• Anasayfa
  • Oyun
  • GameSpot 2015 Yılının En İyi Oyunlarını Belirledi!

GameSpot 2015 Yılının En İyi Oyunlarını Belirledi!

0
0
0
0
0
GameSpot 2015 Yılının En İyi Oyunlarını Belirledi!
Dünya genelinde en çok takip edilen oyun haber sitesi olan GameSpot yılın en iyi oyunlarını belirledi. Bakalım GS sitesine göre platformlar baz alınarak hazırlanan en iyi oyunlar nelermiş.
Yılın son aylarının vazgeçilmez etkinlikleri olan "Yılın En İyileri" muhabbetleri tüm hızıyla devam ediyor. Şimdiye kadar prestij ödülleri olan The Game Awards (buradan ulaşabilirsiniz) ve Global Game Awards (o da burada)gibi ödüllerden sonra milyonların takip ettiği oyun haberleri ve incelemeleri bazlı site olan GameSpot da yılın en iyilerini duyurdu.

Her platform için 5 adet olarak sıralanan oyunlar sırasıyla PC, PlayStation 4, Xbox One, PlayStation Vita, Nintendo 3DS ve Nintendo Wii U platformlar, ayrıca mobil oyunlar ve en iyi eklenti paketi ile yeniden yapılan oyunlar gibi birçok farklı ve ayrı ayrı olacak listelenmiş. Bir de yeniden gelen, yani remastered olarak bildiğimiz oyunlar ele alınmış ayrı bir liste olarak. Genel olarak beklediğimiz ve tahmin ettiğimiz bir liste olsa da farklılıklar da görmek mevcut. Bakalım GS ailesinin en iyi oyunlar listesi nasıl hazırlanmış.
 

 Yılın En İyi PC Oyunları


- The Witcher 3: Wild Hunt
- Rocket League
- Metal Gear Solid V: The Phantom Pain
- Fallout 4
- Kerbal Space Program


Liste oldukça doyurucu ancak bazıları "Rocket League ve Kerbal Space Program ne alaka?" diye düşünebilir. Ancak arabalarla futbol oynama gibi absürt bir düşünce ile milyonları bağlayan bir yapım ve harbiden adındaki gibi uzay programını konu alan ve sizi NASA gibi yoğun çalışma yaptırarak sağlam bir uzay simülasyonu oyununu eklemiş olmaları hiç şaşırtıcı durmadı bence. Ama şöyle bir düşününce şahsen Call of Duty: Black Ops 3, Pilars of Eternity, Undertale ve Her Story olmalı diye düşündüm içimden. Ama yukarıdaki liste de makul hani.
 
 

 Yılın En İyi Xbox One Oyunları


- Ori and the Blind Forest
- The Witcher 3: Wild Hunt
- Metal Gear Solid V: The Phantom Pain
- Fallout 4
- Rise of the Tomb Raider


Bu liste ise tamamen uygun ve doğru olduğunu belirtmeden geçmek istemiyorum. PC'ye kıyasla Rise of the Tomb Raider gibi bu sene XBO özel olarak ilk Microsoft konsolcularına getirilen oyunda Türkiye'den de estantaneler görmek oldukça hoş. Eğer siz de "Ori ne be?" gibi düşünenlerdenseniz oyunu bir denemenizde fayda var, fazlasıyla seversiniz. Tamam tamam, bahsetmeden geçmek olmaz. Xbox oyuncuları arasında Forza ve Halo gibi iki süper yapım varken Webtekno olarak listeye Forza Motorsport 6 ve Halo 5: Guardians oyunlarını eklemenizi rica edeceğiz.
 
 

 Yılın En İyi PlayStation 4 Oyunları


- Bloodborne
- Fallout 4
- The Witcher 3: Wild Hunt
- Metal Gear Solid V: The Phantom Pain
- Rocket League


Görünüşe göre PS4 için de fazlasıyla memnun bırakacak bir liste hazırlanmış. Fallot, MGS ve Witcher zaten çatır çatır olması gerekirdi ve PS4 olunca Bloodborne olmasaydı olmazdı. E PC'de makul olan Rocket League konsolda çok daha rahat bir kullanım sunuyorsa listede olmasında da bir sıkıntı yoktur sanki. Ama sanki Rocket League yerine bir Until Dawn olmalıydı demeden geçemedim. PS4'e öyle oyun bir daha anca Until Dawn 2 falan çıkarsa gelir. Hadi bir de Batman Arkham Knight'ı ekleyelim. PC'de beceremediler ama konsolda oynanılması gereken bir oyun sonuçta.
 

 

 Yılın En İyi Mobil Oyunları


- Alto's Adventure
- Downwell
- Fallout Shelter
- Lara Croft GO
- Neko Atsume: Kitty Collector


Belki de listenin en ilginç seçimleri bu olmuş. Daha farklı hazırlanabilecekken birçoğunuzun duymadığı oyun(lar) olan bu listede Fallout Shelter ve Downwell olması güzel. Ama diğerleri çok daha farklı olabilirdi sanki.
 
