Rust İncelemesi

6
4
3
2
0
Rust adlı oyun daha öncesinden Garry Mod gibi başarılı bir oyunun yapımcısı olan Facepunch Studios tarafından geliştiriliyor
Rust adlı oyun daha öncesinden Garry Mod gibi başarılı bir oyunun yapımcısı olan Facepunch Studios tarafından geliştiriliyor. Uzun süredir Valve'ın oyun platformu olan Steam'in en çok satan 10 oyunu arasında üst sıralarda yer alan Rust yine epeyce bir süredir DayZ ile kıyasıya bir mücadele veriyor. (satış rakamları konusunda) İşin ilginç kısmı hem DayZ, hem de Rust henüz Alfa aşamasında olan oyunlar ve buna rağmen Steam'in en çok satılan ve en çok oynanan oyunları arasında üst sıralarda yer alıyorlar. Şu an için Rust'ın Steam üzerinde ki fiyat etiketi 19.99 dolar ve muhtemelen oyunun fiyatı ilerleyen zamanlarda aşağı çekilmeyecek (tabi ki ilerleyen zamanlarda özel indirimler olabilir bunlar hariç).

Genel açıdan baktığımızda oyun Minecraft'a biraz benziyor diyebiliriz. Zaten Rust'ın yapımcıları oyunu tanımlarken hayatta kalma temalı bir oyun tıpkı DayZ, Minecraft ve Stalker gibi diyerek bu durumu kabul ediyor. Oyunda vahşi doğanın ortasında elinizde bir taş, meşale ve sağlık paketi ile başlıyorsunuz. Daha sonrasında medeniyetin basamaklarını teker teker tırmanıyorsunuz. Öncelikle kendinize taştan bir balta yapıyor ve avlanıyorsunuz daha sonrasında yay yapabiliyor ve daha ileride kendinize modern silahları yapabiliyorsunuz. Dediğimiz gibi medeniyetin en alt seviyesinden başlayarak en yüksek seviyeye kadar çıkabildiğiniz bir oyun Rust.
 

 Rust Hakkında Bilinmesi Gerekenler


Daha öncesinden de dediğim gibi Rust tamamiyle bir survial yani hayatta kalma oyunu. Doğanın ortasında oyuna başlıyorsunuz ve hayatta kalmak için mücadele veriyorsunuz. Bu noktada sizi en çok zorlayacak şey vahşi doğadan ziyade diğer oyuncular olacak. Diğer oyuncular ile ittifak kurabileceğiniz gibi onlara karşı savaşma şansına sahipsiniz. Üstelik oyunun en güzel yanlarından biri de oyuncular tarafından da sunucu kurulabiliyor olması. Kendi arkadaşlarınız ile oynayabileceğiniz ve sizi kimsenin rahatsız edemeyeceği bir Rust sunucusu kurabilir ve burada oynayabilirsiniz. Ya da oyuncu sayısı yüksek olan bir sunucuya girebilir ve burada zorlu şartlarda hayatta kalma mücadelesi verebilirsiniz. Bir de şunu eklemek istiyorum ki oyuncular tarafından kurulan sunucularda oyunun default ayarlarının yanı sıra bazen farklı modlar bulunabiliyor. Üstellik ilerleyen zamanlarda bu modların sayısının artacağını düşünürsek normal Rust'tan sıkılsanız bile farklı modlar ile geliştirilmiş bir oynama şansına sahip olacaksınız.
 

 Rust Nasıl Oynanır?


 

Oyuna başladığınızda elinizde yalnızca bir taş oluyor ve yapmanız gereken ilk şey odun ve taş elde etmek olacak. Elde ettiğiniz bu odun ve taşları kullanarak kendinize taştan yapılmış bir balta yapmalısınız. Bu sayede elinizde ki taştan daha kuvvetli bir silaha sahip olabilirsiniz. Bu taştan balta ile yabani hayvanları(kurt ve ayı hariç) daha hızlı öldürebilirsiniz aynı zamanda odun ve taş gibi kaynakları çok daha hızlı elde edebilirsiniz. Bu nedenle yapmanız gereken ilk şey kesinlikle taştan bir balta yapmak olmalı. Daha sonrasında çevrenizi biraz aramalı ve kaynak elde etmelisiniz. Çevrenizde domuz, tavuk ve geyik gibi hayvanlar varsa bu hayvanları öldürmeli ve yemek elde etmelisiniz. Hayvanlardan yemek dışında deri çıkmaktadır. Deriyi kullanarak ilerleyen zamanlarda kıyafet, ok ve yay gibi eşyalar yapabiliyorsunuz. Daha sonrasında ise gizli bir yere bir barınak inşa etmeniz gerekiyor.Ancak unutmayın barınağınızı mümkün olduğunca gizli bir yere inşa etmelisiniz. Aksi taktirde diğer oyuncular inşa ettiğiniz barınağı bulabilir ve barınağı yıkarak tüm eşyalarınızı alabilirler.

Pek tabi şu ana kadar anlattığım şeyler oyunun başında yalnız iken hayatta kalmanızı sağlayacaktır. Oynamış olduğunuz sunucuda oyuncu sayısı fazla ise hayatta kalmanız gerçekten zor olacak. Diğer oyuncular sizi yalnız gördüklerinde avlamaya çalışabilirler ve genel açıdan çoğu Rust oyuncusu gruplar halinde gezmekte ve tek başına takılan kişileri hedef almakta.
 

 Gerçekçilik Ön Planda


Rust'ın Minecraft ile benzeştiğini daha öncesinden de söylemiştim. Genel açıdan evet iki oyun bazı yerlerde benzer temalara sahip. Ancak Minecraft daha çok eğlence amaçlı bir oyun iken Rust daha ciddi ve daha gerçekçi bir oyun. Örneğin Rust'ta karakteriniz çiğ et yediği zaman midesi bulanmaya başlıyor ve açık seviyeniz daha da azalıyor. Ya da gece vakti hiç bir kıyafet olmadan dışarıda gezerseniz karakteriniz üşemeye başlıyor ve karakteriniz donarak ölebiliyor. Benim hoşuma giden bir diğer özellik ise bir eşya yaptığınızda karakterinizin yavaşlamaya başlaması ve her eşyanın farklı yapım sürelerinin olması. Üstelilk Rust'ın henüz alfa aşmasında ve ilerleyen zamanlarda oyuna yeni özellikler eklenecek ve oyun çok daha stabil bir hale gelecek. Kaldı ki oyunun yapımcısı olan Facepunch Studios oyun ile ilgili büyük kararlar almaktan çekinmiyor. Öyle ki Rust'ın ilk aşamalarında oyunda zombiler yer alıyordu. Ancak Facepunch Studios firması daha çok vahşi doğada hayatta kalma temalı bir oyun yapmak istediği için zombileri oyundan kaldırdı.
6
4
3
2
0
Emoji İle Tepki Ver
6
4
3
2
0