GTA 5 İncelemesi

19
6
3
2
1
Oyun dünyasının en çok tanınan serileri arasında yer alan Grand Theft Auto ya da yaygın kısa adı ile GTA'nın yeni oyunu GTA 5, 17 Eylül 2013 tarihinde Playstation 3 ve Xbox 360 platformlarına çıkış yaptı. Oyunun çıkış yapması ile beraber rekorları alt üst etmesi de bir oldu.
Oyun dünyasının en çok tanınan serileri arasında yer alan Grand Theft Auto ya da yaygın kısa adı ile GTA'nın yeni oyunu GTA 5, 17 Eylül 2013 tarihinde Playstation 3 ve Xbox 360 platformlarına çıkış yaptı. Oyunun çıkış yapması ile beraber rekorları alt üst etmesi de bir oldu.  GTA 5 çıkış yaptıktan 24 saat sonra en fazla satan video oyunu başta olmak üzere 7 adet rekor kırdı ve bu konuda Guinnes rekorlar kitabına girmeyi başardı. Yalnızca konsollara çıkmış olmasına rağmen bu kadar büyük başarı elde edebilecek tek oyun her halde GTA serisidir.

Oyun GTA San Andreas'ın hikayesinin geçtiği Los Santos şehrinde geçmektedir. Ancak bu sefer ki Los Santos bugüne kadar çıkmış olan GTA oyunlarının en büyük haritasıdır. Ayrıca Los Santos, Los Angeles şehrinden esinlenerek hazırlanmıştır.

Bugüne kadar çıkmış olan GTA oyunlarında tek bir ana karakter yer alıyordu. Ancak GTA 5 ile birlikte oyun içerisinde Michael De Santa, Trevor Philips ve Franklin Clinton olmak üzere üç adet oynanabilir karakter yer alıyor. Her karakterin kendine özgü yetenekleri bulunmakta. Bu yetenekler doğrultusunda oyunun hikayesinde farklı rollerde yer alıyorlar.

Kısaca GTA 5'in karkaterlerini tanıtmak gerekirse ;
 
Michael De Santa
 

 
Michael uzman bir banka soyguncusudur. FIB (FBI) tarafından tanık koruma programına alınması dolayısı ile büyük miktarda para kazanmıştır ve ailesi ile birlikte Los Santos şehrinde yaşamaktadır.Michael'in ailesi ile ilgili problemleri bulunmaktadır ve bu problemler sıklıkla oyunun hikayesinde işlenmektedir.

Michael'ın özel yeteneği silah kullanma becerisidir. Michael "Bullet Time" moduna girdiğinde oyun slow motion olarak hareket eder ve böylelikle nişan almanız daha kolay bir hale gelir.
 
Trevor Philips
 

Trevor emekli bir uçak pilotudur aynı zamanda Michael ile eski arkadaşlardır. Michael ile Trevor birlikte banka soygunu yapmışlardır. Ancak Trevor, Micheal gibi tanık koruma programına alınmamıştır ve Trevor bu nedenle Michael'ın kendilerini yüz üstü bıraktığını düşünmektedir. Trevor'ın karakteri ve hareketleri çılgıncadır. Oyun içerisinde karakter değiştirdiğinizde Trevor'ı bir tren rayının yanında  veya bir dağın yamacında yatarken bulabiliyorsunuz.

Trevor'ın özel yeteneği ise uçak kullanma becerisi ve "Franzy Mod" olarak isimlendirilen özellik. Trevor franzy moda girdiğinizde franzy modun bitişine kadar hasar almazsınız. Dip not olarak eklemekte fayda var ki Trevor 2013 yılının en iyi karakteri seçilmiştir.
 
Franklin Clinton


 
Franklin seri içerisinde ki en genç karakterdir. Los Santos'un varoş kısımlarında halası Denise Clinton ile birlikte yaşamaktadır ve bir araba soyguncusudur. Franklin'in "Chop" adında Rottweiler cinsi bir kopeği vardır. Franklin hayatını araba soygunu yaparak kazanmaktadır bir soygun sırasında Michael ile tanışır ve hayatı baştan aşağı değişir.

