Oyun Konsolları Tarih Mi Oluyor?

3
0
0
0
0
Oyun konsollarının bir ömrü var mı? PlayStation 4, 5, 6... Ne zaman bu cihazlardan sıkılacağız? Ya da daha doğru bir soru sormak gerekirse; ne zaman bu cihazlar yerini yeni tip oyun konsollarına bırakacak?
Bir dönemler sanal bebekler vardı. Herkes alır, bakar, büyütür falan. Sonra bir anda bu akım son buldu ve sanal bebekler hızla ortadan kayboldu. İşte bu hızlı yükseliş, ani düşüş ve yok olma olayı oyun konsolları için de geçerli olabilir.

Sektörün içindeki isimlerden biri olan Electronic Arts yöneticilerinden Peter Moore,  bir süre önce verdiği bir röportajda bu konuya değindi ve oyun konsollarının geleceğinden bahsetti.

Konuyla ilgili açıklamalar yapan Moore, ''alışık olduğumuz türde oyun konsollarının gelecekte olacağından şüpheliyim'' ifadelerini kullanırken oyunlara erişim teknolojisinin daha farklı boyutlara geleceğini ve oyunlara ulaşmak için donanımsal sistemlere gerek duymayacağımızı da sözlerine ekledi. ''Eğer canımız o dönemlerde bir oyun oynamak istiyorsa -mesela Battlefield 12-, tek yapmamız gereken evlerimizde bulunan ekranların karşısına geçmek olacak. Kutu şeklinde bir araçtan ziyada ekranda bulunacak bir çip, bize oyuna erişmedeki yeterliliği sağlayacak'' diyen Moore, bir bakıma gelecekte görmeyi planladığı yeni nesil oyun konsol tipini de bizlere aktarmış.

Aslında Moore bu öngörüsünde pek de haksız değil. Zira gerek Sony cephesinden gelen ''PS 4.5'' hamlesi, gerekse Microsoft'un benzer şekilde yenilenmiş özellikli Xbox One hamlesi, her iki firmanın da daha yeni teknolojiler geliştirmek için yeni oyun konsolları yerine var olanı güncelleme politikasını izleyeceği şeklinde yorumlanmıştı.Hatta 2013 yılında Tekken oyununun başındaki isim Katsuhiro Harada, PS5'in sadece bir oyun kontrolcüsü ve ekrandan ibaret olacağını söylemişti. Bir süre önce ise PlayStation patronu Shuhei Yoshida, Sony'nin PS5'e yönelik herhangi bir planlaması olmadığını ve kendilerinin de bir PS5 cihazının gelip gelmeyeceğini bilmediklerini söylemişti.

Yani sonuç olarak yıllardır oyun dünyasını domine eden oyun konsollarının sonu yavaş yavaş geliyor gibi. Oyun konsolları yerine bizleri ileride ne gibi sistemler bekliyor bilemiyoruz; ancak büyük oyun kutuları yavaş yavaş tarih olmaya başlıyor.
3
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
3
0
0
0
0