• Anasayfa
  • Oyun
  • Profesyonel Bir E-Spor Oyuncusu Olmak İçin Neler Gerekir?

Profesyonel Bir E-Spor Oyuncusu Olmak İçin Neler Gerekir?

52
15
8
3
3
E-Spor alanında başarıya ulaşmış oyuncular neler yapıyor, Evil Geniuses'ten ppd ve UNiVeRsE neler yapıyor? Hayatları nasıl bir işleyiş içerisinde, hepsi yazımızda.
Bildiğiniz gibi günümüzün popüler spor dalı olan E-Spor’da profesyonel oyuncular başarıdan başarıya koşuyorlar. Çeşitli turnuvalar ile yüksek miktarda ödül alan bu arkadaşlarımızın yaşlarının da küçük olması özellikle lise yıllarını geçiren gençler tarafından imrenerek takip edilmekte. Peki ya bu profesyonel oyuncular neler yapıyorlar? Hayatları nasıl bir disiplinde ilerliyor? İşte bu soruların cevabını uzunca bir yazı ile sizlere aktaracağım.

Gerek League of Legends, gerek DotA 2 ve Counter Strike: Global Offensive gibi birçok oyunda gördüğümüz aktif e-sporcuların bu denli başarılı olmasının altında sadece iyi oynayabilmek ve iyi bir takım oyunu yatmıyor. Evet, bu elemanlar zaten bu tarz oyunlarda en iyileri arasında elbette, ama onlara kupalar ve paralar kazandıran sadece bu değil. The Verge ekibinden Vlad Savov’un 2 veteran DotA oyuncusu “ppd” olarak bilinen 22 yaşındaki Peter Dager ve UNiVeRsE olarak tanınan 25 yaşındaki Saahil Arora yaptığı röportaj ile bir pro gamer’ın neler yaptıklarını anlatmış. Evil Geniuses (EG) takımında olan bu iki eleman yaşları genç olmasına rağmen “The International” olarak bilinen ve tüm DotA 2 oyuncularının hayali olan 1 Milyon Dolar ödüllü turnuvayı kazanandılar. ppd’nin kaptanlığında Team Newbee karşısında uğraş verdikleri final kapışmasını bileklerinin hakkıyla kazanan EG ekibi 1M$ ödülü ile beraber DotA camiasında büyük bir saygı da kazandılar. Ayrıca anektod olarak ekleyelim, EG ekibinin DotA 2 dışında LoL, CoD, StarCraft II ekipleri de bulunuyor)

Bu arkadaşlar gibi Pro-Gamer niteliği taşımak da oldukça zor. Çünkü okul veya iş hayatınızı büyük ölçüde etkilemekte ve ülkemizde E-Spor dalında kendini göstermek isteyen arkadaşlarımız da “oyun oynayacağına geç ders çalış” gibi ebeveyn baskısı sebebiyle zaten bir ciddi engel ile karşılaşıyorlar. Yani özellikle ülkemizde bu konunun çözülmesi gerekli. Ki hala oyun oynamanın spor olmadığını düşünen kesim dahi varken çıkıp “Ben e-sporcuyum” demek bile oyunlar ile içli dışlı olanlar dışında pek bir etki uyandırmıyor.Örneğin EG takımından bahsedecek olursak ppd ve UNiVeRsE için en büyük sorun Amerika’daki saat farkı. Bu sebeple genellikle yapılan önemli antrenman maçları ve serverların iyi elemanla dolu olduğu saatler ABD’nin sabah saatlerine denk geliyor. Bu sebeple de bu arkadaşlarımız okullarından biraz uzak kalmışlar. Tabi bir de solo oyunlarda Twitch vb platformlarda yayın yapmaları da gerekli, sonuçta EG ekibini sevenler ve takip eden binlerce insan bulunuyor. Yani hayatlarının merkezlerinde DotA 2 gibi bir gerçek olmak zorunda.

The International’a katılmak ise öyle kolay birşey değil. Çünkü LoL’deki gibi katılabileceğiniz turnuvalar yerine Valve tarafından davet ediliyorsunuz. Bu daveti kapmak için de hem Twitch’te hem de çeşitli orta seviye turnuvalarda kendinizi göstermeniz ve DotA çevresinde konuşulmanız gerekli.DotA oyunu özellikle Çin merkezli uzak doğu bölgelerinde ve eski Sovyet Rusya’yı düşünürsek o çevrelerde yaygın olarak oynanıyor. Tabii son dönemde ABD’de de oldukça oynanmakta ve ülkemizde de gösterilen itibar her geçen gün artmakta. (Hemen bir anektod daha, DotA 2 The International’da 27 Çin, 12 Ukrayna, 9 ABD vatandaşı oyuncu vardı, Türk malesef yok)

