• Anasayfa
  • Oyun
  • Korsanlar 1 Sene Boyunca Oyun Dünyasından Çekiliyor!

Korsanlar 1 Sene Boyunca Oyun Dünyasından Çekiliyor!

1
1
0
0
0
Her geçen gün büyük kan kaybı yaşayan korsan oyun sektöründen oldukça önemli bir hamle geldi.
Yaklaşık bir ay önce sizlere bu haberimizde ''korsan oyun'' olayının giderek zora girdiğini, hatta korsan oyunların iki sene içerisinde bitebileceğini söylemiştik. Bunun sebebi ise korsan gruplarının artık oyunların crack'lerini bulmada yaşadıkları zorluktu.

Hatta bu konuda dünya genelinde pek çok oyunun crack'ine imza atan 3DM ekibi, Just Cause 3'ün crack'ini bir türlü yapamamış ve sonunda pes etme noktasına geldiklerini açıklamıştı. Bu oyunların korsanları ciddi derecede zorlamasını arkasında ise Denuvo adlı son derece güçlü bir şifreleme sistemi bulunuyor.Hal böyle olunca da piyasaya oyun süren çoğu büyük firma, Denuvo ve benzeri sağlam sistemler ile oyunlarını ''kırılamaz'' hale getiriyor. 3DM ekibi, daha önceden bu durumun başta kendileri gibi pek çok ekibi zora soktuğunu ve 1-2 sene içinde korsa oyunun tarih olabileceğine dair endişelerini dile getirmişti. Şimdi ise aynı ekip, oldukça radikal bir karara imza attı.

Torrentfreak üyesi Bird Sister'ın yaptığı açıklamaya göre korsanlar 1 yıl boyunca ellerini single-player oyunlardan çekiyorlar. 3DM'in bu konuda oldukça kararlı olduğu açıklayan Sister, bunu yapmadaki amaçlarının ''resmi oyun satışlarının durumunu gözlemlemek'' olduğunu söylemekte. Yani korsanlar bir nevi ''tamam biz 1 sene müdahale etmiyoruz, bakalım ne yapacaksınız'' diye bir tavır takınmış durumdalar.Bu oldukça önemli ve etkilerinin mutlaka görüleceği bir karar. Çünkü eğri oturup doğru konuşmak gerekirse; başta ülkemiz de olmak üzere dünya genelinde korsan oyuna yönelim oldukça fazla. Tabii bu durumda ben kendi adıma kullanıcılara hak veriyorum zira fiyatlar öyle muazzam ki, iki tane yeni çıkmış oyunun fiyatı neredeyse sıfır bir oyun konsolunun yarı fiyatına eş değer oluyor. Benzer durum PC içinde geçerli (Steam sağolsun).

Bu sebeple korsan oyunların piyasadan kalkması demek, -bence- herkesi oyunlara para vermeye itmeyecek. Aksine korsan oyun oynayan adam, oynamayacak. Bu kadar basit. Tabii olur da kullanıcılar ''neyse parası vereyim'' olayına girerse, bu durum en fazla PC platformuna oyun yapan geliştiricilerin cebini dolduracaktır. Zira son çıkan oyun konsollarında (Xbox One ve PS4) zaten ''korsan oyun'' olayı bitmiş durumda.

He ''bu iyi bir şey mi?'' diye sorarsanız da PS2 sahibiyken kutularca oyunu olanların PS4 alınca 2-3 -hadi 4 olsun- oyuna sahip olduğu örneği yeterli olacaktır.

Kaynak: Techtimes
1
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
1
0
0
0