• Anasayfa
  • Oyun
  • Pokemon GO Hakkında Herşey; Nedir, Fiyatı Ne Kadar, Türkiye'de Çıkacak mı?

Pokemon GO Hakkında Herşey; Nedir, Fiyatı Ne Kadar, Türkiye'de Çıkacak mı?

1
0
0
0
0
Çıkan videoların ardından herkesin dikkatini çeken ve merakla beklenilen Pokemon GO oyunu hakkındaki tüm detayları sizler için payşalıyoruz.
Geçen yılların (özellikle 90'lar ve 2000 başları) dünya genelinde en çok dikkat çeken çizgi filmi olan Pokemon'u bilmeyen yoktur. 1996 yılında başlayan bu çizgi film dünyada çılgınlık yaratmış ve hatta ülkemizde kendini Pikachu sanıp balkondan atlayan çocuğun çıkmasıyla tartışmalara da yol açmıştı. Şimdi ise yapımcısı Nintendo tarafından deyim yerindeyse efsane bir adım atıldı.

Eylül ayında duyurulan Pokemon Go aslında Android ve iOS platformlarına çıkacak bir mobil oyun olacak. Ancak sıradan bir mobil oyun olmanın yanı sıra bu oyunda ayrı bir sanal gerçeklik deneyimi sunarak farkını ortaya koyacak. 


 

 Ben Tam Anlamadım Bu Konuyu, Nedir Ki Bu Pokemon GO?


Yukarıdaki soruyu soranlardan biri iseniz hemen temel bazda açıklayalım; Milyonlarca oyuncunun buluşacağı bir online platform olacak olan Pokemon Go, çizgi filminde gördüğünüz şeyleri sizin yapmanızı sağlayacak. Yani Pokemon yakalayacak, arkadaşlarınız ile kapıştıracaksınız. Yani siz Ash olacaksınız diyebiliriz.

Tabii şu anda gelen bilgiler ve videolara göre beklenti acayip yüksek. Bu kadar yüksek tutmamakta fayda var. Belki de o kadar iyi gelmeyecek. Ama yine de heyecan yaratmasından doğal birşey yok elbet.
 

 Ne Zaman Çıkar Ki Bu Oyun?


İşte bu noktada şu an için bir kesinlik yok. 2016 yılı olduğu söylendi, ama bu 2016 içinde ne zaman olur o da belli değil. Yani hemen başlarında da görebiliriz, yazın da, sonlarına doğru da. Ama genelde tarih vermemek sonlarına doğru olacağı anlamına gelir bence. Yine de bilemiyoruz.

Yani ben sonu diyorum ama Pokemon manyaklığı olan kaynaklar da başlarında çıkar diyor mesela. Bir kesinlik yok. Ama 2016 içinde bizlerle olacağı kesin diyebiliriz. Yani oyun tam manasında ne zaman hazır olursa o zaman çıkacak. Ama 2016'da!


 

 Şimdi Mobil İse Hangi Cihazlar Oynayabilecek Bunu?


Diye soruyorsanız eğer, başta dediğimiz gibi Android ve iOS'te olacak. Yani Windows Phone platformu bir kere daha yüzüstü bırakılıyor maalesef. Çeşitli söylentiler de dolaşmıyor değil. Yani Android ve iOS'te hangi cihazlar destekleyeceği de belli değil.

Üst seviyelerde zaten sıkıntı olmayacak. Ama orta seviye dediğimiz cihazlardan hangileri tam uyumluluk sağlayacak bilmiyoruz. Öncelikle oyunun gerçekçiliği açısından kameranın iyi olması gerektiği tezi dolaşıyor. Hatta kafadan atılan bir şeye göre Full HD çekim yapan kamera şart imiş. Bence değildir ama bunu da yazmış olalım buraya. Ayrıca iPhonelar arasında da 4S dahil olacak mı yoksa 5 ve sonrası mı olacak onu da bilemiyoruz şu anda. Fakat bence büyük bir gereksinim gerekmeyecek.

Yani kamera önemli tabii çünkü oyun kendisi kameraya göre pokemonlar koyacağı için bunu seçebilmesi için iyi bir kamera gerekli olduğu aşikar. Bakalım, bu da belli olursa ekleriz buraya.


 

 Şu Bileklik Olayı Var (Pokemon Go Plus) O Ne Ki?


Pokemon Go'nun en önemli varlıklarından biri de bu Plus bilekliği olacak. Bu bilekliğin işlevi ise pokemonu yakalamak olacak elbet. Yani bildiğiniz Poke Topu görevini görecek diyebiliriz temel olarak.

