• Anasayfa
  • Oyun
  • Playstation 4 1.70 Güncellemesi Neler Getirdi?

Playstation 4 1.70 Güncellemesi Neler Getirdi?

0
0
0
0
0
Playstation 4'ün uzun süredir beklenen güncellemesi 1.70 yaklaşık olarak 1.5 hafta önce yayınlandı peki ya bu güncelleme ile birlikte neler değişti?
Playstation 4'ün şu ana kadarki en kapsamlı güncellemesi hiç şüphesiz 1.70 güncellemesi oldu. Bu güncelleme ile birlikte Playstation 4'e gelmesi beklenen pek çok özellik aktif edildi. Sony'nin raporlarına göre bu güncelleme şu ana kadar 7 milyondan fazla kullanıcıya ulaşmış durumda. Güncellemenin 30 Nisan tarihinde çıktığını düşünürsek bu rakamın gerçekten iyi olduğunu söyleyebiliriz (kendi açımdan önemli bi güncelleme değilse güncelleme işlemini erteleyebildiğim kadar erteliyorum genelde tamamen üşengeçlikten ama eminim ki benim yaptığımı yapan pek çok kullanıcı vardır). Playstation 4'ün 1.70 güncellemesi ile birlikte Share Factory uygulaması, ön yükleme özelliği, HDCP kilidinin ortadan kalkması ve Paypal ile ödeme sistemi gibi pek çok özellik aktif edildi. Bu özellikleri daha yaından tanıtmak gerekirse ;
 

 Share FactoryBu uygulama 1.70 güncellemesi ile birlikte otomatik olarak gelmiyor işin aslında. 1.70 güncellemesini yaptıktan sonra Share Factory uygulamasının indirmeniz gerekiyor. Uygulamanın boyutunun 1GB civarında olduğunu düşünürsek güncellemeye entegre olarak gelmemesinin mantıklı olduğunu söyleyebiliriz. Neticesinde herkes oyun içinde video çekmek istemeyebilir. İşin aslında Playstation 4'te bir video düzenleme uygulaması yer alıyordu. Ancak bu video düzenleme uygulaması yalnızca basit bir şekilde kırpma işlemi yapıyordu. Playstation 4'ün en büyük rakibi Xbox One'da ise Playstation 4'ün video düzenleme uygulamasından çok daha kaliteli bir uygulama vardı. Sony bu konuda Xbox One'dan geri kalmamak için ve video düzenleme işlemini daha da fonksiyonel bir hale getirmek için Share Factory isimli bu uygulamayı geliştirdi. Bu uygulama sayesinde çekmiş olduğunuz videolara özel efektler koyabilir, çektiğiniz videoları kırpabilir veya birleştirebilir, videolara resim veya müzik ekleyebilirsiniz. Üstelik Share Factory uygulaması geliştirilmeye çok müsait bir uygulama ilerleyen zamanlarda bu uygulamaya esktra efektler veya ekstra özelliklerde eklenecektir hiç şüphesiz.
 

 HDCP Kilidi ve Görüntü Paylaşma Ayarlarındaki Değişim


Sony henüz Playstation 4'ü tanıtırken cihazda ilk aşamalarda HDCP kilidinin yer alacağını ve daha sonrasından bu kilidin kaldırılacağını söylemişti. Nihayetinde uzun bir bekleyişin ardından 1.70 güncellemesi ile birlikte HDCP kilidi ortadan kalktı. Bu HDCP kilidi nedeni ile Playstation 4'te HDMI üzerinden görüntüyü kaydedemiyorduk. Tabi bu kilidi aşmanın yolları vardı ancak ciddi manada meşaktali bir yoldan geçmeniz gerekiyordu. Diğer yandan Playstation 4'ün kayıt etmiş olduğu video ve fotoğrafları artık bir USB aygıta aktarabiliyoruz. Daha öncesinde çekilen bu fotoğraf veya videoları bir yere upload etmekten başka seçeneğimiz yoktu.

Görüntü ayarları ile ilgili son değişiklik ise Ustream ve Twitch üzerinden yapılan yayınlar ile ilgili oldu. Daha öncesinde Ustream ve Twitch üzerinden canlı yayınları en fazla 720P yapabiliyorduk (ülkemizde 720P yayın yapmak biraz zordu tabi orası ayrı). Artık 1.70 güncellemesi ile birikte Usteam ve Twitch üzerinden 1080P yayın yapabileceğiz.
 

 Diğer Değişiklikler


1.70 güncellemesi ile birlikte gelen en önemli özelliklerden biri de ön yükleme sisteminin gelmesi oldu. Bu sistem şu şekilde işleyecek örneğin bir oyunu çıkış tarihinden önce satın aldınız eğer bu oyun ön yükleme özelliğini destekliyorsa bu oyunu daha öncesinden indirmeye başlayacaksınız. Daha sonrasında oyunun çıkış tarihi geldiğinde hiç bir indirme yapmadan oyunu oynayabileceksiniz. Kaldı ki bu özellik çok kullanışlı olacak ve oyunu daha önceden satın almak çok daha mantıklı olacak. Bu konu ile ilgili bir diğer özellik Paypal ile satın alma ile ilgili oldu. Bundan sonra Paypal ile de uygulama veya oyun satın alma imkanına sahip olacağız. Ancak ne yazık ki Paypal ödeme sistemi şu an için Türkiye Playstation Store'unda yer almıyor. Ancak muhakak ilerleyen zamanlarda Paypal ödemesi Türkiye Playstation Store'una da eklenecektir.Son olarak pek çok kullanıcının şikayetçi olduğu Dualshock 4'ün ışığının yüksek olması derdi ortadan kalacak. 1.70 güncellemesi ile birlikte Dualshock 4'ün ışığını dilediğimiz gibi kısabileceğiz. İşin aslında ben Dualshock 4'ün ışığından rahatsız olmamıştım ancak çevremde bu ışıktan rahatsız olan kişilerin sayısı hayili yüksekti. Artık Dualshock 4'ün ışığını kontrol edebilmek bu sorunu ortadan kaldıracaktır.

 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0