• Anasayfa
  • Oyun
  • İptal Edilmesi Sebebiyle Kavuşamadığımız 10 Oyun

İptal Edilmesi Sebebiyle Kavuşamadığımız 10 Oyun

1
1
0
0
0
Teknolojinin gelişimi oyun sektörünü de inanılmaz derecede canlandırdı. Ancak bazen işler geliştirilmekte olan oyunlar için iyi gitmiyor. İşte onlara örnek birbirinden güzel 10 tamamlanamayan oyun.
Eğer konsol, PC ya da benzeri bir platform üzerinden oyun oynamayı seviyorsanız -ki kim sevmez- mutlaka sizin de başınıza gelmiştir. Bir oyunun tanıtımını görürsünüz, konusu ya da grafikleri gibi farklı unsurlar dikkatinizi çeker ve heyecanla o oyunun çıkacağı tarihi bekler, oyuna kavuşmayı düşlersiniz.

Ancak ne olursa ondan sonra olur. Oyun sektörü dediğimiz sektör de sonuç olarak endüstriyel bir arka plan barındırmakta. Ve her endüstride olduğu gibi oyun endüstrisinde de işler her zaman yolunda gitmeyebiliyor. Bunun sonucu olarak da oyunlara elveda diyebiliyoruz.

Peki oyun sektörünün altın çağını yaşadığı dönemlerde geleceği müjdesini almamıza rağmen hevesimizi kursağımızda bırakarak iptal edilen 10 oyun neydi? Gelin bir göz atalım.

 

 Chrono Break


Chrono Break aslında tek başına bir oyun değil. Square Enix’in eseri olan oyun döneminin sağlam serilerinden ve bizim ülkemizin oyuncu profiline belki pek uymasa da özellikle Asya bölgesinde ciddi bir oyuncu sayısına sahipti. 1995 senesinde çıkarılan Chrono Trigger buna örnek olarak gösterilebilir. Ancak oyun, kendi kategorisinde son derece başarılı olsa da devam serisi için gereken işdahı Square Enix’e verememiş. Zira bir ara geliştirilme aşamasında olan Chrono Break sonrasında iptal edildi. Bunun en büyük sebebi olarak oyunun arka planında olan pek çok ismin şirket bünyesinden ayrılması da olabilir. Bir diğer sebep de Square Enix’in önceliği Final Fantasy gibi daha fazla pazara açılabildiği oyunlara vermiş oluşu.

 

 Conker Getting Medieval


Nintendo kullanıcılarının favorileri arasına giren Conker’s Bad Fur Day’in başarısının ardından oyunun ikincisi de beklenmekteydi. Hatta geliştirilme aşamasını tamamlayan oyun Xbox için multiplayer platformuna bile sahip olmuştu. Ancak pek çok sebepten ötürü oyun iptal edildi. Oyunun iptalinde en büyük rolü oynayan ise Microsoft’tu.

 

 EarthBound 64


EarthBound 64 Nintendo’nun RPG serileri içinde ilk 3D oyun olma özelliğine sahipti. Ancak oldukça uzun süren geliştirilme aşaması, oyunun iptali ile sonuçlandı. Oyun biraz değiştirilmiş bir versiyonla ve EarthBound Beginnings başlığı ile Japonya’da Wii U kullanıcıları için piyasaya sürüldü ve beklenen başarı elde edilseydi orjinal versiyon olarak dünya geneline sunulacaktı. Fakat bu da gerçekleşmedi.

 

 Mega Man Legends 3


Mega Man Legends 3’ün hikayesi sanıyoruz listemizde en hüzünlü olanlarından. Zira oyun gümbür gümbür geliyor, geliştirilme aşaması sorunsuz ilerliyordu. Ardından projenin ortasında serinin yaratıcısı Keiji Inafune işi bıraktı. Oyunun iptalinden sonra da Capcom sebep olarak hayranları suçladı. Capcom’a göre işin yarım kalması ve Keiji’nin bırakmasındaki en büyük sebep, Serinin devamını isteyen hayranların oyunun geliştirildiği açıklandıktan sonra gereken desteği gösterememesiydi (bu ne saçma bir sebeptir Capcom).

