• Anasayfa
  • Oyun
  • Overwatch Kahramanları Oynanış Rehberi #2: Defansif Kahramanlar

Overwatch Kahramanları Oynanış Rehberi #2: Defansif Kahramanlar

1
0
0
0
0
Blizzard tarafından hazırlanan videolar eşliğinde her bir Overwatch kahramanı için oynanış rehberlerini derlemeye devam ediyoruz.
Bildiğiniz gibi dün sizlere Overwatch meraklıları için bir rehber hazırlamaya karar vermiş, kısaca tüm karakterler hakkında oynanış tarzı ve skilleri için birkaç bilgi ve Blizzard tarafından hazırlanan videoları sıralamaya başladık. İlk olarak hazırladığımız rehberimizin ofansif kısmının ardından defansif özelliklere sahip olan ekip ile devam edeceğiz.

Bu arada ofansif kahramanlar hakkında bilgi edinmek isterseniz eğer, sizleri rehberimizin ilki olan, yani "Overwatch Kahramanları Oynanış Rehberi #1: Ofansif Kahramanlar" listemize buradan ulaşabilirsiniz. Şimdi ise defansif listemize başlayalım.
 

 Owerwatch'un Ofansif Özellikli Kahramanları
Yukarıda görebileceğiniz gibi 6 adet olan defansif özellikli kahramanlar arasında 2 adet sniper dediğimiz uzaktan atış yapan, 2 adet turret özelliği bulunan, 1 adet bombacı diyebileceğimiz ve bir de karşı tarafı yavaşlatmaya odaklı bir karakterimiz bulunuyor. Aslında teknik olarak hepsi karşı tarafın ataklarını ya da ilerlemesini engellemek odaklı. Yani her ne kadar kill sayıları yüksek olabilse de bu karakterleri oynayacaksanız eğer asıl amacınızın kil almak ya da kill streak yapmak yerine karşı tarafın ilerleyişini önlemek olmalı. Bu sebeple Junkrat dışındaki karakterlerin oynaması da oldukça zor diyebiliriz.

 

 Bastion

 

Ad: SST Laboratories Siege Automaton E54
Yaş: 30
Zorluk: Kolay
Meslek: Savaş Robotu
Operasyon Merkezi: Bilinmiyor
Üyelikleri: Yok
Yetenekleri: Recon / Sentry (Mouse Sol), Reconfiguration (Shift), Self-Repair (E), Tank (Q)

Oynaması basit olsa da eğer ustalaşmazsanız sürekli ölebileceğiniz bir karakter olan Bastion, tam bir transformers gibi takılan bir robotumuz. Ayaktayken Recon modunda sol elinin tüfek gibi takılmasıyla hareket ederken Shift ile Sentry Gun, yani makineli tüfek moduna geçerek ne varsa karşıya saldırabilir, kısa sürede fazla fazla kill alarak takımınıza katkı sağlayabilirsiniz. Fakat Shift ile Sentry moduna geçerseniz eğer iyi ve karşıyı gören bir noktada pusmanız gerekiyor. Aynı zamanda zarar görür iseniz E ile kendi kendinizi tamir ederek canınızı yükseltebilirsiniz. Tank modu ise hayvancıl bir güçle önüne geleni dağıtan bir yapıya bürüneceğiniz de aklınızda bulunsun. Akıllıca bir hamle karşı takıma net bir şekilde oyunu kaybettirir. Özellikle Reinhart ise kalkan açarsa efsane ikili olabilirsiniz.

