Playstation Plus Nedir Nasıl Kullanılır

39
11
7
3
1
Sony'nin oyun son oyun konsollarında(Playstation Vita, PSP, Playstation 3 ve Playstation 4) kullandığı Playstation Plus sistemini duymuşsunuzdur. Bu sistem sayesinde bedava oyun ve uygulamalar veya özel indirimler gibi pek çok ayrıcalığa sahip oluyorsunuz. Bu yazımızda Playstation Plus üyeliğinin artıları ve bu sistem hakkında merak edilen her şeyi anlatacağız.
Sony'nin oyun son oyun konsollarında(Playstation Vita, PSP, Playstation 3 ve Playstation 4) kullandığı Playstation Plus sistemini duymuşsunuzdur. Bu sistem sayesinde bedava oyun ve uygulamalar veya özel indirimler gibi pek çok ayrıcalığa sahip oluyorsunuz. Bu yazımızda Playstation Plus üyeliğinin artıları ve bu sistem hakkında merak edilen her şeyi anlatacağız.
 

 Playstation Network(PSN)'e Nasıl Kayıt Olunur?


Playstation Network adından da anlaşıldığı gibi tüm Playstation sistemlerini içinde barındıran sistemdir. Bu sisteme üye olmadan Playstation Store veya Playstation Plus özelliklerini kullanamazsınız. Sisteme kayıt olmak için bir mail adresine ihtiyacınız var. Ardından dilerseniz konsulunuzdan dilerseniz ise şu adres üzerinden bilgisayarınızdan kayıt olabilirsiniz. Bu noktada en önemli kısım ülke seçiminizdir. Seçeceğiniz ülkeye göre bazı içerik farklılıkları bulunacaktır. PSN sisteminde Avrupa, Asya ve Amerika olmak üzere üç ayrı bölge bulunmaktadır. Bazı oyunlar bölgelere göre özel çıkmaktadır veya her bölgeye göre farklı çıkış tarihleri bulunmaktadır.
 

 Playstation Plus Nedir ve Nasıl Kullanılır?


Playstation Plus sistemi, Sony'nin oyun konsollarında kullandığı ayrıcalıklı bir sistemdir. Bu sistem tahmin edeceğiniz üzere ücretlidir. Playstation Plus'ı ilk 14 gün denemek ücretsizdir ve her Playstation kullanıcısını bir defaya mahsus 14 günlük Playstation Plus deneme hakkı bulunmaktadır. Bunun dışında Playstation Plus'ın 1 aylık üyelik ücreti 14 TL, 3 aylık üyelik ücreti 29.00 TL ve 1 yıllık üyelik ücreti ise 99.00 TL'dir. Kimi zaman Playstation Plus'ın üyelik ücretinde indirim yapılmaktadır. Ayrıca yine bölgelere göre fiyat farklılığı bulunmaktadır. Bu farklılık daha çok kur farkından dolayı ortaya çıkmaktadır.Playstation Plus sistemi sayesinde ücretsiz oyunlar, ücretsiz temalar, ücretsiz avatarlar veya ücretsiz uygulamalar elde edebiliyorsunuz. Üstelik herşey bununla sınırlı değil tabi ki pek çok oyunda Playstation Plus sahiplerine özel indirimler bulunuyor. Bu indirimler genel olarak ufak indirimler oluyor. Bunların dışında Playstation Plus üyeleri kendilerine özel 1 GB'lık bulut depolama alanına sahip oluyorlar. Bu bulut depolama alanı sayesinde oyunlardaki save dosyalarını konsola kayıt ettirmenin yanı sıra aynı zamanda bulut depolama alanına da yüklüyorlar. Böylelikle konsolunuzda oluşabilecek bir durum save dosyalarınızı etkilemiyor olacak. Ayrıca Playstation Plus üyeleri özellikle Sony'nin kendi yaptığı oyunlara daha erken erişebiliyor.

Son olarak Playstation 4'te oyunları online oynayabilmek için de Playstation Plus üyeliğine sahip olmanız gerekiyor. Ancak bu zorunluluk her oyunda bulunmuyor. Örneğin Playstation 4'te yer alan F2P MMOFPS oyunu Blacklight: Retribution'ı Online oynayabilmek için Playstation Plus üyeliğine sahip olma zorunluluğunuz yok. Ancak Battlefield 4 oyununu online oynayabilmek için Playstation Plus üyesi olmanız gerekiyor.
 

