• Anasayfa
  • Oyun
  • Yeni Bir Türk Yapımı Oyun: Flawed Ones: Puppeteer

Yeni Bir Türk Yapımı Oyun: Flawed Ones: Puppeteer

1
0
0
0
0
Her zaman olduğu gibi tekrar yeni bir Türk yapımı oyun ile karşınızdayız. Ancak bu seferki farklı bir taraf ise oyunun yapımcısının 5-6 kişilik ekipten oluşan bir firma tarafından değil, tek bir kişinin çabalarıyla ortaya çıkacak olması.
Her zaman olduğu gibi tekrar yeni bir Türk yapımı oyun ile karşınızdayız. Ancak bu seferki farklı bir taraf ise oyunun yapımcısının 5-6 kişilik ekipten oluşan bir firma tarafından değil, tek bir kişinin çabalarıyla ortaya çıkacak olması. (Evet aslında ekip bulunuyor fakat oyunun asıl kısmı kendisine kalmış. Genel olarak yardım aldığı noktalar olmuş diyebiliriz.)
 
Göksan Güner , ODTÜ Oyun Teknolojileri bölümünde master yapan bir oyun geliştiricisi. Türkçe adıyla “Kuklacı: Gölge Oyunu” olan Puppeteer: Shadowplay oyununu yaklaşık 1 sene önce geliştirmeye başlamış. Windows, Mac ve Linux olarak 3 platforma da çıkacak oyunumuz ise adından da anlaşılacağı üzere gölge oyunu teması üzerine kurulan bir strateji oyunu olarak karşımıza çıkıyor.


 

 Konusu


Oyunun ana karakteri gölge oyunu oynatan bir kuklacı. Çeşitli şehir ve kasabalarda gezici tiyatro işi yaparken, bir gün olayların başladığı kasabaya gidiyor. O günkü şovunda bizim ülkemizde yaşanan “Baklava çalıp, yıllarca hapis yiyen çocuklar” hikayesinden esinlenerek üretilmiş mini game tadındaki şovu ana karakterimizle oynatıyoruz. Şovun ortasında muhafızlardan pastayla birlikte kaçan çocuklar kasabada şovun yapıldığı yerde dayak yiyorlar. Bu esnada şovda da aynı olay eş zamanlı olarak gerçekleşiyor. İzleyen kasabalılar bir dayak yiyen çocuklara, bir de bizim kuklacımıza bakıyorlar. Ancak kuklacımız olayın farkında olmadığı için çocukları kendi şovunun gereği muhafızlara ölümüne dövdürtmeye devam ediyor. Bir süre sonra neler olduğunu anlayan kuklacımız şoku üzerinden atan kasabalı tarafından kasabadan anında kovuluyor. Bu olay üzerine kuklacımızın hayatı değişiyor.
Oyunumuzun konusu ve senaryosu fazlasıyla güzel geldi açıkcası. Ayrıca ufak bir detaya da değinmek gerekiyor. O da üç çocuk arasından meydana ulaşacak olan çocuk sayısı. Çünkü bunu kuklacı olmamızdan dolayı biz seçeceğiz. Bu da oyunun gidişatını etkileyebilecek bir ayrıntı olduğunu belirtmiş olalım.


 

 Oynanış


Oynanış konusunda ise ana karakterimiz olan kuklacının görüneceği mini şovlarda yapılacak tercihler de oyun içinde önem kazanacak. Seçim şansının tamamen bizde olduğu bu şovlarda durumumuza göre mantıklı bir seçim yapmak önemli olacaktır.
Oyunda üç tane koridorla birbirlerine bağlanan iki kale bulunuyor. Oyunda kuklacımız ile saniye başına elde edeceğimiz gelir ile binalar kurarak, askerler üretip, oyunda bulunacak çeşitli özellikleri kullanarak karşı tarafın kalesini yıkmaya çalışacağız.
Üreteceğimiz askerleri ise biz yönetemeyeceğiz. Toplamda 8 farklı çeşidi olacak bu askerlerin sadece gitmesi gereken koridoru seçerek gerisini seçtiğimiz asker tipine bırakacağız.