Franklin'in özel yeteneği araba kullanma kabliyetidir. Franklin'in modunu aktif ettiğiniz taktirde araba kullanma hassasiyetiniz inanılmaz ölçüde artacaktır ve ani manevralar yaparken çok daha rahat olacaksınız.
 

 Aksiyon oyun başlar başlamaz tavan yapıyor!


Oyuna giriş yapmanızın ardından banka soygunu yapan bir ekip ile karşılaşıyoruz ve ilk olarak Michael karakterini kullanıyoruz. Ancak bu banka soygunu başarı ile sonuçlanmıyor ve ekipten bir kişi hayatını kaybediyor, aynı zamanda Michael vuruluyor ve yere düşüyor. Bu esnada yaşanan karışıklıktan faydalanan Trevor ise olay mahallinden kaçıyor.
 

Bu olaylarından ardından bir zaman atlaması ile karşılaşıyoruz ve Franklin karakteri karşımıza çıkıyor. Oyunu bir süre boyunca yalnızca Franklin ile oynuyoruz ve araba soygunları gerçekleştiriyoruz. Gerçekleştirdiğimiz bir araba soygunu esnasında Michael ile karşılaşıyoruz ve bir süre sonra Michael da oynanabilir bir karakter haline geliyor. Daha sonrasında ise Trevor, Michael'ın yaşadığını öğreniyor ve Los Santos şehrine geliyor. Böylelikle üç karakter de oyuna dahil oluyor ve gerçek hikaye başlıyor. Tabii ki de bu üç karakterin birleşmesi sırasında yaşanan tum detaylar bununla sınırlı değil. Oyunu henüz oynamamış takipçilerimizi de düşünerek bu detayları olabildiğince aza indirgemeye çalıştım. 

Daha öncesinden de bahsettiğim üzere her karakterin kendine özgü yetenekleri bulunuyor ve bu yetenekler görevler sırasında kilit rol oynuyor. Örneğin bir görev sırasında peşinizde polisler varken araba kullanma becerisi en yüksek olan karakter Franklin ile arabayı kullanmanız polislerden daha çabuk bir şekilde kurtulmanıza olanak sağlayacaktır. Ayrıca her karakterin yetenekleri de zamanla gelişiyor. Örneğin araba kullandıkça zamanla karakterinizin araba kullanma yeteneği de artacaktır. Bu açıdan baktığımızda oyunu ne kadar fazla oynarsanız karakterlerde o kadar gelişecektir.
 

 Los Santos Adeta Yaşayan Bir Şehir!


Bugüne kadar çıkmış olan pek çok GTA oyunu içerisinde yapay zekanın sorunlu olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin birbiri ile çatışan insanlar etrafa ateş açtığında çevrede ki insanlar hiç bir şey olmamış gibi yollarına devam ediyorlardı. Ancak bu olay GTA 5 ile birlikte tarih oldu ve Los Santos şehri adeta yaşayan bir şehir haline geldi. Çevrenizde yaşanan olaylar ve insanların birbiri ile etkileşimi oyunu çok daha gerçekçi bir hale getiriyor. Ancak Los Santos bunlarla sınırlı değil. Aynı zamanda görev yapmaktan sıkıldığınızda yapabileceğiniz çeşitli aktivitelerde bulunuyor. Bu aktiviteler arasında yoga, tenis ve dart gibi pek çok aktivite bulunuyor. Dilerseniz tek başınıza veya kişi listenizde yer alan ve müsait olan karakterleri ile bu aktiviteleri yapabilirsiniz.
 

