Metin 2 İncelemesi

7
1
0
0
0
Ülkemizde en çok oynanan MMORPG oyunlarından biri olan Metin 2'yi inceledik.
Ülkemizde en çok oynanan oyunlardan biri olan Metin 2 en temelde klasik bir MMORPG oyunudur.  Metin 2 adlı bu oyun Ymir Entertainment Ltd firması tarafından 2005 yılında piyasaya sürülmüştür. Oyun ilk başta Kore ve Çin gibi Asya ülkelerinde çıkmış olsa da GameForge sayesinde Avrupa'ya ve dolayısı ile Türkiye'ye de gelmiştir.

Oyun GameForge firmasının emekleri sayesinde Türkçe dil desteği ile oynanmaktadır. Kaldı ki şu an için Metin 2'nin kullanıcı sayısının büyük çoğunluğunu Türkler oluşturmaktadır. Metin 2'nin yakaladığı bu başarı Knight (Kınayt) Online'nın yakaladığı başarıyı anımsatıyor. Klasik olarak her MMORPG oyununda olduğu gibi Metin 2'de de sınıf sistemi yer alıyor. Her sınıfın kendine özgü avantajları ve dezavantajları bulunuyor. Şu an için Metin 2'de savaşçı, ninja, sura ve şaman olmak üzere dört farklı sınıf bulunuyor. Pek tabi yine klasik olarak her MMORPG oyununda yer alan Level sistemi Metin 2'de de bulunuyor. Zaten sınıf, görev ve level sistemi bir MMORPG oyununu MMORPG yapan en önemli özellikler arasında yer almaktadır.

Oyuna ilk başladığınızda karakterinizi oluşturmanızın ardından Metin 2'nin dünyasında yer alan Chunjo İmparatorluğuJinno İmparatorluğu, Shinsoo İmparatorluğu olmak üzere üç imparatorluktan birini seçmeniz gerekiyor. Seçmiş olduğunuz imparatorluğun herhangi bir ekstrası bulunmamakta. Yalnızca seçtiğiniz imparatorluğun üyeleri ile dost olurken diğer imparatorlukların üyeleri ile savaşıyorsunuz.Genel olarak Metin 2'yi bu kadar çekici kılan özelliklerin en başında oyunun Türkçe olması geliyordur elbette. Ayrıca Metin 2'yi, oynanması basit bir oyun olması ve aynı şekilde oyunun öğrenmenin de fazla zor olmaması tercih sebebi haline getiriyor. Metin 2'nin bu kadar sevilmesindeki bir diğer etken ise oyunun grafiklerinin çok yüksek olmaması ve bu neden ile neredeyse her bilgisayarda sorunsuz olarak çalışıyor olması.

Metin 2'yi World of Warcraft, Vindictus ve Elder Scrolls Online gibi rakipleri ile kıyaslamanın doğru olmadığını düşünmüyorum. Bu oyunlar Metin 2'den kat ve kat daha iyi oyunlar ancak bu oyunları oynamak için daha sağlam bir bilgisayara sahip olmanız gerekiyor. Üstelik bu oyunları öğrenmekte Metin 2 kadar kolay değil.


Metin 2'yi oynamak için buraya tıklayınız.
7
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
7
1
0
0
0