Ocak Ayının En İyi 10 iOS Oyunu

11
8
4
3
2
Her ay bir önceki ayın en iyi oyunlarını seçmeye iOS platformu ile devam ediyoruz. İşte Ocak 2015'in en iyi 10 iOS oyunu;
Bu sene itibariyle her ay Ayın En İyi 10 Oyunu uygulamasına başlayacağımızı söylemiş ve geçen günlerde Ocak Ayının En İyi 10 Android Oyunu listemiz ile başlamıştık. Şimdi de Apple severler için de iOS platformundaki en iyi oyunlara göz atıyoruz.

Listemize geçmeden önce ufak bir hatırlatmamızı tekrar yapalım; Eğer sizin keşfettiğiniz güzel bir oyun varsa [email protected] adresine mail atarak ya da yorumda belirterek yardımcı olabilirsiniz. Yine sizin geliştirdiğiniz/bildiğiniz bir Türk yapımı oyun ya da uygulama var ise aynı mail adresiyle bana ulaştırarak Webtekno'da duyurulmasını sağlayabilirsiniz.

Son olarak bir kısa hatırlatma daha: Birkaç gün içinde Windows Phone platformu için de aynı liste gelecektir. Merak etmeyiniz :)

İşte Webtekno'ya göre Ocak Ayının En İyi 10 iOS Oyunu;

 

 1) Go!Go!Go!:Racer
Listemize retro grafikleriyle hoş bir görüntü ve geçmiş yıllara dönük bir heyecan yaşatan Go!Go!Go!:Racer ile başlıyoruz. Oyun, adından da anlaşılacağı üzere bir yarış oyunu.

iPad tabletlerinize de uyumluluk sağlayan Go!Go!Go!:Racer'da parçalanmış arabası için intikam almaya çalışan bir sürücü olarak oynuyoruz. Arabamızı parçalayan elemanın peşine düştüğümüz oyunda ilk önce yeteneklerimizi geliştirmemiz gerekiyor. Bunun için trafikte dikkatli bir şekilde araçlara çarpmadan hızlıca ilerlememiz gerekiyor.

Benzinimiz bitmeden en uzun yolculuk katetmeye çalıştığımız oyunda mümkünse hiçbir araca çarpmadan ilerlememiz gerekiyor. Çünkü her çarpılan araç bizi yavaşlatıyor ve dolayısıyla gideceğimiz mesafeyi kısaltıyor. Çarpmamak için de parmak hareketleriyle aracı sağa-sola çekebiliyoruz ve istersek araçların üzerinden zıplayabiliyoruz.

Bölümleri geçtikçe gelişen arabamız ile gittikçe güçleniyoruz. Zaman geçirmek açısından eğlenceli olan bu oyun App Store'da ÜCRETSİZ olarak yer alıyor.
 
  Go!Go!Go!:Racer iOS İndir [ÜCRETSİZ]

 
 


 

 2) Touchdown Hero
Aslında bir sonsuz koşu oyunlarından olan Touchdown Hero, işin içine Amerikan Futbolu eklenerek gerçekten eğlenceli bir hale getirilmiş. Topu alan bir koşucu olarak başladığımız oyunda karşıdan gelen rakiplerimizden kaçarak skor yapmaya çalışan bir Amerikan Futbolu oyuncusu olarak oynadığımız oyunda bir türlü o skoru bulamıyoruz. (!)

Daha uzağa götürerek daha yüksek puanlar almaya çalıştığımız oyun sonsuz koşu oyunlarına gerçekten farklı ve güzel bir hava kattığını belirtmek gerek. Retro grafikleriyle de daha hoş göründüğünü söyleyebileceğim oyun da ÜCRETSİZ olarak App Store'daki yerini almış. Deneyin, hoşunuza gidecektir.
 
  Touchdown Hero iOS İndir [ÜCRETSİZ]

 
 


 

 3) WWE Immortals
Her ne kadar Android listemizde olsa da bu listemize de fazlasıyla girmeyi hak eden oyun olan WWE Immortals, gerçekten grafikleri ve dövüş efektleriyle harika bir yapım. Bu sebeple oyun hakkındaki yazımı da oradan alıntılıyorum. 