Bir de şu var, LoL ve DotA, bundan 3-4 sene öncesinde adı bile çok bilinmeyen oyunlarken Riot Games ve Valve’in oldukça başarılı stratejileri ile şimdi milyonlarca takipçiye ve oyuncuya sahipler. Twitch üzerinden herhangi bir anda bu iki oyunu oynayan binlerce insan görebilirsiniz. Yani bir anda acayip coşan bu oyunlarda arkada biriken binlerce hatta milyonlarca oyuncu da oldu. Yenilerin birçoğunun merakı ise “Nasıl eğlenirim?” yerine “Nasıl The International’e gidebilirim?” merakı oldu. Ancak “Abi o takımların arkasında Logitech, Razer, Monster, Lenovo vb firmalar var biz ne yapalım ki dandik pc ile!” tepkisi de oluyor. E haklısınız tabii, ama şöyle bir şey var. Bu adamlara Monster gelip “Beyler DotA 2 diye bir oyun var, siz oynayın ben size para vereyim” diye gelmedi. Bu çocuklar çalışıp çabalayıp buralara ve bu sponsorlarla iş yapmayı başardılar.Bunlar için gereken başta küçük de olsa bir yatırım ve internet bağlantısının iyi olması gerekli. Küçük yatırımı da yapabilecek tek kişi ebeveynleriniz olabilir. Yani size DotA veya LoL,  hangi oyunda iyiyseniz o oyununuzu rahat rahat oynatacak bir masaüstü sisteminiz olmalı. Bunun yanı sıra internet bağlantınızın da lag olmayı önleyecek, ping seviyesini coşturmayacak bir bağlantı tercih etmelisiniz. Bu da ülkemizde ekstra bir dezavantaj. Çünkü oldukça pahalı olan internette sizin biraz daha iyi internet istemeniz aylık bazda biraz üst seviye miktarlara çıkmanıza yol açacak.

Daha sonra kurduğunuz/kuracağınız ekip ile hem sosyal hayatta hem de sanal ortamda çok iyi anlaşıyor olmanız gerekli. (Hadi sosyal ortamda kanka olun demiyorum, ama en azından sanal ortamda birbiriniz ile çok iyi iletişiminiz olmalı) Bu ortam yoksa solo olarak Twitch deneyimi de ayrı bir seçenek olarak karşınıza çıkacaktır. Ama şimdiden binlerce yayıncı varken yer edinmeniz de zor. Hem farklı hem de zevkli bir oyun göstermelisiniz. Kamera karşısında da iyi olmak gerekli canlı yayın yapılacağı zaman.Ama bunlar dışındaki en önemli detay ve gereken şey ise aile desteği. Bu benim şahsi düşünceme göre en ciddi önem. Çünkü sizin aklınıza gelen her iyi oyuncunun arkasında ailesi bulunuyor. Maddi durumu düşünmeden anne baba tarafından sağlanacak “Benim oğlum/kızım e-sporcu. Biz de sonuna kadar destekliyoruz” düşüncesi sizin için varsa gerisi yavaş yavaş gelecektir. Hadi The International kadar büyük bir etkinliğe olmasa da Dark Passage’ın Türkiye Büyük Finali şampiyonluğu çok da uzak sayılmaz. Kişi bu seneki finalde bildiğiniz gibi Beşiktaş da vardı. Daha yeni bir takım bildiğiniz gibi. Bu da diğer takımların bu alana yönelmesi ve e-spor’un ülkemizde popülaritesine ciddi bir etki uyandırdı.

Yani siz kendinizi geliştirmeye ve ailenizin desteğini arkanıza aldıysanız yapağınız ciddi bir planlama ile (okulunuza da gereken önemi vererek) ilerleyen zamanlarda binlerce kişinin canlı olarak heyecanla takip ettiği bir pro oyuncu olabilirsiniz.Şöyle bir toparlamak gerekirse uyuyup uyanma saatleriniz, yeme içme alışkanlığınızın sabit olması gerekiyor. Sonuçta uzun ve yorucu maçlar olması halinde bitik düşebilirsiniz. Enerji içeceklerine abanmak yerine sizin yeme içme düzeninizin olması halinde buna gerek kalmayacak. Sisteminizin bir nebze iyi olması gerekirken aile desteği en önemli detay olarak kaşınıza çıkıyor. Ülkemizde de bunu okulunuzu asmadan okulunuza göre bir plan program yaparak ayarlayabilirsiniz. Gerisi de sizin oyundaki yeteneğinize ve takım olarak taktik seçimleriniz ve uyumunuza kalacak. Ama bu tarz durumlardaki ilk şart tabiki “iyi olmak”. Yani DotA, LoL, CS:GO farketmez. Genel olarak oyunu çok iyi tanıyan, dinamiklerini iyi bilen bir oyuncu değilseniz ilk önce kendinizi geliştirmeniz gerekiyor. Bu durum yoksa diğerlerinin olması da pek bir işe yaramayacak.
52
15
8
3
3
Emoji İle Tepki Ver
52
15
8
3
3