• Anasayfa
  • Oyun
  • Nvidia Sanal Gerçeklik Deneyimi İçin Gereken Minimum Sistem Gereksinimlerini Açıkladı!

Nvidia Sanal Gerçeklik Deneyimi İçin Gereken Minimum Sistem Gereksinimlerini Açıkladı!

1
0
0
0
0
Bugun yapılan HTC Vive Pre ve yarın satışa çıkacak Oculus Rift'in atılımları sonrası Nvidia da PCler için sanal gerçeklik programını başlattı.
Bildiğiniz gibi sizlere bugün paylaştığımız iki haberimiz olan buradaki Oculus Rift'in yarın ön satışa çıkması ve şuradaki HTC'nin Valve ile beraber ürettiği sanal gerçeklik gözlüğü olan HTC Vive Pre'nin tanıtılması gibi 2016'nın daha en başından sanal gerçeklik tarafında sağlam adımlar atılıyor. Şimdiye kadar Oculus Rift başta olmak üzere PC için HTC Vive Pre ve Zeiss VR One gibi ciddi adımlar geldi.

Bunun yanı sıra Sony, kendi konsolu için PlayStation VR'ı duyurdu ve Ubisoft ise PS VR için ilk oyununu da tanıtmıştı. Buradan hareketle 2016'nın sanal gereçeklik için atılım yılı olacağını ve önümüzdeki senelerde bu sektörün artık oyun konusunda domine edebilecek seviyelere gelebileceğini biliyoruz.Hatta size şöyle bir fikir ortaya atayım; bundan birkaç yıl sonra parasını verip alan bazı oyuncular Call of Duty, GTA VI, Assassin's Creed vb birçok gelecek oyunu sanal gerçeklik ortamında çok daha farklı deneyimlemeyebilecekler. Yani benim tahminim bu yönde. Hal böyle olup atılımlar gelmeye başlayınca kafalarda PC sistem gereksinimleri noktasında da sorular oluşmuştu.

Yani eğer Oculus Rift'i almak isteyen biri ona bayılacağı para sonrası nasıl bir sisteme ihtiyaç duyacak? Tahmin edebileceğiniz gibi ortalamanın üzerinde gereken bu sistem için Nvidia "VR Ready" programını başlatarak kendi üst seviye GPU'larının bazılarına ekstra olarak sanal gerçeklik için destek sunacağını duyurdu ve gerekli minimum sistem gereksinimlerini de paylaştı.İşlemci: Intel Core i5 4590
Ekran Kartı: Nvidia GeForce GTX 970
Laptop İçin: Nvidia GeForce GTX 980
RAM: 8GB
Gerekli Portlar: 2x USB 3.0 - HDMI 1.3
İşletim Sistemi: Windows 7Yukarıdaki sisteme baktığımızda ise anakart, kasa, güç kaynağı vb etmenleri eklediğimizde 3.000TL ve üzeri bir sistem gerekeceğini anlıyoruz. Yani biraz cebe fazla yüklenmek gerekebilir. (GTX 970, GTX 980, GTX 980 Ti ve GTX Titan X için sağlam para gerekecek tabiki) Bir de bunun minimum olduğunu ve kendi içinde düşük, orta, yüksek ve ultra gibi ayarların olduğunu da hesaba katarsak adam gibi bir sanal gerçeklik deneyimi için ciddi paralar döndürmek gerekecek. Çünkü bu sistemin yanına 1.000TL'den fazla olacağı kesin olan sanal gerçeklik gözlüğü de almak gerekecek.

Bu sebeple birçok sanal gerçekliği merak edene şimdiden PS4 ve PlayStation VR almaları başlangıç açısından çok daha iyi olacağını söyleyebiliriz. Bakalım ilerleyen zamanlarda bu durumda ne gibi değişiklikler olacak. Ancak şimdiden bilgisayar toplamak isteyen ve ileride sanal gerçekliği de tatmak isteyenler varsa yukarıdaki kriterlere dikkat etmesi önem taşıyor.
 
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0