Warner Bros. yapımı olan oyunda John Cena ve Hulk Hogan gibi birçok efsanevi dövüşçüleri oynuyoruz. Ancak oyunda daha da efsaneleşen bu dövüşçüler birer MarvelDC karakterleri gibi bir süper kahramanvari bir görünüm ve güç kazanmışlar.

Oyunda bir takım oluşurarak girdiğimiz dövüşlerde rakiplerimize kafa tutuyoruz. Tabiki her mobil dövüş oyununda olduğu gibi bu oyunda da dövüşçülerimizi yükseltme (upgrade) yapabiliyoruz. Normal tek kişilik oyun modu dışında Online modu da bulunan oyunda farklı online oyuncularla da güçlerimizi kıyaslayabiliyoruz.

Her dövüşçüde bulunan birbirinden güzel dövüş tekniklerine hayran kalarak seçmekte zorluk yaşayabilirsiniz. Özellikle dövüş oyununu sevenler bu oyuna bayılacağını düşünüyorum. WWE seven kesim ise çoktan indirmiş olmalı!
 
  WWE Immortals iOS İndir [ÜCRETSİZ]

 
 


 

 4) Radiation Island
Radiation Island, harika bir açık dünya oyunu olarak karşımıza çıkıyor. Mobil oyunlar için devasa düzeydeki haritasıyla uçsuz bucaksız bir ada gibi gelen oyunda Philadelphia Deneyi sonrası paralel evrende hapsolmuş bir karakteri yönetiyoruz.

İnsan olarak tek başımıza kaldığımız adada birbirinden farklı hayvan, zombi gibi yaratıklarla burun buruna hayatta kalmaya çalıştığımız oyunda, gidişat tamamen bizim kararlarımıza göre ilerliyor. Görsel olarak üst seviye diyeceğimiz oyun tamamen özgür bir hareket seçeneğiyle eğlenceli fakat bir o kadarda gerilim yaratıyor.

Ufaktan şu günlerde oynadığım Dying Light'ı çağrıştıran ve hava durumuna ve radyasyon alanlarına dikkat etmemiz gereken oyunda kendimizi korumamız için farklı farklı silahlar da mevcut. Gece-gündüz döngüsü de bulunan oyunda açık dünya oyunu olarak en iyileri arasında ve bu listemizde kendine yer buluyor. Air Play ve Apple TV desteği de sunan oyunda büyük ekranda da bu keyifli deneyimi yaşamanıza olanak sağlıyor.

6,49 TL ücretinde olan oyun parasını kuruşu kuruşuna hak ediyor diyebiliriz.
 
  Radiation Island iOS İndir [6.49TL]

 
 
 

 5) Flockers
Zamanında herkesin oynadığı ve çok sevilen Worms yapımcı şirketi Team 17 tarafından mobil platformlar için geliştirilen oyun olan Flockers, Worms oyunu ile bağlantılı bir senaryoyla karşımıza çıkıyor.

Bildiğiniz üzere Worms'te koyunları canlı bomba olarak kullanarak düşman solucanlarımızın üzerine salmaktaydık. Bu oyunda da bu canlı bomba işine karşı koyacak olan koyunlar bu acımasız solucanlara baş kaldırarak onlardan kaçmaya çalışıyor. 

Bir koyun sürüsünü yönettiğimiz oyunda şeytanı Wormsler de kolay kolay bırakmaya niyetli değiller elbet. Bu sebeple koyunların kaçabilecekleri yolları ustaca ayarlanmış tuzaklarla dolduran solucanlar neredeyse kaçması imkansız bir parkur olmasına sebep olmuşlar.

Sürekli ilerleyen koyunları yönlendirmemiz gerekn oyunda pres makinaları, dev testereler, kazıklar ile doldurulmuş çukurlar gibi birçok zorluklardan uzak tutmamız gerekiyor. Görüntü ve efekt olarak gayet güzel yapılmış oyun için 4,29 TL ücret talep ediliyor. Fakat bu oyun da ücretini hak eden yapımlar arasında olduğunu söylemeliyim.

60 farklı bölümün olduğu oyunda Facebook entegrasyonuyla arkadaşlarınızın ilerlemelerini görebilir, bir yandan da çekişme içine girebilirsiniz.
 