 

 Hanzo

 

Ad: Hanzo Shimada
Yaş: 38
Zorluk: Zor
Meslek: Paralı Asker, Suikastçi
Operasyon Merkezi: Hanamura, Japonya
Üyelikleri: Shimada Clan
Yetenekleri: Storm Bow (Mouse Sol), Sonic Arrow (Shift), Scatter Arrow (E), Dragonstrike (Q)


Bence oyunun en karizmatik kahramanı olan Hanzo, daha önce bahsettiğim gibi Genji'nin kardeşi. Genji gibi ejderhalı bir özelliğe sahip olan Hanzo, mükemmel bir okçu olarak takılıyor. Oynaması hareketli bir sniper olmak gerektiği için oldukça zor. Fakat bu kahramanda ustalaşan biri varsa oyunu kurtaran kişi olma özelliğine sahip olabilir. Sol tıklama ile klasik bir ok atışı yapan Hanzo'da fareye tıklarken bekleme sürenize göre yayı geriyor, bu da ne kadar germe, o kadar fazla zarar anlamına geliyor. Sonuna kadar gerdiğinizde kafadan tek atabileceğiniz Hanzo'nun en büyük artısı karşıdaki düşmanın yerini size gösteriyor olması. Bu sebeple Hanzo oynayan kişi Shift ile sonik oklarını hep atarak karşıdaki kişilerin yerlerini göstermesi gerek. Eğer bir odada toplanan düşman varsa Scatter atışı ile kolayca zarar verebileceğiniz bir özelliğe sahip olan Hanzo'nun Dragonstrike ultisi ise müthiş. Baktığınız alana doğru iki adet ejderha atan bu atışta karşınızda ne varsa silip süpürüyor. Fakat karşıdakilerin bu ejderhalardan kaçma şansları da var elbet.

 

 Junkrat

 

Ad: Jamison Fawkes
Yaş: 25
Zorluk: Normal
Meslek: Anarşist, Hırsız, Yok Edici, Paralı Asker, Çöpçü
Operasyon Merkezi: Junkertown, Avustralya
Üyelikleri: Junkers (eskiden)
Yetenekleri: Frag Launcher (Mouse Sol), Concussion Mine (Shift + Mouse Sağ), Steel Trap (E), Rip Tire (Q), Total Mayhem (Ölünce)

Oyunun en eğlenceli karakteri olan Junkrat, tip olarak tam bir çöplük faresi gibi olsa da özellikle defans yapılması gerektiğince muhteşem iş çıkartıyor. Oynaması en basit kahramanlardan biri olan Junkrat, usta işi oynanır ve taktiksel hamleler yapılırsa muhteşem bir sonuç elde edilebilir. Sol tıklama ile sürekli bomba atan karakterimiz, attığı mayın ile milleti uzaklaştırabiliyor ya da sizi daha hızlı ileri görütebiliyor. Tabii Shift ile attıktan sonra patlatmak için sağ tıklama yapmanız gerektiğini unutmayın. Biri sizi sıkıştırdığında hemen karşıya bir tuzak atarak alt edebilir, önemli anlarda patlayan tekeriniz ile ultinizi açarak karşıyı patlatabilirsiniz. Fakat bunu göstere göstere yapmayın, çünkü bu tekeri yolladığınızda hem sizin hem de tekerin yok edilebileceği de aklınızda bulunsun. Son olarak eğer Junkrat'e karşı oynuyorsanız öldürdükten sonra ondan uzaklaşın, çünkü Total Mayhem özelliği sayesinde kendi üzerindeki bombaları patlatan arkadaşımız ava giderken avlanmanızı sağlayabilir.

 

 Mei

 

Ad: Mei-Ling Zhou
Yaş: 31
Zorluk: Zor
Meslek: İklim Bilimci, Maceracı
Operasyon Merkezi: Xi’an, Çin
Üyelikleri: Overwatch (eskiden)
Yetenekleri: Endothermic Blaster (Mouse Sol), Icıcle (Mouse Sağ), Cryo-Freeze (Shift), Ice Wall (E + Mouse Sol), Blizzard (Q)

Kendisi çok sıcak kanlı ve tatlı bir hanım kızımız olsa da tam bir buz canavarı olan Mei, oynanması zor, fakat çözüldüğünde ise tam bir savunma duvarı olabiliyor. Ki bunu gerçekte de yapan Mei, düşmanın ilerleyişini ya da size aldırmasını E ile yapacağınız buzdan duvar örme ile engelleyebilirsiniz. Sol tıklama ile karşınızdaki düşmanı yavaşlatabilir ve birkaç saniyelik dondurabilirsiniz. Sağ tıklama ile ise buzdan bir atış yapabilir, sıkıntılı bir anda ise Shift'e basarak kendinize buzdan duvar örebilirsiniz. Böylece size kimse saldıramayacak. Ayrıca Blizzard adındaki ultisi de bir buz atar gibi birşey yollayan Mei, alanındaki her düşmanı dondurarak aynı zamanda canlarını götürmeye başlıyor. O sırada yanınızda bir arkadaşınız da varsa çatır çatır 6 kişiyi bile öldürebilirsiniz.