 Playstation Plus'tan Bedava Oyun İndirme


Daha öncesinden de bahsettiğimiz gibi Playstation Plus'ın en önemli özelliği her ay bedava oyunlar vermesidir. Playstation Plus'ta her farklı Playstation 3, Playstation 4 ve Playstation Vita oyunları bedava olarak bulunmaktadır. Genel olarak 2 Playstation 3, 2 Playstation Vita ve 1 adet Playstation 4 oyunu her ay değişmektedir. Bu noktadaki en önemli kısım Playstation Plus üyeleliğinizin aktif olduğu zamanki oyunları indirebiliyor olmanızdır. Örneğin Playstation Plus'ta Şubat ayı içerisinde BioShock Infinite ve Metro: Last Light gibi oyunlar vardı ve bu oyunlar Mart ayı içerisinde Playstation Plus'tan kalkacak ve yerlerine yeni oyunlar eklenecek. Bu oyunlar Playstation Plus'tan kalktıktan sonra Plus üyeliği alırsanız BioShock Infinite ve Metro: Last Light oyunlarını ücretsiz olarak indiremezsiniz.

Bu konu ile ilgili olarak bir diğer önemli nokta ise oyunu listenize eklemiş olmanızdır. Örneğin Şubat ayı içerisinde Playstation Plus üyeliğiniz vardı ancak BioShock Infinite oyununu listenize almadınız ve bu oyun daha sonrasında Playstation Plus'tan kalktı. Bu durumda BioShock: Infinite oyununa tekrardan sahip olamazsınız. Bu oyunu muhakak ücretsizken listenize almanız gerekmekte. Aksi taktirde oyna sahip olamazsınız.  Daha öncesinden bahsettiğimiz gibi Playstation Plus'ta PS Vita, Playstation 4 ve Playstation 3 oyunları sunulmaktadır. Örneğin Playstation 3 oyun konsoluna sahipsiniz ancak yine de PS Vita ve Playstation 4 için bedava verilen oyunları listenize ekleme hakkına sahipsiniz. Bu durumda ilerleyen zamanlarda bu konsollardan birini aldığınız taktirde de listenize aldığınız oyunları oynayabilirsiniz. Kaldı ki bu gerçekten çok güzel bir özellik ve genel olarak çok az kişi tarafından kullanılıyor.
 

 Playstation Plus Oyunlarının Süreleri


Esasen listenize eklediğiniz oyunlar ömür boyu sizin oluyor. Ancak bu oyunları yalnızca Playstation Plus üyeliğiniz aktifken oynayabiliyorsunuz. Bu konunun daha iyi anlaşılabilmesi için şöyle bir örnek vermek istiyorum. Mesela Playstation Plus üyeliğiniz varken Bioshock: Infinite oyununu listenize aldınız ardından uzunca bir süre Playstation kullanmadınız ve bu süre zarfında Playstation Plus üyeliğiniz de sona erdi. Tekrardan bu oyunu çalıştırmak istediğinizde Playstation Plus üyeliğinizin bittiği için bu oyunu kullanmayacağınız ile ilgili bir uyarı alırsınız. İlerleyen zamanlarda tekrardan Playstation Plus üyeliği aldığınız taktirde BioShock: Infinte oyununu oynayabilirsiniz.
 

 Playstation Plus Satın Alınmalı Mı?


Bu sorunnun cevabı bana göre kesinlikle evet. Özellikle birden fazla Sony konsoluna sahipseniz kesinlikle Playstation Plus üyeliği almalısınız. Her ay yeni oyunlara ücretsiz olarak sahip olma fırsatınız oluyor neticesinde. Üstelik bu oyunlar gerçekten çok kaliteli oyunlar oluyor. Yazımız içerisinde de bahsettiğim gibi Şubat ayı içerisinde Metro: Last Light ve BioShock: Infinite gibi üst düzey oyunlar Playstation Plus'ta bedava idi. Ayrıca Mart ayı içerisinde Tomb Raider'ın son oyunu ücretsiz olacak. Yıllık olarak 99,00 TL vererek Playstation Plus üyeliği aldığınızda 50'den fazla oyun satın almış gibi oluyorsunuz. 
39
11
7
3
1
Emoji İle Tepki Ver
39
11
7
3
1