FPS Oyuncuları İçin Oyuncu Ekipmanları

11
2
1
1
0
Bu yazımızda FPS oyunlarını oynayan oyuncuların kullanabileceği oyuncu ekipmanlarını inceleyeceğiz.

Her ne kadar son dönemlerde e-spor alanında MOBA oyun türü inanılmaz büyük bir popülerlik kazanmış olsa da FPS türü Counter Stirke, Battlefield ve Call Of Duty serileri sayesinde halen e-spor büyük bir pay sahibi. Profesyonel oyuncuların kullandıkları ekipmanlar neredeyse bir bilgisayar değerinde desek pekte yanlış olmayacaktır. Bu yazımızda hem yüksek bütçeler için hemde daha kısıtlı bütçleler için FPS oyuncu ekipmanlarına bir göz atacağız.

 FPS Oyuncu Ekipmanları Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Ekipmanlara geçmeden önce FPS türünü tercih eden oyuncuların hangi ekipmanlara daha çok önem göstermeleri gerektiğinden bahsetmek istiyorum. İşin aslında her oyun için bu ekipman seçimleri değişiklik gösterecek olsa da genelleme yapmaya çalışacağım. FPS oyuncularının klavye ve mouse seçerken ekstra tuşlara önem vermesine gerek olmadığını düşünüyorum. Bu tuşlar daha çok MOBA ve MMO oyunlarını oynayanlar için önem taşıyor. Bu nedenle ekstra tuşları olan klavye ve mouse gibi ekipmanlara para harcamak yerine daha kaliteli kulaklık ve mousepad almak çok daha mantıklı olacaktır. Örneğin Counter Strike: GO gibi bir FPS oyunu oynuyorsanız ses sizin için büyük önem olacak ve bu nedenle iyi bir kulaklık sizi diğer oyunculardan bir adım öne taşıyacaktır. Bunun yanı sıra hangi FPS oyununu oynuyorsanız olun hasas bir mouse sayesinde daha iyi atışlar yapabilirsiniz.
 

 Mouse


Daha öncesinden de bahsettiğim gibi FPS oyunlarında kullanacağınız mouse'ta ekstra tuşlara ihtiyacınız olmuyor bu nedenle fazladan tuşları olan mouselara yönelmek mantıklı bir hareket olmayacaktır. Alacağınız mouseta dikkat etmeniz gereken en önemli şey mouseun hassasiyeti ve tabi ki elinize oturması. (özellikle mouseu son eliniz ile kullanıyorsanız bunu kesinlikle hesaba bazı mouselar sol elini kullanan oyuncular için eziyet olabiliyor. )Vengace M65 -  69 Dolar

Ücreti biraz yüksek olabilir ancak Vengeace M65 direkt olarak FPS oyunları için geliştirilen bir mouse. Öyle ki Mouse'ta "Sniper Mod" adlı bir özellik bulunuyor. Bu tuşa tıkladığınızda Vengace M65'in DPI'ı düşük bir hale geliyor ve çok daha hasas vuruşlar yapabiliyorsunuz. Mouse'ta 8 adet programlanabilir tuş bulunuyor. Vengace M65'in 4 adet seçilebilir tepki süresi ayarı mevcut (1 MS, 2 MS, 4MS ve 8 MS olmak üzere). Ayrıca pek çok yabancı kaynakta da alınabilecek en iyi FPS oyuncu mouse olarak Vengace M65 gösteriliyor.

SteelSeries Kinzu -  32 Dolar

SteelSeries Kinzu FPS oyunları için kullanabileceğiniz fiyat performans açısından belki de en iyi mousetur diyebiliriz. Daha öncesinden de sıklıkla bahsettiğim gibi FPS oyunları için esktra programlanabilir tuşlara pek ihtiyacınız olmuyor. SteelSeries Kinzu'da herhangi bir programlanabilir tuş bulunmamakta. Ancak SteelSeries Kinzu'nun gerek ergonomik ve ele oturan tasarımı gerekse güçlü sensörleri sayesinde nişan alma kapasitenizi inanılmaz artıracaktır.
 