 

 Prey 2


Serinin ikinci oyunu olması planlanan oyunun çıkışı zaten pek mümkün gözümüyordu. Zira ilk oyun da geliştirilme aşamasında saçma sapan ve oldukça uzun bir geçikme yaşamış sonrasında da oyuncuları pek tatmin eden bir oyun olmamıştı (oyun kötü değildi, sadece ciddi bir geliştirilme süresinin ardından beklenen o değildi). İkinci oyun da geliştirilme aşamasının ortasında Bethesda tarafından Arkane Studios’a postalandı sonrasında da iptal edildi. Prey 2 çıksaydı güzel bir open world deneyimi sunacaktı. Bu sebeple ikinci oyun hala gelme potansiyeline sahip.

 

 Silent Hills


Sanıyoruz listede en can sıkan, en iç geçirten oyun Silent Hills’dir (şahsen ben yıkılmıştım iptal edildiğini duyunca). Guillermo Del Toro, Norman Reedus, ünlü manga yazarı Junji Ito, efsane oyun tasarımcısı Hideo Kojima.... Oyunun arkasındaki ekip resmen sektörün şampiyonlar ligi kadrosu gibi. Ancak oyun pek çok çeşitli sebepten ötürü iptal edildi. Hala hatırladıkça ‘’ne oyun olacaktı bee’’ dedirten muhteşem bir işti Silent Hills. Tabii oyunun gelmesi hala muhtemel, zira bekleyen inanılmaz bir kitle var. Fakat bu geri gelişin kısa zamanda olması pek muhtemel değil.

 

 StarCraft: Ghost


StarCraft listenin en enteresan hikayesine sahip oyunu olabilir. Çünkü oyunun geliştirildiği haberi 2002 yılında gelmişti ve sonrasında oyun kelimenin tam anlamıyla gölgelere çekildi. Ne oldu ne bitti bilemiyoruz ancak oyunun iptal edildiği haberinin geldiği tarih 2014’dü. Sektörden olan isimlerin söylediğine göre oyun eğer çıkmış olsaydı son dönemlerin en ilginç spinoff’larından biri olarak tarihe geçebilirdi.

 

 Star Wars 1313


Uncharted serisinin aynısını Nathan Drake yerine Boba Fett ile oynadığınızı düşünün. İşte Star Wars 1313 hayata geçseydi olayı tam olarak da bu olacaktı. Aslında oyunun gidişatında hiçbir sıkıntı yoktu. İşler gayet yolunda gidiyor, oyun güzel güzel geliştiriliyordu. Ta ki LucasArts, Disney tarafından satın alınana kadar. Disney önce LucasArts’ı satın aldı, sonrasında da oyunun iptal edildiği açıklandı. Ancak Star Wars hayranları hemen üzülmesinler çünkü ellerinde çok yakın zamanda Battlefront gibi bir efsane olacak.

 

 Titan


Blizzard zaten World of Warcraft ile MMO dünyasını inanılmaz bir şekilde fethetmiş durumda. Ancak neden ellerinde sadece WoW olsun? İşte Titan da sanıyoruz bu kafayla yola çıkılarak geliştirilen bir projeydi. Fakat nedense geliştirilme aşamasının henüz başındayken fişi çekildi. Titan konusunda hala pek çok bilinmeyen, kafada kalan soru işareti bulunmakta ancak oyunu, The Sims ile Destiny’in birleşimi olarak tanımlıyorlar. Üstelik oyun klasik deathmatch mantığına bambaşka bir yorum katacak potansiyele sahipmiş. Yani kısacası Titan, eşsiz bir MMO olarak tarihe geçebilecek potansiyele sahipti. Ancak olmadı.

 

 Dead Rush


Listemizin son sırasında yer alan Dead Rush, sanıyoruz diğer oyunlara nazaran yayınlanmaya en fazla yaklaşan oyun olabilir. Treyarch tarafından geliştirilen oyun, open world olarak oynayacağınız bir zombi oyunuydu. Hem de 2005 yılında… O dönemler oyun için Grand Theft Undead benzetmeleri bile yapılmıştı. Ancak her şeyi hazır olan oyun, yayınlanmadan önce iptal edildi. Bunun en büyük sebebi iste Treyarch’ın tercihini Call of Duty’den yana kullanmış oluşu. Zira oyunu iptal eden Treyarch aynı dönem Call of Duty Zombi Modu’na el attı.

Evet listemiz bu şekilde. Ve eminiz listeye dahil etmediğimiz daha pek çok gelecek vaadeden proje vardır. Peki bu listede -ya da bu listenin dışında- görmeyi istediğiniz, iptali ile hayal kırıklığına uğradığınız oyunlar neler? 
1
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
1
0
0
0