• Anasayfa
  • Oyun
  • FPS'nin Atası Quake, 20. Yaşını Kutluyor

FPS'nin Atası Quake, 20. Yaşını Kutluyor

0
0
0
0
0
3D motoru kullanan ilk FPS diyebileceğimiz Quake, bundan tam 20 yıl önce piyasaya çıkmıştı.
Günümüzde her ne kadar FPS oyunları dediğimizde ilk akla gelen Call of Duty, Battlefield, Medal of Honor gibi yapımlar gelse de, aslında ilk FPS furyasını başlatan Quake, Unreal Tournament, Doom, Team Fortress gibi yapımlardı.

Bu klasikler arasında unutulmayacak şekilde yerini koruyan yapımlardan ilk atak Doom'dan gelmiş, yeni nesile uyarlanmış bir biçimde karşımıza çıkmıştı. Hatta Doom'u alıp almama, PC'nin kaldırmasından emin olmayan kullanıcılar için demosunu yayınlayan Bethesda, kullanıcıları da bir güzel sevindirmişti. (bkz. ilgili haber)Ardından Doom kadar efsane olan Quake'in yaratıcısı id Software ise geçtiğimiz günlerde Quake Champions adındaki yeni nesil oyununu duyurunca ortam biraz daha şenlendi. Çünkü 90lı yıllarını Quake ve Doom ile geçiren nesil için 2016 ve 2017'de yeniden bu efsaneleri yepyeni grafikler ile oynama fırsaı karşılarında olmuş, o zamana yetişemeyen gençler ise FPS denilince zamanında ilk akla gelen yapımları tadma şansına sahip olacaktı.
 

Her ne kadar Quake Champions bizleri sevindiriyor olsa da o eski tadı tam manasıyla alamayacağımız kesin. Çünkü İlk 3D FPS yapımlarından biri olan Quake, şimdiki oyunların atası, abisi hatta büyük dedesi konumunda. İşte bu efsanevi yapımın da 22 Haziran 1996'da çıktığını hatırlayacak olursanız aradan tam 20 yıl geçtiğini farketmiş olursunuz. (Hey gibi hey, 20 yıl...)Şu anda FPS yapımlarında neler görüyorsak bu yapıma borçlu olduğumuzu, Quake'ten geçen 20 yılın ardından günümüze kadar gelen FPS'leri düşününce bi iç geçirmemek elde değil. Piksel piksel yapımlardan şimdi 4K çözünürlüğünde uçan polenin bile detayını çok rahat görebildiğimiz kalitedeki oyunlar var piyasada. Ama başta bahsettiğim gibi Quake, UT, TF ve Doom gibi yapımların ilk halleri her zaman o oyunu oynama şerefine erişenler için özel bir yere sahip olmaya devam edecek.

Biz de ufak bir anma yapalım dedik, Quake'in 20. yılı kutlu olsun. Tabii Quake Champions'u da merakla ve heyecanla bekliyoruz. (Keşke id bir kıyak geçip 96'daki klasik Quake'i de yeni nesle uygun hale getirip uyarlasa)
 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0