Fifa World Ön İnceleme

0
0
0
0
0
Fifa serisi PES serisi ile birlikte dünyanın en çok oynanan futbol oyunu konumunda hatta son dönemlerde Fifa serisi satış rakamları konusunda PES serisinin önüne geçmiş durumda bile. Geçtiğimiz günler içerisinde EA Sports firması yeni bir Fifa oyununu duyurdu.
Fifa serisi PES serisi ile birlikte dünyanın en çok oynanan futbol oyunu konumunda hatta son dönemlerde Fifa serisi satış rakamları konusunda PES serisinin önüne geçmiş durumda. Geçtiğimiz günler içerisinde EA Sports firması yeni bir Fifa oyununu duyurdu. Üstelik bu Fifa oyunu F2P olarak oynanan bir oyun olacak. Şu anda açık beta aşamasında olan Fifa World adlı oyunun açık betasına Origin hesabı olan herkes katılabiliyor. Oyunun betasına buradan katılabilirsiniz.
 

 Origin'e Nasıl Kayıt Olunur ?


Origin adlı sistem, EA Games'in hazırlamış olduğu oyun platformudur. Genel açıdan baktığımızda Steam'e benzemektedir. Tıpkı Steam'de olduğu gibi Origin'de de oyun saıtşı yapılmaktadır; ancak Origin sisteminde yalnızca EA Games'in oyunları yer almakta. Origin'e kayıt olmak ve programı indirmek için buraya tıklamanız gerekiyor. Dilerseniz Origin programını indirdikten sonra direkt olarak programın üzerisinden kayıt olabileceğiniz gibi dilerseniz internet sitesinde yer alan "Register" yazısına tıklayarak da sisteme kayıt olabilirsiniz. Üstelik Origin'i kullanmak tamamen ücretsiz.
 

 Fifa World Hakkında


Fifa World'ün ücretsiz olduğunu görüp bedavaya Fifa oynayacağınızı düşünüyorsanız çok yanılıyorsunuz. Nitekim Fifa World oyunu klasik Fifa oyunlarından çok uzak. Fifa World oyununda kontrolleri sağlayabilmek için farenizi ve klavyenizi kullanmanız gerekiyor. Hatta klavyeden çok farenize ihtiyacınız var desek yanlış olmayacaktır. Öyle ki oyuncunuzu kontrol etme, pas ve şut atma gibi pek çok özelliği fareniz üzerinden sağlıyorsunuz. Klavyenizi yalnızca oyuncu değiştirmek için kullanıyorsunuz. Bu sistem ne yazık ki oyunun oynanabirliğini inanılmaz derecede düşürüyor. Zira Fifa ve Pes gibi oyunları genel olarak ya joypad üzerinden veya direkt olarak klavyeden oynuyoruz (Fifa 98'de mouse ile oynamak mümkündü gerçi) ve bu nedenle mouse ile oynamaya alışmak biraz zor. Ancak mouse ile oynamaya alıştığınız taktirde belki oyun size çekici gelebilir.

Oyuna giriş yaptığınızda ülke seçimi yapmanız gerekiyor ancak ne yazık ki bu ülkeler arasında Türkiye yer almıyor. En azından şu anlık yer almıyor demek daha doğru olacaktır. Oyunun henüz beta aşamasında olduğunu düşünürsek Türkiye'nin de Fifa World'e ekleneceğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Ancak buna rağmen ilginç bir şekilde oyun Türkçe dil desteği sunuyor.
 

 Sonsöz


Fifa World'ü bir süre denedim ancak oyundan hiç bir türlü zevk alamadım. Gerek grafikler, gerek oynanış açısından ben oyunu hiç beğenmediğimi söyleyebilirim. Özellikle mouse ile kontrol sağlamayı bir türlü başaramadım; bunun oynanış açısından alışmış olduğumuz klasik futbol oyunlarından çok uzak bir yapıda olduğunu söyleyebilirim. Hatta Fifa World, futbol oyundan ziyade bir langırt oyununa dönmüş. Görselleri açısından Fifa 2014'e göre oldukça kötü olan Fifa World, bu açıdan da futboldan ziyade langırta benziyor. Fifa World'ün iyi olarak nitelendirilebilecek yanı Fifa'da yer alan Ultimate Team özelliğini içerisinde barındırması. Daha öncesinden de bahsettiğim gibi eğer mouse ile oynanışa alışırsanız oyun sizin için güzel bir hal alabilir.
 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0