 

 Torbjörn

 

Ad: Torbjörn Lindholm
Yaş: 57
Zorluk: Zor
Meslek: Silah Tasarımcısı
Operasyon Merkezi: Gothenburg, İsveç
Üyelikleri: Overwatch (eskiden)
Yetenekleri: Rivet Gun #1 (Mouse Sol), Rivet Gun #2 (Mouse Sağ), Forge Hammer (2) Turret (Shift), Armor Pack (E), Molten Core (Q)

Erimiş metaller ile kafayı bozan Torbjörn abimiz, bir defans olarak en sağlamlardan biri diyebiliriz. Birçok kişinin illallah ettiği, sövdüğü turretların sahibi olan Torbjörn, Sol ve sağ tıklama ile erimiş metalleri karşıya atarken, özellikle Shift ile kuracağınız Turret'ı ile milletin haşatını çıkartabiliyor. Bu noktada dikkat etmeniz gereken ise Shift ile tuttretı kurduktan sonra 2 tuşuyla silah yerine çekiçe geçerek Turret'ı 3. seviyeye çıkarmanız. Her seviyede daha da güçlenen bu turret, 3. seviyede tam bir savaş makinesine dönüyor. Ayrıca hem turret'a hem de arkadaşlarınıza E ile kalkan eklerken Molten Core ultisi ile etrafı dağıtabiliyor. Fakat bu noktada turretınızın da en azından 2. seviyede olmasına dikkat edin, çünkü ultiye geçtiğinizde coşan sadece Torbjörn değil, turretı da oluyor. Böylece deli gibi kill alabiliyorsunuz.

 

 Widowmaker

 

 
Ad: Amélie Lacroix
Yaş: 33
Zorluk: Normal
Meslek: Suikastçi
Operasyon Merkezi: Annecy, Fransa
Üyelikleri: Talon
Yetenekleri: Widow's Kiss #1 (Mouse Sol), Widow's Kiss #2 (Mouse Sağ + Mouse Sol), Grapling Hook (Shift) Venom Mine (E), Infra-Sight (Q)

Her ne kadar Blizzard'a göre normal bir zorluk seviyesinde olduğu iddia edilse de oynanış sırasında zor olduğu görülecek olan Widowmaker için sniper oyunlarını oynamış ve tam bir sniper içgüdüsüne sahip olmanız gerekli. Defans noktasında muhteşem işler çıkartabilen bu kızımız, Sol tıklama ile tüfeği ile etrafa rahat rahat sıkabilecekken Sağ tıklama ile sniper'a dönüşerek menzili epeyce uzun atışlar yapabiliyor. Haliyle bir sniper olduğunuz için hakim tepelere çıkabilesiniz diye Shift ile hook atarak bir yerlere çıkabilir, pusuda çatır çatır adam indirebilirsiniz. Yakınınıza da E ile zehirli mayın atarak size yaklaşacak birini etkisiz hale getirebileceğiniz Widowmaker'ın kızılötesi görüş sağlayan ultisi sayesinde herkesin yerini görerek rahat rahat adam öldürebilirsiniz.Şimdi de ikinci aşamamız olan defansif karakterleri sizlere tanıtmış olduk, daha sonradan ise sizlere ekibin en sağlamları olan tankları aktaracağız. Kendimce belirttiğim oynama taktikleri dışında sizin fikriniz de bu karakterler için varsa bizlere yorum olarak belirtmeyi unutmayın. İyi eğlenceler!
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0