İnternet Kafede Yasaklanan Oyunlar

4
0
0
0
0
İnternet Kafede Yasaklanan Oyunlar
Gençleri ve çocukları, fizyolojik ve psikolojik yönden olumsuz olarak etkilediği gerekçesiyle Kayseri Valisi Orhan Düzgün, 26 oyunun internet kafelerde oynatılmasının yasaklandığını açıkladı.
Gençleri ve çocukları, fizyolojik ve psikolojik yönden olumsuz olarak etkilediği gerekçesiyle Kayseri Valisi Orhan Düzgün, 26 oyunun internet kafelerde oynatılmasının yasaklandığını açıkladı.

Gelişen teknoloji ile birlikte gençlerin boş zamanlarında bilgisayar oyunları oynadığını ve bu olayın artık bir yaşam biçimi haline dönüştüğünü söyleyen Vali, içeriği korku ve şiddet dolu oyunların bireyleri olumsuz yönde etkilediğini belirterek 26 oyunun yasaklandığını açıkladı.

Konuşmalarına şu şekilde devam eden Düzgün: “Gençlerimizin ve çocuklarımızın ilgi gösterdiği bazı oyunlar ise uçucu-uyuşturucu madde kullanımı ile şiddet içermesi nedeniyle suç işlemeye teşvik etmekte, bazı cinsel sapıklıkları ihtiva eden oyunlar ise çocuklarımızın ahlaki gelişimleri ile psikolojik ve fizyolojik gelişimlerini de olumsuz yönde etkilemektedir. Çocuklarımızın olası mağduriyetleri ile suça sürüklenmelerini önlemek amacıyla internet kafelerde bilgisayar oyunlarının derecelendirilmesi, psikolojik ve fizyolojik gelişimlere olumsuz etkilerini tespit etmek amacıyla kasım ayında bir komisyon oluşturduk. Erciyes Üniversitesi, Abdullah Gül Üniversitesi, Melikşah Üniversitesi, Nuh Naci Yazgan Üniversitesi, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlüğü’nden uzmanların oluşturduğu 10 kişilik komisyon, internet kafelerde kullanımı yaygın olan 58 adet oyun üzerinde detaylı inceleme yaptılar.”

Yapılan incelemeler sonucu komisyonun varmış olduğu kararla birlikte internet kafelerde oynatılan oyunlardan 18 yaş ve altı için 14, 15 yaş ve altı içinse 12 oyun, toplam 26 oyunun yasaklandığını belirten Düzgün,  Geleceğimizin emanet edileceği neslin korunması hepimizin görevi. Bilinçli kullanıldığında son derece faydalı olan internet kullanımı konusunda aileler; evde çocukları uzun süre bilgisayarla baş başa bırakmamalı. Çocuklarınızla ne kadar çok ilgilenir, onlara ne kadar çok vakit ayırırsanız, onların gözlerini ekrandan o kadar kolay ayırırsınız.” ifadelerini kullandı.

Yasağa uymayan internet kafeler, 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu'nun 32. maddesi uyarınca cezai işleme tabi tutuklacak.
4
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
4
0
0
0
0