• Anasayfa
  • Oyun
  • PlayStation'ın 20 Yıllık Evrimi: Dünden Bugüne PS!

PlayStation'ın 20 Yıllık Evrimi: Dünden Bugüne PS!

1
0
0
0
0
Sony'nin ilk kez 1994 yılında piyasaya sürdüğü PlayStation'ın üzerinden 20 yılı aşkın zaman geçti. Günümüzün ikonik konsolunun geçirdiği maceraya birlikte göz atmaya ne dersiniz?
İlk PlayStation’ın 1994 yılında piyasaya sürülmesinin üzerinden 20 yıldan fazla zaman geçti. Bu uzun zamanda PS hem birçok teknik ve görsel değişime uğradı, hem de ikonik bir konsol haline gelerek dünya çapında kendi fanlarını yarattı. Günümüzde PlayStation dendiğinde milyonlarca oyuncunun heyecan kat sayısının arttığını, yerinde duramadığını artık hepimiz biliyoruz.

Biz de bu önemli konsolun geçmişine hızlıca bir göz atarak, geride bıraktığı önemli kilometre taşlarını sıralayalım istedik. İsterseniz önce parçalarına ayırdığımız PlayStation 4 videosuna bir göz atalım ve ardından PlayStation’ın 22 yıllık macerası ve önemli anların bir bakalım...
 

 PlayStation (1994)

Sega gibi bir oyun devini saf dışı bırakan PlayStation, Sony’nin oyun sektöründe güçlü bir marka olarak doğuşunu müjdeleyen konsol oldu. Compact Disk teknolojisini ilk kez oyun pazarına taşıyan PS, real-time 3D grafik teknolojisi ve o güne kadar kullanılmış en hızlı oyun işlemcisiyle kısa sürede popüler oldu.299 dolar fiyat ile satışa çıkan cihazın yanında, günümüzde ikon halini alan simgelere sahip kontrolcü yer alıyordu. Gran Turismo 1 - 2, Final Fantasy 4,  Tom Raider 2, Metal Gear Solid konsolun en çok satan oyunları oldu. 

 PlayStation 2 (2000)

Sony’nin “millenium" konsolu PS2, DVD teknolojisi ile güncellenerek geldi ve video oyun konsolu dışında müzik oynatıcı, dvd oynatıcı gibi işlevlerle multimedya ve eğlence içeriklerine de göz kırptı. Tasarımda siyah kasaya geçen Sony, analog tuşlar ile güncellediği DualShock 2’yi de PS2’nin kutu içeriğine dahil ederek oyuncuların gönlünü kazandı. Cihazın en çok satan oyunları ise GTA: San Andreas, GTA: Vice City, Gran Turismo 3, Grand Theft Auto 3, Metal Gear Solid oldu.

 PlayStation 3 (2006)

6 yıllık aradan sonra PS3 ile oyuncuların karşısına çıkan Sony, optik medyada yine çağı yakaladı ve bu defa Blu-Ray disk ile güncellenmiş bir konsolunu oyuncuların beğenisine sundu. Ayrıca, PS3 ile gelen PlayStation Network sayesinde online oyunculuk büyük ivme kazandı. İlk kablosuz kontrolcü Sixaxis’e sahip PS3, Sony’ye oyun kontrolü alanında ödüller kazandırdı. 499 dolar fiyat etiketiyle satışa sunulan PS3’ün en çok satan oyunları ise Grand Theft Auto V, Call of Duty Modern Warfare 3, Call of Duty: Black Ops, Call of Duty: Black Ops II ve Gran Turismo 5 oldu.

 PlayStation 4 (2013)

PS3’ten sonra yaklaşık 7 yıllık bir ara veren Sony, en son konsolu olan PS4’te donanıma ve aksesuarlara odaklandı. 8GB GDDR5 bellek ile gelen PS4’te, öncülünden 3 kat daha hızlı bir Blu-Ray sürücü yer alıyor. Oyuncular, yeni oyun indirme işlemi yaparken oyun oynamaya devam edebiliyor ve mobil cihazları ile “remote play” işlemi gerçekleştirebiliyor. 8 oyuncuya kadar destek sunan PS4 şimdi 4K çözünürlükler ve sanal gerçeklik için güncellenmeye hazırlanıyor. Bakalım Sony’nin gelecek hamlesi ne olacak?

1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0