Oyun içerisinde rastgele oluşan olaylara ayrı bir pencere açmak gerekiyor. Bu olaylara müdahale etmek veya etmemek tamamen sizin elinizde ve bu olaylar esnasında tanıştığınız ve yardım ettiğiniz insanlar size yardımcı olarak borçlarını ödemeye çalışıyorlar. Örneğin yardımcı olduğunuz biri size para verebildiği gibi, ilerleyen zamanlarda yapacağınız banka soygunlarında da çetenize dahil olabilecek insanlar ile karşılaşabiliyorsunuz. Sizlere en önemli tavsiyem mümkün olduğunca bu tarz olaylarda insanlara yardımcı olmanız.

Özellikle çete soygunları sırasında yetenekli bir elemanı çetenize almak istediğinizde soygundan yüksek miktarda pay isteyecektir. Ancak bu olaylar sırasında karşılaştığınız ve yardım ettiğiniz insanların yetenekleri yüksek olmasının yanı sıra soygundan çok daha düşük miktarda pay isteyeceklerdir.
 

 Görevlerde Birden Fazla Seçim İmkanı!


Oyunda ki görev sistemi de gerçekten çok başarılı olmuş. Özellikle üç karakterin de bulunduğu görevleri oynamak gerçekten çok eğlenceli. Karakterler arasında yapacağınız geçişler bu noktada kritik önem taşıyor. Daha öncesinden söylediğimiz gibi her karakterin kendine özgü yetenekleri bulunuyor. Karakterlerin yeteneklerini göz önünde bulundurarak doğru zamanlarda doğru karakterler ile oynamak görevleri bitirmeniz konusunda size çok yardımcı olacaktır.

Görev sisteminin bir diğer güzel yanı ise size seçim imkanı tanıması. Örneğin bir görevi daha kolay yoldan yapabileceğiniz gibi dilerseniz o görevi daha zor bir yoldan yapma seçeneğiniz oluyor. Bunların dışında görev sisteminin bir diğer önemli kısımı ise bazı görevler esnasında bir ekip oluşturmanız ve plan yapmanız üzerine kurulu. Kuracağınız ekipteki kişilerin yetenekleri yüksek olduğu sürecede görevi daha rahat bir şekilde bitirme imkanına sahip oluyorsunuz ancak yeteneği yüksek olan kişiler görevden kazanılacak para üzerinde daha yüksek pay istemekte.
 

Oyun içerisinde kolaylıkla bitirebileceğiniz görevler olduğu gibi bitirmekte gerçekten çok zorlanacağınız görevlerde yer alıyor. Ancak bu görevlerin hiç biri GTA Vice City'de ki uzaktan kumandalı helikopteri kontrol ettiğimiz o görev kadar zor değil tabii ki :). Bulunduğunuz görevde birkaç keç başarısız olduğunuz taktirde oyun size bir seçenek sunuyor ve dilerseniz bu görevi otomatik olarak bitirmenizi sağlıyor. Ancak bu seçeneği seçerseniz görev ile ilgili Achievement'ları kazanamıyorsunuz. Bu açıdan baktığımızda geçmeyi başaramadığınız bir görevi direkt olarak atlama imkanınızın bulunması gerçekten güzel bir şey.
 

 UFO'lar da Los Santos'ta


Pek çok oyunda ilginç easter egg'ler yer alıyor. Oyun yapımcıları bazı yerlere gizli nesneler veya tanınmış karakterler yerleştiriyor ve oyuncuları bu easter egg'leri bulmalarını bekliyor. Tabi ki bu easter egg'ler GTA 5'te de yer alıyor ve halen keşif edilmemiş pek çok easter egg keşif edilmeyi bekliyor. Bu açıdan baktığımızda hali hazırda kocaman ve yaşayan bir şehir olan Los Santos'un her yerini keşfetmek için farklı nedenlerimiz oluyor.
 

Bu easter egg'lere ulaşabilmek için gerçekten çaba sarf etmeniz gerekiyor. Örneğin bazı easter egg'lere ulaşabilmek için oyunu tamamen bitirmeniz gerekebiliyor veya oyunun belirli bir saatinde belirli bir yerde olduğunuz taktirde easter egg ile karşılaşabiliyorsunuz. Özellikle bu easter egg'ler arasında son zamanlarda ortaya çıkan ve oldukça dikkat çeken bir easter egg bulunuyor. Bu easter egg, GTA'nın bir sonraki oyunun çıkış tarihi ile ilgili olarak ipucu veriyor. Bu konu ile ilgili olarak daha fazla detayı burada ki haberimizde bulabilirsiniz. 
 