 

 Yılın En İyi Yeniden Yayınlanan Oyunları (Remastered)


- The Legend of Zelda: Majora's Mask 3D (Nintendo 3DS)
- Grim Fandango Remastered (PC, PS4, PS Vita, Android, iOS)
- Journey (PS4)
- Grand Theft Auto V (PC)
- Devil May Cry: Definitive Edition (PS4 & XBO)


Bu da daha önce piyasaya çıkmış ve tutunca tekrar yeni platformlara ya da diğer platformlara getirilen oyunlar silsilesi. GTA 5 reyizin uzunca bir aradan sonra PC oyuncularıyla FPS modu ile beraber buluşması kesinlikle listeye girmesi, DMC gibi süper bir yapımın yeni nesil konsollarda görüntü kalitesinde iyileştirmeler ile gelmesi, Grim Fandango gibi geçmiş yılların kült oyununu birçok platformda görebilmek gibi detaylar oldukça hoş ve güzel olmuş. Ancak bazıları da Final Fantasy Type-0, System Shock: Enhanced Edition, Resident Evil Remaster, Gears of War: Ultimate Edition gibi oyunların olmamasına tepki gösterirken ben de GTA Vice City, GTA III ve GTA San Andreas oyunlarının olması gerektiğini düşünüyorum.
 
 

 Yılın En İyi Genişleme Paketi


- Bloodborne: The Old Hunters
- Destiny: The Taken King
- Sid Meier's Civilization: Beyond Earth - Rising Tide
- Star Wars: The Old Republic - Knights of the Fallen Empire
- The Witcher 3: Wild Hunt - Hearts of Stone


GameSpot'ın "Aga oyunlar tamam da bunların eklentileri var, genişleme paketleri var. Adamlar para veriyor da değiyor mu?" diye bir kafayla hazırladıkları bu listede ise en sevilenin "Hearts of Stone" paketi olduğunda aşikarız. Bir de "The Old Hunters" fazlasıyla sevilmişti. Ama Civilization'un her ne kadar en iyi paketi Risind Tide olsa da daha farklı seçimler yapılabilirdi bizce.
 
 

 Yılın En İyi PlayStation Vita Oyunları


- Oreshika: Tainted Bloodlines
- Lost Dimension
- Danganronpa Another Episode: Ultra Despair Girls
- Persona 4: Dancing All Night
- Olliolli 2: Welcome to Olliwood


Eveet, geldik bizlerin fazlasıyla yabancı olduğu ve kullanım oranı fazlasıyla düşük olan listelere. İlk sırada PS Vita var ve seçilen oyunların büyük çoğunluğu ise anime tarzında yapılmış. Uzak doğuda PS Vita ounculuğu yoğun olduğu için şaşırmamak gerek, ama bildiğim kadarıyla yukarıdaki listede bulunan oyunların hepsi eğlenceli ve oldukça seviliyor.
 
 

 Yılın En İyi Nintendo 3DS Oyunları


- Monster Hunter 4 Ultimate
- Yo-Kai Watch
- Box Boy!
- The Legend of Zelda: Tri Force Heroes
- Stretchmo


İsimlere baktığımızda Japon ve uzak doğu kökenli ve oldukça sevilen oyunlar bulunuyor bu 3DS listesinde de. Ki Bizim ülkemizde satılmayan 3DS Japonya'da peynir ekmek gibi gitmişti. Zelda efsanesinin olması şaşırtıcı değil ve uzakdoğunun en sevilen çizgi filmlerinden Pokemon'dan araklanan Yo-Kai Watch da haliyle fazlasıyla sattı. Yani liste bize fazlasıyla yabancı, ama görünüşe göre doğru seçimler. Ama tepkilere bakılırsa The Legend of Zelda: Majora's Mask ve Xenoblade Chronicles X adlı iki oyun da olmalı diyenler çoğunlukta.
 
 

 Yılın En İyi Nintendo Wii U Oyunları


- Captain Toad: Treasure Tracker
- Splatoon
- Super Mario Maker
- Lego Dimensions
- Xenoblade Chronicles X


Yine uzak doğunun cevheri olan Wii U'da da en azından 3DS'e göre bildiğiniz oyunlar yer alıyor. Super Mario Maker zaten çıkar çıkmaz efsaneleşen ve size Mario bölümü yaratmanıza olanak tanıyan bir oyun. Lego Dimensions ise ilk duyurudan bu yana dünyada fazlasıyla etki uyandırdı. Captain Toad'u ise duyduğunuzu düşünüyorum. Aşağıdan tipi görünce "Aa evet ben bunu biliyorum" diyeceksiniz tahminimce.
 

Evet, GameSpot bizlere böyle detaylı ve uzunca bir liste hazırlayarak karşımıza çıktı. Bence eksikler olsa da fazlasıyla doyurucu bir liste olduğunu belirtmek istiyorum. Sonuça adamlat 5 tane olacak şekilde kota koymuşlar ve listeyi istedikleri kadar uzatsalar yeni oyunlar da eklenebilirdi. Yukarıdaki her oyunu (listeden sonraki yazı kısımlarında da bahsedilenler dahil) oynamanızı tavsiye ederek yazıyı noktalayalım. Tabii aşağıda yorum olarak "Bu niye yoh!!" diyeceğiniz "Bu oyun ne alaka arkadaş?" diyeceğiniz yorumlarınızı da bekliyoruz. Acaba GS ekibinin ve yorumlarken benim atladığım bir oyun var mı acaba.

Unutmadan, daha GS ekibi listeler yayınlamaya devam edecek. Onlar çıkınca da ayrı bir haber olarak yaparız, çünkü liste uzadıkça uzadı vallahi.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0