• Anasayfa
  • Oyun
  • ''Microsoft Tüm PC Oyun Sektörünü Karşısına Alıyor!''

''Microsoft Tüm PC Oyun Sektörünü Karşısına Alıyor!''

0
0
0
0
0
Epic Games'in kurucularından Tim Sweeney, açıklamaları ile oyun dünyasında Microsoft'un hegemonyasını eleştirdi.
Oyun severler için oyun konsolları her geçen gün geliştirilmeye devam etse de, PC'de oyun oynamanın ve oyundan alınan performansın tadı bir başta. Fakat bir programcı aynı zamanda Epic Games'in kurucularından olan Tim Sweeney'e göre Microsoft, oyun konusunda bütün PC endüstrisini karşısına alacak adımlar atıyor.

Sweeney'in dediğine göre bu adımın temelinde Microsoft'un Universal Windows Platform(UWP)'u yatmaktaUWP konusunda açıklamalar yapan Sweeney, platform için ''Microsoft'un şimdiye kadar yaptığı en agresif hareket. Microsoft UWP'de uyguladığı yaptırımlar ile sadece tüketicileri değil; Epic Games, EA ve Activision gibi geliştiricilerin yanı sıra Valve ve Good Old Games gibi dağıtımcı firmaları da karşısına aluyor.'' yorumunda bulundu.

Peki Sweeney'in bu isyanının sebebi ne? Aslında UWP, geliştiricilere hem Windows 10 hem de Windows 10 Mobile için program yaratma imkanı sunuyor. Hem de oldukça kolay bir şekilde. Hatta Windows 10 için yarattığınız bir programı baştan yazma veya benzeri şeyler ile uğraşmadan Windows 10 Mobile'a uyarlamanızı da sağlıyor.Yani dışardan baktığınız zaman platform son derece başarılı. Ancak Sweeney'in dediğine göre bu platformu ve beraberinde getirdiği Windows özelliklerini kullanmak istiyorsanız, ürettiğiniz şeyi Windows Mağazası üzerinden satışa sunmanız gerekiyor. Bu durumda da elde ettiğiniz gelirin %30'u Microsoft'un kasasına giriyor.

Bu durumdan oldukça şikayetçi olduğunu söyleyen Sweeney, Microsoft'un bir an önce UWP'yi sadece Windows Mağazası'ndan değil, her yerden indirilebilir yapmasını, ayrıca program üreticileri ile tüketicilerin doğrudan iletişime geçebilmesi gerektiğini savunmakta. Olayın diğer cephesi olan Microsoft ise UWP'nin tüm geliştiricilerin erişebileceği tamamen açık bir platform olduğunu, tüm mağazalar tarafından desteklenebildiğini ve sürekli olarak sistemlerini, kullanıcılara daha iyi bir kullanım sunmak için geliştirdiklerini belirtmekte. 

''Kim haklı?'' tartışmasına girmeyeceğiz fakat Sweeney, Microsoft'un şartlarından şikayetçi olan ilk geliştirici değil.

Kaynak: RockPaperShotgun
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0