  Flockers iOS İndir [4,29 TL]

 
 


 

 6) Five Nights at Freddy's 2
Korku/gerilim oyunlarını sevenlerin mutlaka duyduğunu düşündüğüm oyun olan Five Nights at Freddy's 2 bilgisayarda olduğu gibi iOS kullanıcılarının mutlaka denemesi gereken yapımlardan bir tanesi. 

Freddy's adındaki bir pizzacı dükkanında güvenlik görevlisi olarak nöbet tuttuğumuz oyunda çocukların ve ailelerinin severek geldikleri için dükkan sevimli (!) peluşlarla dolu. Gece olunca bir anda hareketlenen ve garip garip şeyler yapmaya başlayan oyuncakları kontrolde tutmak amacıyla işe alındığımızı söylemek gerekiyor.

Oyundaki garipliklerini anlamak için güvenlik kameralarını kullanarak odalardaki durumu gözden geçirmek ve oyuncak ayıların davranışlarını sürekli kontrol etmemiz gerekiyor. Fakat elimizde kısıtlı bir enerji bulunuyor. Elektriği veya kameraları kontrol ederken bize doğru yaklaşan korkutucu oyuncakları odamıza girmeden kapıyı kapatmamız da gerekiyor. Ama bu da elektiriğimizi harcadığı için zamanlama çok önemli. Oyuna korkutucu bir hava katan bu ayrıntılar gerçekten özellikle gece oynarken ayrı bir gerginlik katıyor.

Grafik olarak gerçekten iyi olan Five Nights at Freddy's 2, bu tarz oyunlardan hoşlanan herkesin denemesini şiddetle tavsiye edrim. Fakat 6,49 TL olan ücretini ödemeniz gerekecek.
 
  Five Nights at Freddy's 2 iOS İndir [6,49TL]

 
 


 

 7) Disney Infinity: Toy Box 2.0
Disney InfinityDisney'in sevilen karakterleriyle Marvel süper kahramanlarını birleştiren hoş bir oyun olarak karşımıza çıkıyor.

Normalde konsel ve PC platformlarında bulunan Disney Infinity iOS kullanıcıları için de yayınlanmasıyla olumlu tepkiler aldı. Her iki dünyanın birleşmesiyle 60tan fazla karakteri barındıran oyunda çeşitlilik çokluğu oyun için güzel bir artı olmuş.

Gerçekten hoş ve güzel grafikleri, sürükleyici oyun yapısıyla tavsiye edebileceği oyunun tek eksisi ise 4.4 GB gibi telefonlar için devasa bir boş alan ihtiyacı duyuyor olması.

Disney Infinity: Toy Box 2.0'ı ÜCRETSİZ olarak indirebilir, Disney hesabınız üzerinden her platformda bu oyunu deneyimleyebilirsiniz.
 
  Disney Infinity: Toy Box 2.0 iOS İndir [ÜCRETSİZ]

 
 

 

 8) Brothers in Arms® 3: Sons of War


Ve gelelim efsane olacak oyunlardan birine; Brothers in Arms 3: Sons of War. Gameloft'un en başarılı yapımlarından olan BIA3, mobil deneyimde çok iyi bir TPS deneyimi yaşatıyor.

Diğer oyunlarının aksıne toplu strateji kurabileceğiniz oyunda 2. Dünya Savaşı'nı yaşamaya devam ediyoruz. Daha iyi bir grafik ve kontrol performansı sağlayan oyunda sizin yanınızdaki ekip arkadaşlarınızı da upgrade edebilmeniz hoş bir seçenek olduğunu belirtmekte fayda var.

Hava saldırısı ve roket saldırısı gibi yeni özelliklerde bulunan oyunda daha zevkli bir oyun yapısı kazandırılan oyun ÜCRETSİZ olmasıyla da daha bir keyif verici hale geldiğini düşünüyorum. Uzun ve sürükleyici bir hikayesi olan BIA3, sizi hiç sıkmadan zaman geçirmenizi sağlayacak.
 
  Brothers in Arms® 3: Sons of War iOS İndir [ÜCRETSİZ]

 
 


 

 9) Vainglory
MOBA sever iOS kullanıcılarının çok hoşuna gidecek olan Vainglory birçok otoriteden aldığı yüksek puanla dikkat çekiyor.

