Bizden Bir Oyun Daha: Online Kafa Topu

10
3
0
0
0
Ekibimizin Tadya'dan sonra yeni online mobil oyunu Online Kafa Topu, android için Google Play'de yayınlandı
Sizlere, yerli yapım oyunlar ile ilgili haber vermeyi ayrı seviyoruz ve birde  bu bizim ekibimiz tarafından geliştirilen bir oyun olunca çok daha gurur verici oluyor. Ekibimiz, kız oyuncular için çıkardığı Tadya Güne Merhaba oyunun ardından şimdi de erkek oyuncular için geliştirdiği ve online olarak oynana bilen "Online Kafa Topu" oyununu tamamladı. Oyun, dün akşam itinbariyle Google Play'deki yerini aldı.  Appstore'de ise 2 hafta içinde yayına girmiş olacak.

Lafı fazla uzatmadan oyundan bahsetmeye başlayalım. Konsept flash oyun sitelerinde çok oynanan ve ülkemizde de oldukça sevilen Head Ball isimli flash oyunun online hali. Yani dünyadan her ülkeden oyuncular ile hızlıca oynamak mümkün. Oyuna başlamanız için ilk olarak üye olmanız gerekiyor ve bu işlem için sadece kullanıcı adı seçmeniz yeterli oluyor. Şifreniz otomatik oluşturuluyor ve telefonunuz ile oyuna her girişinizde otomatik olarak bağlanıyor. Fakat oyunu başka bir cihazdan oynamak isterseniz şifrenizi daha sonra ayarlar menüsünden değiştirmeniz gerekiyor. Bu konu da aman dikkat diyelim çünkü şifrenizi değiştirmeden oyundan çıkış yaparsanız, o ana kadar aldığınız puanların olduğu kullanıcı hesabını birdaha kullanamayabilirsiniz.


 

 Neden Online Kafa Topu? Hadi Anlatsana Biraz.

Oyun içerisinde sezon mantığı var ve bu sezonlar içerisinde puan ile rekabet ortamı yaratılmış. Her yendiğiniz maç için +3 puan, beraberlik için +1 puan, yenilgi durumunda ise -2 puan alıyorsunuz. Her bir sezon 10 gün sürüyor ve sezon şampiyonları menü de yer alan şampiyonlar kısmında gösteriliyor. Ayrıca şampiyon olan oyuncuların, eşleşme ekranında ( Vs Ekranı ) aldığı kupa sayısı gösteriliyor. ( Bak benim kupam var, senin yok kıskan gibi birşey düşünün ) Şunu da belirtelim, ilerleyen zamanlarda ilk 5'e girenlere çeşitli ödüller verilmesi de planlar arasında.

Oyunda başarılı olmak ve zirveye oynamak için ne yapmamız gerekir diye sorduğumuz ekibimiz, adeta bir Morinho edasıyla "Futbol bir taktik oyunu ve bu bizim oyunumuz içinde geçerli" ifadelerini kullandı. İlk başta "he canım he" tepkisini versekte, oyunu oynadıkça bunu biz de anladık. Oyun içerisinde istemsiz bir şekilde atak yapan ve defans yapan taraflar oluşuyor ve bu tamamen ilk golü kimin attığına bağlı. İlk golü atan defans yapıyor ve gol bulması gereken hep atak yapıyor. Haliyle 2. golü yeme ihtimali de bir o kadar artıyor. Zaten gerçek futbol maçlarında da böyle olmuyor mu? Son olarak bizim size önerimiz, eğer ilk golü yiyen taraf sizseniz ve karşı taraf kaleden ayrılmıyorsa, topu yere indirip ayakla şut çekmeye çalışmanız. 

Oyun içerisinde 20'den fazla futbolcu karakteri var ve bunlar yakından tanıdığımız isimler. Sadece biraz karikatürize edilmişler. Farklı saha ve gece gündüz kombinasyonları ile her maçta aynı ambiyansın yaşanmaması oldukça iyi olmuş keza 10 maç üst üste aynı sahada maç yapmak sıkıcı olabilirdi.Oyunun ses ve müzikleri bizce iyi seçilmiş,  uzun dakikalar boyu oyunu oynayanları rahatsız etmiyor.


Şuan için oyunun duyurulması için hiçbir reklam yapılmadığını ve sadece Webtekno Facebook sayfasından sizlere duyurulduğunu belirtelim. Facebook sayfamıza oyun hakkında gelen yorumlara baktığımızda ise, oyunda yaşanan ping sorunundan sıkça bahsedilmiş. Oyun online olduğu için iyi bir internet bağlantısı gerekiyor ve oyuna ilk giriş yaptığınızda bu uyarı da oyunculara bariz şekilde belirtiliyor. Biz oyunu test ederken hem 3G hem de Wifi ile pek problem yaşamadık fakat paket kayıpları olduğu zaman oyunda bazen aksaklıklar oluyor. Bu tamamen internet bağlantısıyla alakalı bir durum. Ayrıca ekibimiz oyun için 5 farklı ülkeden sunucu hizmeti alıyor ve  oyunu oynamak için eşleşen iki kişi için hangi sunucu ortak noktada ise, oyun o sunucu üzerinden oynanıyor.
 

 Kim, Ne Zaman, Kaç Kişiyle, Nasıl?

Gelelim oyunun ne kadar zamanda yapıldığına. Oyun için 5 kişilik bir ekip ortalama 3,5 ay gibi bir süre çalışmış. Oyun, Objective-C dilinde yazılmış ve XCode üzerinde geliştirilmiş. Server/Network sistemi ise JAVA ile yazılmış,  Eclipse üzerinde geliştirilmiş. Kullanıcı bilgileri ve istatistikler için MySQL veritabanı kullanılıyor ve bu veritabanının sunucu ile olan bilgi akışı PHP ile sağlanıyor. ( Bu kadar teknik bilgi yeter, TAA buradan sonra okumayı bırakabilir. İşte bunlar hep Cortex A9 )

Ayrıca, Online Kafa topu Google Play'de yayınlanmadan önce Webtekno takipçileri ile APK'sını paylaşıp test etmelerini istemiştik ve bu teste 400 kişi katıldı. Oyunu test edip bize mail ile geri bildirim yollayan kişi sayısı da 250'nin üzerindeydi. Buradan bu aşamada bize destek olan takipçilerimize de ayrıca teşekkür ediyoruz. 
 

 Gelecekte Birgün Gelecek!


Son olarak oyunun gelecek planlaması ve yeni güncelleştirmeleri hakkında bilgi aldığımız ekibimiz, oyunun devamlı güncelleneceğini ve yaptıkları oyuna oldukça güvendiklerini belirtti. Güncelleştirmeler arasında, ülkeler arası turnuvalardan tutunda, profil sistemi, arkadaş ekleme, ilk 5'e verilecek ödüllere kadar farklı tarz geliştirmelerin çıkacağının müjdesini aldık. Ekibimizin ise bizlerden istediği sadece bu güncelleştirmeler gelinceye kadar sabırla beklememiz ve desteğimizi sürdürmemiz.

Umarız ekibimiz istediği başarıya ulaşır, yolları açık olsun!
 

 
10
3
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
10
3
0
0
0