Tasarım olarak yer bildirim ikonu tarzında poke topu olan bilekliği, günlük hayatta takıyor olmak biraz komik görünebilir. Yani işte ya da okuldaki bir öğretmenin falan bunu takması abes kaçabilir sanki. Ondan cepte taşımak en güzeli. (Takım elbise giyen birinin bir kolunda pahalı bir saat diğer konunda bu olsa komik olmaz mı?)

Fiyatına gelecek olursak 30 ila 50 Dolar arasında değişebileceği söyleniyor. Ancak fiyat da belli değil. Bu olmadan oyun oynanıp oynanmayacağı ise kesin değil. Tahminime göre oynanabilir olacak ama bilekliği oyunda ekstra katkısı olacağı için almaya itebilir bizi. Onu da ilerleyen zamanlarda göreceğiz.

Uzak doğuda çatır çatır satacak olan bilekliğin ülkemizde nasıl bir satış yakalayacağını da göreceğiz zamanla.


 

 Sen Bizden Bahset, Ülkemizde Oynayabilecek Miyiz Bunu?


İşte en çok merak edilen soru. Tüm dünya genelinde "Biz de oynar mıyız?" sorusu hakim. Bunun cevabı ise basit, Evet.

Çünkü Nintendo bu oyunu tüm dünya genelinde oynanabilir yapcacak. Ingress gibi harita üzerinde random yerler belirleyebilecek. Harita servislerinde ülkemiz de olduğuna göre Türkiye'de dışarı çıkıp Pokemon avlayabileceğiz elbette. Ancak bu da belli başlı sorunları doğurabilir.

Örneğin dünya haritasını kullanacağımız için Magma gibi bir karakter gidip Büyük Okyanus'un ortasına konumlandırılabilir. Ancak transatlantik gemi yolculuğu yapanlara denk gelebilir. Ya da bizim ülkemizde Pikachu varken Almanlar bunu anca rüyasında görebilir. İşte bu sebeple Nintendo'nun haritayı adaletli kullanması rastgele ayarlama yaparken ülkeler içinde farklılıklar yapmaması önemli. Bu da şu anda belli değil.


 

 İngiliççe Bilmiyorum Ben Türkçe Olsun Mu?


Olmasın. Yani ben demiyorum tabiki. Olmayacak çünkü.

Nintendo bizim ülkemizde ürünlerini hiç satamayınca 3DS'i hiç getirmeyerek pazardan çekilmişti. Yani Nintendo'ya Türkiye dediğimizde "Aman Allah korusun" diyen bir firma yaptık. E aynı zamanda Niantic firması, yani oyunu yapan yazılımcı firmanın hiçbir oyununda da TR desteğini görmedik. Haliyle bu oyunda da Türkçe olmaz. İngilizce, Japonca, Korece, Çince, Fransızca ve Almanca falan yapıp geçerler.

He ama ilgi ülkemizde büyük olursa belki ilerde bir Türkçe olma durumu söz konusu olabilir. O da belki.


 

 Pokemon Go Plus Bilekliğini Alacak Mıyız Biz de?


Dediğim gibi, bilekliğin bir zorunluluğu yok gibi görünüyor, ama ekstraları olacaktır. Bu sebeple de almak isteyenler de olacaktır. Ancak bilekliğin ülkemizde satılıp satılmayacağı da kesin değil. Fakat resmi olarak gelmese de oyun tutarsa birçok online satış sitesinde farklı dükkanlar tarafından getirileceğine kesin gözüyle bakıyorum. 100TL'yi kesin aşacak olan bu bilekliği getiren firmalar da azıcık cebine koymak için 150TL civarında satabilir. Yani onların insiyatifine kalır.

Ama Amazon, Aliexpress gibi sitelerden alırsanız da gelir yani. Gümrük sıkıntısı olmaz bunda.


 

 Sonuç


Sonuç olarak bizi oldukça güzel bir oyun bekliyor. Nintendo ve Niantic'in elindeki ipler oyunun kalitesi ve stabilitesi açısından önemli. Eğer iyi bir yapım olmazsa tutmaz ve hayal kırılığı olur. Ama bence tutacak ve yeni dönemin çılgınlığı da bu olacak. Millet bende şu var sende var mı diye şekil yapar, Instagram'da pokemonlarını paylaşır, Foursquare'de w/Pikachu falan yapar artık. Bakalım...
 
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0