Minecraft, Ülkemizde Yasaklanabilir!

15
3
2
0
0
Minecraft,  Ülkemizde Yasaklanabilir!
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, TBMM kulislerinde gazetecilerle sohbet ederken, gazetecilerden bir tanesi Minecraft’la ilgili soru yöneltti.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, TBMM kulislerinde gazetecilerle sohbet ederken, gazetecilerden bir tanesi Minecraft’la ilgili soru yöneltti. Gazeteci: “Minecraft diye bir oyun var, bu oyunda eşini öldüren oyuncuya puan veriliyor. Bu tür şiddet içeren oyunlarla ilgili bir yaptırımınız olacak mı?” şeklinde soru sordu. Soruyu cevaplayan İslam, “Şikayetlerle bizzat ilgileneceğim. Oyunu inceleyeceğiz ve şiddet unsuru olup olmadığına bakacağız. Çalışma sonrası oyunla ilgili hukuki bir yaptırım yapabiliriz” dedi.

Oyunun tüm aşamalarını incelemeye alan Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü, “şiddet” unsuru aramaya başladı. Çocukların gelişimine etki edecek bölümlerin saptanmasıyla birlikte oyunun engellenmesi için hukuki süreç başlamış olacak.

Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı ise bu tip oyunlarda çocuklar şiddeti öğreniyorlar, daha saldırgan bir psikoloji içerisine giriyorlar dedi.

Çocuk ve Ergen Psikiyatrı Prof. Dr. Emine Zinnur Kılıç: “Oyun, bir hayatta kalma oyunu. Bir nevi Survivor’a benziyor, çünkü oyuncular kendi dünyasını kurmaya tek başlarına olacak şekilde başlıyorlar. Sanal dünyada hayatta kalma mücadelesi veriyorlar. Daha sonra bu araç ve gereçleri geliştiriyor, istedikleri bir dünyayı kuruyorlar” dedi.OyunGezer Dergisi sahibi Sinan Akkol ise, “Oyunda küplerle bir dünya inşa ediyorsunuz. Dağları ve ağaçlarıyla Danimarka’yı bile inşa eden var. (şuradaki haberimizde Minecraft’ta Viyana’yı yapan kullanıcılardan da bahsetmiştik) Çocuklar için yararlı buluyorum, çünkü yaratıcılıkları artıyor. Fakat tabii ki suistimale açık bir platform. Arkadaşların, hayvanların ya da kadınların öldürüldüğü bölümler de kurulabilir. Kötü her yerde kötüdür. Twitter’daki paylaşımlar için nasıl Twitter’ı yargılamayazsanız, kişilerin kurduğu şiddet içerikli bölümler için de Minecraft’ı yargılayamazsınız” dedi.


Minecraft’ın 100 milyondan fazla aktif kullanıcısı var ve en çok oynanan bilgisayar oyunları arasında yer alıyor. Fakat oyunla ilgili böyle düşüncelerin olması, aklımıza GTA oyunlarını getirdi. Tahmin ediyoruz ki bakanımız GTA 5’i oynamamış. Eğer Minecraft’ı sakıncalı görüyorsa GTA 5’ten sonra hayata küsebilir. Zira oyundaki şiddet unsurları bir yana pornografik bölümler de incelemeye alındığı taktirde, oyun daha piyasaya çıkmadan ülkemizde yasaklanabilir. 
15
3
2
0
0
Emoji İle Tepki Ver
15
3
2
0
0