 Klavye 


İşin aslında FPS oyunları için çok üst düzey bir klavyeye ihtiyacınız yok diyebilirim. Konu ile ilgili olarak profesyonel oyuncuların yorumlarına biraz göz attığımda kendi alıştığı pek çoğunun aşağı yukarı aynı görüşte olduğunu gördüm bu nedenle 564564654 adet programlanabilir tuşu olan klavye almaktan ortalama bir klavye almanız daha mantıklı bir karar olaacktır.Razer BlackWidow Ultimate Mechanical - 99,99 Dolar

Genel olarak oyuncu klavyelerinin fiyatlarının epeyce yüksek olduğunu görüyoruz. Bu klavyeler arasında fiyat performans olarak en iyi klavyelerden biri hiç şüphesiz ki Razer'ın "Razer BlackWidow Ultimate Mechanical" adlı klavyesidir. Daha öncesinden de bahsetiğim gibi FPS oyunlarında fazlasıyla programlanabilir tuşlara ihtiyacınız olmuyor. Razer BlackWidow Ultimate Mechanical'da 5 adet programlanabilir tuş yer alıyor (FPS'nin yanı sıra MOBA oyunlarını da oynuyorsanız bu klavye sizin için biçilmiş kaftan.).

Klavye konusunda daha düşük fiyatlı bir klavye önermek istemiyorum çünkü alacağınız herhangi bir klavye sizi rahatlıkla idare edecektir.
 

 Kulaklık


Mousetan sonra FPS oyuncu ekipmanlarının en önemli parça kulaklıktır. Özellikle Counter Stirke tarzı seslerin inanılmaz önemli olduğu bir oyunda kullandığınız kulaklık sizi diğer oyuncuların kesinlikle önüne taşıyacaktır. Genel olarak oyuncu kulaklıkların fiyatlarının epeyce tuzlu olduğunu söyleyebilirim bu nedenle çok üst düzey bir oyuncu kulaklığı istiyorsanız 200 dolar gibi bir fiyatı gözden çıkarmış olmanız gerekiyor.
 Logitech G930 - 250 Dolar

Çok yüksek ihtimalle alabileceğiniz en iyi oyuncu kulaklıklarından biri Logitech G930'dir. Sadece FPS için değil herhangi bir oyun türü için bile alabileceğiniz en iyi oyuncu kulaklıklarından biridir. 7+1 ses desteği sayesinde oyunlarda ki sesleri inanılmaz bir şekilde duyabilir ve düşmanların yerlerini rahatlıkla testip edebilirsiniz. Bunun yanı  Logitech G930'te programlanabilir tuşlar dahi yer alıyor.Turtle Beach - Ear Force XO 65 Dolar

Bu ürünü Türkiye'de bulmanız biraz zor olabilir (Teknosa vs mağazalarda satılmıyor diye biliyorum). Ancak ürünü yürt dışından alsanız bile fiyatı nedeni ile herhangi bir gümrük sorunu yaşamazsınız veya Türkiye'de ki spot ürün satan dükkanlardan ürünü bulabilirsiniz. Ürünün ses kalitesi gerçekten çok sağlam hatta neredeyse 100-150 dolara alacağınız kulaklıklardan aşağı kalır yanı yok.
 

 Son Söz


İşin aslında bir de mousepad tavsiyesinde bulunmayı düşünüyordum. Ancak bence mousepad alırken dikkat etmeniz gereken en önemli şey alacağınız mousepad ile kullandığınız mouseun uyumu olmalı. Bu yazıda her ne kadar 2 adet mouse önerisinde bulunsam da verdiğim bilgiler doğrultusunda başka bir mouse tercih edebilirsiniz ve bu tercih doğrutusuda alacağınız mousepad ile kendi mouseunuz uyumlu olmayabilir. Bu nedenle mousepad tavsiyesinde bulunmadım.

Ayrıca uygun fiyatlı oyuncu ekipmanlarına Teknostore üzerinden ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.
 

11
2
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
11
2
1
1
0