• Anasayfa
  • Oyun
  • Just Cause 3, GTA Serisini Tahtından Etmeye Geliyor

Just Cause 3, GTA Serisini Tahtından Etmeye Geliyor

4
2
1
0
0
Square Enix tarafından geliştirilen açık dünya temalı aksiyon oyunu ve GTA serisine rakip olarak gösterilen Just Cause 3'ün çıkış tarihi sonunda açıklandı. Oyun 1 Aralık'ta oyun severlerin beğenisine sunulacak. 
Bugüne kadar birçok oyun oynamışızdır. Herkesin gönlünde taht kuran tekrar tekrar oynamak istedikleri pekçok oyun vardır. Hatta bazı oyunlar vardık ki sırf grafikleri için o oyunu asla bırakmayız. GTA serisi bu oyunların başında geliyor. Yıllardır kendisine hiçbir rakip bulamadı. Gerek oynanış gerek hikaye gerekse grafik olarak oyun gerçekten bir baş yapıt. Hemen hemen her gün internette GTA ile ilgili onlarca video ile karşılaşıyoruz. Kimi zaman hikaye modunda oynuyoruz kimi zaman da sırf o eşsiz manzarasını izlemek için oynuyoruz. GTA bu kulvarda tamamen tek başınaydı. Ama artık onu tahtından edecek karşına dev bir rakip geliyor: Just Cause 3

Oyunu bilenler bilir. Daha öncesinden Just Cause 1 ve 2 olarak aramızdaydı. Özellikle Just Cause 2 bu piyasada ben de varım diyerek oyuncuların dikkatini çekmişti. GTA 4'ün başarısız olması ile Just Cause 2 o yıllarda birinciliği eline almıştı. Bol aksiyonlu serinin 3. oyunu Just Cause 3, 2015'te PS4, Xbox One ve PC için piyasada olacak. Yeni oyun, geliştirilmiş paraşüt, kanca ve fizik mekanikleri içerecek. Serinin ikinci oyunu Just Cause 2, zaten oyunun fizik motoru ve karakterimizin kancası ile neler yapılabileceğini bizlere göstermişti. Örneğin oyunda bir uçaktan diğerine kancayla atlayabiliyor, sürdüğümüz araçtan zıplayıp, düşman helikoptere kendimizi çekebiliyor ve sürücüsünü indirip helikopteri ele geçirebiliyorduk.GTA 5'te olmayan pek çok özellik oyunumuzda mevcut. Canınız etrafı dağıtmak mı istiyor? Veya şöyle bir şehri havaya uçursam da kendime gelsem mi diyorsunuz. İşte buyrun Just Cause 3 sizlerle.Just Cause 3'ün kurgusal adası Medici, firmadan yapılan açıklamaya göre 1000 kilometre kareden de büyük olacak. Kıyaslamak gerekirse, oyunun haritası hemen hemen Bursa'nın yüzölçümü ile aynı diyebiliriz.Oyunun yönetmeni Roland Lesterlin'in haritaya dair açıklaması ise şu şekilde:

"Sanırım gelmiş geçmiş en büyük haritalardan birine sahibiz. Ada üç bölgeden oluşuyor; 1. bölgede fakir kasabalar ve tarımsal araziler, 2. bölgede ordu üsleri ve oldukça fakir balıkçı kasabaları, 3. bölgede ise bir nevi 'Game of Thrones' diyebileceğimiz ormanlık ve dağlık araziler bulunuyor." Hatırlayacağınız gibi serinin ikinci oyunundaki adalardan bir tanesi ise meşhur Tv dizisi Lost adasıydı. Özellikle bu kadar büyük bir haritaya sahip oyunda haritanın ne kadar dolu olduğu, haritanın büyüklüğüyle orantılı önem kazanıyor. Kendini tekrar eden ve pek içerik barındırmayan bölgeler oyuncuları pek tatmin etmeyecektir. Fakat firmanın haritayı bölgelere ayırarak içerik farklılıkları yaratması, bu sorunun üstesinden geleceğini gösteriyor bize göre.

Oyunda hem kara hem hava hem de deniç araçlarını kontrol edebileceğiz. Square Enix, Just Cause 3'te kara araçları kadar deniz ve hava araçlarına da önem vermiş. Just Cause 3'teki ana amacımız yine diğer oyunlardakine benzer olacak. Halkına zulüm eden bir diktatörün işlerini bozup, en sonunda onu alaşağı etmeye çalışacağız.Square Enix, özellikle oyundaki patlama ve yıkım efektleri konusunda bir hayli iddialı açıklamalarda bulundu. Yayınlanan ekran görüntüleri vevideolar da oyunun görsel gücünün bir hayli iyi olduğunu bizlere ispatlıyor.

Just Cause 3'de dinamik bir dünya anlayışı bizleri bekliyor olacak. Yeri geldiğinde iki bölge arasındaki ulaşımı sağlayan köprüleri bile yıkabileceğiz. Tabi bu durumda kendimize yeni rotalar çizmemiz gerekecek. Just Cause 3'ün en iddialı olduğu noktalardan birisi de yaşayan dünya teması. Yapımcılar Just Cause serisinde önemli bir yer tutan doğa hayatını, serinin üçüncü oyununda bir hayli ön plana çıkarmışlar.


 
Just Cause 3'ün en güzel yanlarından bir tanesi ise ücreti. Oyunumuz Steam'de 80 TL ile ön siparişe açılmış durumda. Bizce fiyatı oldukça makul. Videoları izleyince ve oyun ile ilgili resimlere bakınca bizlere de hak vereceksiniz. İsterseniz oyun da serbest serbest dolaşıp paraşütünüzle manzaranın tadını çıkartın veya istediğiniz mekanı dağıtın, patlatın  ya da hikaye modunda oyunu oynayın. Tercih sizin.

Oyun ile ilgili resmi oynanış videosunu aşağıda izleyebilirsiniz:
 


 

 Harita nasıl olacak?

Sürekli olarak hareketli ve patlamalı videolarını gördüğümüz oyuna bu sefer biraz daha sakin yaklaşıyoruz ve Medici adasının güzelliğine şahit oluyoruz. Resmi olarak paylaşılan videomuza aşağıda ulaşabilirsiniz. 
 
4
2
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
4
2
1
0
0