Far Cry 4 İnceleme

2
1
0
0
0
Üçüncü oyunuyla birlikte büyük bir oyuncu kitlesini kendine çeken Far Cry serisinin dördüncü oyunu, yakın zamanda çıkışını yaparak oynanması gereken ilk on oyun arasına girmeyi başarmış gibi görünüyor. Bir önceki oyunda olduğu gibi açık dünya tabanlı olan Far Cry 4, bu sefer bizleri Himalayalar'a götürüyor.
Üçüncü oyunuyla birlikte büyük bir oyuncu kitlesini kendine çeken Far Cry serisinin dördüncü oyunu yakın zamanda çıkışını yaparak oynanması gereken ilk on oyun arasına girmeyi başarmış gibi görünüyor. Bir önceki oyunda olduğu gibi açık dünya tabanlı olan Far Cry 4, bu sefer bizleri Himalayalar'a götürüyor.Ana karakterimiz olan Ajay Ghale, annesinin son arzusunu yerine getirmek için Kyrat adlı hayali bir ülkeye gider. Elbette ki işler yolunda gitmeyecek yeri geldiğinde esir alınıp yeri geldiğinde yaralanacaktır.
 
Ana karakterimiz kadar önemli olan bir diğer karakter ise Pagan Min adında kendini kral ilan eden psikopat ve bir o kadarda yumuşak ve duygusal bir adam. Serinin bir önceki oyununda yer alan Vaas karakterine benzetebiliriz. Pagan Min yıllar önce Ishwari isimli bir kadına aşık olur. Ama Ishwari onu değil de Mohan Ghale adında bir adamla evlenir ve biz dünyaya geliriz. Pagan bu duruma bozulup deliliğini Kyrat'a ispatlamak için ant içer. Olaylar bu konu üzerine gelişir...
 
Far Cry 4'ün haritasını merak edenler için güzel bir haberim var. Serinin bir önce ki oyununu oynayan kişilerin çoğu, haritanın gayet büyük olduğunu söylemişlerdi. Yeni haritada neredeyse aynı büyüklükte! Oyunun haritası insanı adeta büyülüyor ve haritada gezmedik hiç bir yer bırakmak istemiyorsunuz ve eskisine göre daha renkli ve şık bir harita ile karşılaşıyoruz.

Gelelim oynanış yapısına... 
 
Galiba oyunun tek eksi yönü oynanış yapısı. Neden diye soracak olursanız. Ufak detaylar dışında Far Cry 3'ten bir farkı yok. Bu  demek değil ki Far Cry 3'ün oynanışı kötüydü, ama insan yeni şeyler bekliyor işte. Tabi ki de oynanışa yeni özellikler katmışlar (yeterli sayıda mı orası tartışılır).Peki nedir bu özellikler: Oyunda fillerin bulunması ve bu filleri kontrol edebilmemiz. Tabi bu özelliği kullanmamız için önce yeteneğini açmamız gerekiyor. Bir diğer özellik ise mini helikopter tarzı bir aracın eklenmesi. Bence gayet mantıklı bir seçim olmuş çünkü haritanın çoğu kısmı dağlık bölge olduğu için tırmanmakta zorluk çekebiliyoruz. Artık araçların içinde ateş edebiliyoruz ve istediğimiz rota doğrultusunda otomatik kontrol edilebiliyorlar. Yani artık haritanın bir ucundan öte ki ucuna giderken oto pilota alıp güzel manzaralar eşliğinde kahvenizi yudumlayabilirsiniz. Oyuna getirilen en büyük özelliklerden biri de Co-op modu! Artık belli görevlerde zorlandığınızda arkadaşınız çeşitli yollarla yanınıza gelip size yardım edebilecek ve görevi birlikte bitirebileceksiniz. Himalayalar deyince insanın aklına ister istemez yüksek dağlar geliyor. Peki biz bu dağlara tırmanacak mıyız? İşte yeni özelliklerden bir tanesi de dağ halatı oluyor. Peki mini helikopter varken ne gerek var zahmete girmeye diyebilirsiniz. Oyun her yerde helikopteri size vermiyor ve siz ister istemez dağa tırmanmak için halatı kullanıyorsunuz.Oynanış açısından pek fark olmasa da grafik bakımından oldukça ileri gitmiş Ubisoft. Canlı ve göze hitap eden renk paleti, çizim mesafesi, atmosfer ve kaplamalar oldukça iyi.
 
Far Cry serisinin ana özelliklerinden bir tanesi de oyunda ki hayvan çeşitliliği. 3. oyundan bildiğimiz üzere zaten yeteri kadar hayvan vardı. Yeni oyunla birlikte hayvan sayısı da baya artmış durumda. Eğer hiç havaya bakan biri değilseniz dikkatli olmalısınız çünkü her an bir kartal saldırısına uğrayabilirsiniz.Oyunun hikaye yapısı beni çok etkiledi diyebilirim. Hikayenin konusu o kadar ahım şahım olmasa da ilerleyiş tarzı gerçekten mükemmel. Oyuna getirdikleri karma sistem gayet başarılı olmuş. Örnek vermek gerekirse Far Cry 3'ün son bölümünde size iki seçenek sunuluyordu "iyi" veya "kötü". Bu seçenekler yeni oyunla beraber bir hayli çoğalmış durumda, artık haritada dolaşırken yerel halka yardım ettiğimizde yada görmemezlikten geldiğimizde oyun da ki hikaye yapısı değişiyor ve böylelikle oyunda birden çok son bulunuyor.
 
Ne kadar eski oyuna benzese de ben Far Cry 4'e bir şans verilmesinden yanayım. Sizde benim gibi düşünüyorsanız Kyrat'a yolculuk yapma zamanı geldi.

Far Cry 4; 18 Kasım tarihinde PC, PS4, Xbox One, PS3 ve Xbox 360 için çıkışını yaptı.
GRAFİK: 9,2
HİKAYE/ATMOSFER: 9,1
MÜZİK/SES: 8,5
OYNANABİLİRLİK7,5
TOPLAM PUAN:8,5
[Oyun fiyatı: Steam 179 TL-PS Store (PS4) 260 TL-(PS3) 69TL]
2
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
1
0
0
0