3'e 3 karşılıklı oyun modunda olan Vainglory gelişmiş bir oyun motoruyla zevkli bir oyun deneyimi sağlıyor. Grafik olarak da fazlasıyla tatmin edici olan oyunun Free To Play olmasıyla da yüksek indirilme rakamlarına ulaşıyor. 336MB boyutuyla küçük boyutta sayılabilecek Vainglory'de oyun içinde Small, Medium veya Large Bundle paketlerini satın alarak daha güçlü bir oyun deneyimi yaşayabilirsiniz.

Şu anda bulunan karakter sayısına ve gelişmelrine kısa sürede yenilerini ekleyeceğini duyuran yapımcı Super Evil Megacorp firması oyunu hala geliştirmeye devam ediyor. MOBA severlerin kaçırmaması gereken bir oyun olduğunu tekrar vurgulamış olalım.
 
  Vainglory iOS İndir [ÜCRETSİZ]

 
 


 

 10) Monument Valley
Tekrar Android listemize girmiş olan bir oyun ile karşı karşıyayız. diğer listemizde bahsettiğim gibi benim favori oyunum olan Monument Valley'e burada da yer verme gereksinimi duydum.

Gördüğüm en eğlenceli ve bir o kadarda zorlayıcı bulmalacalarla dolu bir oyun olan Monument Valley'de saraylardan tapınaklardan geçerken çok dikkatli şekilde oynanamız gerekiyor.

Oyunda dikkat etmemiz gereken en temel şey ise üzerinde nokta şeklindeki parçalar. Bu parçaları sürükleyebildiğimizi ve döndürebildiğimizi unutmamamız gerekiyor. Bazı bölümlerde içinde olduğumuz yapıyı döndürerek farklı bir bakış açısına geçip aslında ayrı olan yolları birleştiriyor, bazı parçaları hareket ettirerek ya da bazı vanaları döndürerek bölümümüzü geçmemize yardımcı olacak tüm etmenleri kullanmak gerekiyor.

6,49TL olan bu oyun belki de bu ücretini fazlasıyla hak eden tek oyun olarak belirtebilirim. Grafik sorunu olmadığı için de iOS 6 ve sonrası versiyonlarını destekleyerek her iPhone'a uyumluluk sağlamasıyla ön plana çıkıyor. Fakat tavsiyem büyük ekranlı telefonlarda ve tabletlerde oynarsanız detayları daha rahat keşfederek biraz daha zevkli bir şekilde oynayabilirsiniz. Ücretini fazlasıyla hakedecek olan bu oyun da listemizin son tevsiyesi olarak yerini alıyor.

 
  Monument Valley iOS İndir [6,49TL]

 
 


 

 +1 Türk Yapımı Oyun: Reclaim 
Bu ayın iOS tarafındaki Türk yapımı oyunu olan Reclaim, iOS cihazlarınız üzerinde ücretsiz olarak oynayabileceğiniz bir aksiyon oyunudur. Uzayda geçen ve sonsuz koşu oyunları dinamiklerine sahip olan oyunda bir tane kendi kendine ilerleyen uzay aracımız ve bu aracımızı kullanmamız gereken tehlikelerle dolu bir yol bulunuyor.

Türk yapımı olan oyunda bizi yok etmek isteyen düşmanlara karşı koyarak yolumuza çıkan tehlikelere karşı dikkatli olmamız gerekiyor. Oyunda çok sayıda düşman bulunması oyunu daha helecanlı hale getirmiş. Üç farklı birbirinden farklı güçteki silah çeşidini karşımızdaki düşman biriminin durumuna göre seçerek saldırıya geçerek yok etmeye çalıştığımız oyun da listemizdeki Türk yapımı oyun olarak yerini alıyor. Karşımıza engeller çıktıkça gemimizi sağa sola alarak ve ateş etmek için ekrana basılı tutarak ilerlediğimiz oyun bir hayli eğlenceli olduğunu söyleyebilirim.

Geliştirici firma olan no-pact grafik konusunda da oldukça başarılı bir iş çıkardığını belirtmek gerekiyor. Reclaim ile ilgili tavsiyelerinizi [email protected] adresinden geliştiriciye ileterek oyunun daha da güzel yapılabilmesi için önerilerde bulunabilirsiniz.

 
  Reclaim iOS İndir [ÜCRETSİZ]

 
 
11
8
4
3
2
Emoji İle Tepki Ver
11
8
4
3
2