Oyunun en güzel yanlarından biri de bütün ünitelerimizin her ana özelliğini ve kale içindeki tüm bünaları yükseltebilmek. (upgrade) Toplan 207 adet upgrade bulunan oyunda ayrıca koridorlarda ele geçireceğiniz özel binalardan fazladan bonus kazanabilir, kalede kullandığınız skillerinizle birçok hasar skilleri açabilirsiniz. Skill tarafında hasar dışında kule inşa, kamp inşa, rakibin adamını çalabilme gibi fazla skiller de mevcut.
 
Oyundaki parasal kaynağımız vergiler olacağı için koridordaki bonus binalarını ele geçirmek ve kalemizi yükseltmek ön plana çıkıyor. Çünkü bu alacağımız vergileri arttırıyor.


 

 Dil


Diğer tanıttığım oyunlarda ve buradan görebileceğiniz Türk Yapımı Oyunlar Neden İngilizce İsme Sahip? Adlı yazımda yapılan yorumlarda sıklıkla rastladığım isim dışındaki Türkçeleştirme eksiklerini özellikle Göksan beye sordum. Cevabını da sizlere açıklamak isterim.
Sayın Güner oyununda Türkçe dil desteğinin tabiki olduğunu, oyunun ülke içi tanıtımlarının ve görsellerinin Türkçe olarak hazırlanacağını, oyunun sitesinde dahi Türkçe ve İngilizce olmak üzere iki bölüme ayrıldığını belirtti.
Ancak takipçilerimizin tek beğenmeyeceği bir konu da oyunun intro videosundan da anlayacağınız üzere kuklacımız İngilizce konuşacak. Oyundaki mini şovların sesli bölümlerinde kuklacımızı Türkçe altyazı desteğiyle takip edeceğiz.
Bu konu için sorulabilecek tek soru olan “Türkçe seslendirme de eklemeyi düşünüyor musunuz?” sorusuna da “Çok isterim. Fakat Türkçe seslendirme sanatçısını için ayırabileceğim bir bütçem yok malesef.” Şeklinde bir cevap aldım. Ama tahminimce IndieGoGo üzerinden alabileceği iyi bir destek ile Türkçe seslendirme için bir bütçe ayrılabilecektir. (Bildiğiniz gibi oyunlar için toplanan bağışlarda hedeflenen para miktarı geçildiğinde teşekkür amaçlı oyuna ek özellikler eklenir. Bu da Kuklacı oyununda Türkçe seslendirme desteği şeklinde olabilir)


 

 Sonuç ve Destek


Sonuç olarak çok güzel bir oyun ortaya çıkmasını beklediğim Puppeteer: Shadowplay’i şimdiden merakla bekliyorum. Açıkca söylemek gerekirse de daha önce bu bağlantıda görebileceğiniz The Dark Inside Me ile beraber en çok hoşuma giden bir diğer oyun oldu.
Diğer yapımcılarımız ve geliştiricilerimiz gibi Göksan beyin de desteğe ihtiyacı bulunuyor. Sonuçta tek başına bu işleri yapmak kolay olmuyor arkada bir şirket olmadığı zaman.

Kısa süre içerisinde bağış toplama bloğu IndieGoGo ve Steam’de yeşil ışık alabilmek için Greenlight bölümüne eklenecek olan oyun bu platformlara geldiğinde ayrıca duyurusunu yapacağım. Ancak bu zamana kadar oyunun sitesini takip edebilir, Facebook ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz.


 

 Oyun Bağlantıları


Kuklacı: Gölge Oyunu Resmi Sitesi: http://www.puppeteershadowplay.com/indextr.html

Kuklacı: Gölge Oyunu Resmi Facebook Sayfası: https://www.facebook.com/puppeteershadowplay

Kuklacı: Gölge Oyunu Resmi Twitter Hesabı: https://twitter.com/InfoPuppeteer

Kuklacı: Gölge Oyunu Mail Adresi: [email protected]


 

 Oyunun Introsu


Aşağıda göreceğiniz intro, adı üstünde oyunun giriş sahnesi olacak. Konusunda bahsettiğimiz çocuklar ile ilgili oyuna başlamadan hemen öncesini içeren video seslendirme sanatçımız olan Stephen L. Vernon'un daha işin başından çok iyi bir seslendirme yaptığını ve kuklacıya uygun bir ses olduğunu gösteriyor. Türkçe alt yazı ile desteklenen video YouTube'da yayınlandı.
 
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0