerine getirmeye Himalayalara yola çıkıyor. Ama bu yolculuk, basit bir vasiyeti yerine getirme serüveninden, bir diktatöre karşı babası tarafından kurulmuş örgütte savaşmaya doğru biranda dönüşüyor. Bu keskin değişim ve gelişim karşısında söylenecek çok şey var ama Ajay’ı oyunda ana karakter yapan nokta burası.

Hayatın sürprizlerle kaim olduğu zamanda, oyunda da bu kaidenin esas alınarak, öl öpme ve annesinin küllerini Himalayalara serpme gayesi, biranda Ajay’ı profesyonel bir savaşçı ve asker yapıyor. Fry Cry 4 oyununu üçüncü serisinden ayıran önemli bir değişimi sizlere hemen açıklamak isterim. İrade hürriyetinin kullanılmaya başladığı oyunda, önünüze sunulan görev ve vazifelerden seçim yapabilmeniz ve oyunun gidişatında, belirleyici bir öğe durumuna gelmiş olmanız, devrim niteliğinde bir maceraya atılmanızı mümkün kılıyor.


 

 Değişim mi?

Aslında oyunda seçebilme niteliğinden farklı bir değişimin var olduğunu söylemek mümkün değil. Hayatlar aynı, kampları sadece isimleri değilmiş ve koca dünyada yapabildikleriniz eski sürümdekilerle eşdeğer halde devam ediyor. Tabi bunları düşündüğünüz zaman yeni oyunda bir farklılığın olmaması, sadece karakter ve coğrafyada bir değişimin söz konusu olmuş olması, oyun severlerin deneyimlerini arttırma konusunda bir imkanın sunulmamış olması demek. Buda hayal kırıklığına uğrattı birçok kimseyi. Ama yine de, savaş ve mücadeleyi bir arada yaşamak isteyenler için ideal bir oyun olmaya devam ediyor Far Cry 4…

Doğal yaşamın vahşi yüzü peşinizi bırakmıyor. Bırakmayacak gibi de… Ama bu sürümünde vahşi doğanın daha akıllı olması ve daha farklı öğelere yer verilmiş olması, Far Cry 3’deki vahşi yaşamdan ayırt edici bir nitelik sahibi olmasını sağlayabilmiş. Yetenek kanalınızda fil binmeyi aktif ettiğiniz zaman, koca fillerin sırtına binip, sefer yapabilir ve etrafı biraz dağıtabilirsiniz. 1402 Ankara Savaşı'nda Timur’un filleri kullanarak, Yıldırım Beyazıt üzerine sefer yapması, başarılı olmasına sağlamıştı. Sizde fil ordusuyla diktatörü yıkmak ve devirmek için başarılı olabilirsiniz.Hava araçları ve diğer araçların geliştirilmiş olması, oyunun daha nitelikli ve fonksiyonel olmasını sağlamış. Haritanın genişlemesi ve hava araçlarıyla seyahat halindeyken açılabilmesi, daha gerçekçi bir oyun figürasyonunun ortaya çıkmasını mümkün kılmış. Far Cry 4, diğer sürümlerine göre fazla değişmiş olmasa da, yine de eğlenceli bir oyun arayanlar için ideal bir tercih mahiyetine sahip. 
 
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0