 Zaman Zaman Yaşanan Frame Düşmeleri Sinir Bozuyor!


Her oyunun olduğu gibi GTA 5'in de bazı hataları var tabi ki. Bu hataların en önemlisi hiç şüphesiz ki oyunda zaman zaman yaşanan frame düşmeleri. Genel olarak baktığımızda GTA 5'in grafiklerinin üst düzey olduğunu söyleyebiliriz ancak bu grafikler ve yazılımsal bazı nedenlerde dolayı araba kullanırken veya bazı çatışmalarda oyunda ciddi frame düşmeleri yaşanıyor ve bu frame düşmeleri oyunun kastığı hissini yaratıyor. Özellikle önemli şiddetli çatışmalar sırasında gerçekleşebilen bu frame düşmeleri kimi zaman bizleri zor duruma sokuyor. 

Özellikle benim pek hoşuma gitmeyen bir diğer kısım ise oyunun yüklenme süresi. Oyuna giriş yapacağınız sırada gerçekten uzun bir loading ekranı bekliyor. Ancak bu loading ekranı sırasında oyun ile ilgili olarak her şeyin yüklendiğini göz önünde bulundurursak ve oyun içerisinde karşımza çıkan loading ekranlarının gerçekten kısa sürede bittiğini düşünürsek oyunun başlangıcında karşımıza çıkan bu loading ekranının bu kadar uzun sürme sebebini anlayabiliriz.
 

 GTA Online ile Birlikte Çok Daha Özgür Bir Oynanış!


GTA 5'in Single Player modunın yanı sıra aynı zamanda online olarakta oynayabilen bir modu bulunuyor. Kendi karakterinizi dilediğiniz gibi şekillendirebildiğiniz GTA Online'da tüm Los Santos'ta çok daha özgür olabiliyorsunuz ve en önemlisi diğer oyuncular ile birlikte oynayabiliyorsunuz. Dilerseniz arkadaşlarınız ile birlikte çeşitli etkinlikler yapabiliyorsunuz. Bu etkinliklerin en önemlisi hiç şüphesiz ki banka soygunu!
 

Kendi çeteniz ile toplanıp bir banka soygunu gerçekleştirme şansına sahipsiniz ancak bu banka soygunu gerçekleştirmek sandığınız kadar kolay olmayacak. Unutmayın başarılı bir soygunun en önemli anahtarı ekip çalışması ve iyi bir plandan geçiyor. Soygunlar dışında death match ve sokak yarışları gibi çeşitli etkinliklere de katılma şansına sahip oluyoruz. 

Tıpkı hikaye modunda olduğu gibi GTA Online'da da borsa sistemi yer alıyor. Yapacağız doğru yatırımlar ile köşeyi dönebileceğiniz gibi dilerseniz sevmediğiniz bir kişinin hisselerinide alt üst edebilirsiniz. Oyun içerisinde kazandığınız paralar ile kendinize araba alabilir, arabanızı modifiye edebilir ve kendi evinizi satın alabilirsiniz. Evinize dilediğiniz kişiyi davet edip arkadaşlarınız ile parti dahi verebilirsiniz! 
 
OLUMLU ÖZELLİKLERİ
  • 1 Başarılı yapay zeka ve açık dünya oynanış
  • 2 Karakterlerin birbiri ile olan etkileşimi
  • 3 Görevler sırasında planlara karar verebilmeiz
  • 4 Ortalamanın üstünde başarılı grafikler
OLUMSUZ ÖZELLİKLERİ
  • 1 GTA Online'da yaşanan sorunlar
  • 2 Zaman zaman yaşanan frame düşmeleri

 
19
6
3
2
1
Emoji İle Tepki Ver
19
6
3
2
1