South Park: Stick of Truth İncelemesi

1
0
0
0
0
Obsidian Entertaiment tarafından geliştirilen South Park'ın yeni oyunu South Park: Stick of Truth 4 Mart 2014 tarihinde piyasaya sürüldü. Stick of Truth'ten önce piyasaya çıkan South Park oyunları gerçekten çok kötü idi ancak bu sefer ki oyunda South Park'ın yapımcıları Trey Parker ve Matt Stone'da oyunun yapımında aktif rol alması ile birlikte şahane bir South Park oyunu ortaya çıkmış durumda.
Obsidian Entertaiment tarafından geliştirilen South Park'ın yeni oyunu South Park: Stick of Truth 4 Mart 2014 tarihinde piyasaya sürüldü. Stick of Truth'ten önce piyasaya çıkan South Park oyunları gerçekten çok kötü idi ancak bu sefer ki oyunda South Park'ın yapımcıları Trey Parker ve Matt Stone'da oyunun yapımında aktif rol alması ile birlikte şahane bir South Park oyunu ortaya çıkmış durumda.

 

 South Park Hakkında


South Park Stick of Truth incelemesine geçmeden kısaca South Park adlı çizgi diziden bahsetmek istiyorum. South Park adlı çizgi dizi 1997 yılında Trey Parker ve Matt Stone tarafından yapılmaya başlanmıştı. Çizgi dizi Colorado eyaletinin South Park adlı köyünde geçmektedir ve Eric Cartman, Stan Marsh, Kyle Broflovski, Kennny McCormick adlı çocukların başından geçen olayları anlatmaktadır. Şu anda 17. sezonunda olan South Park'ın çizimleri kağıttan bir araya getirilmiş gibidir. Bunun nedeni serinin ilk bölümlerinde teknolojinin o zamanlar yeteri kadar iyi olmaması ve Trey Parkler ile Matt Stone'un çizim yeteneğinin çok iyi olmamasıdır. Bu nedenle South Park'ın ilk çizimleri kağıtlar birleştirilerek yapılmıştır. Ancak şu anda bile South Park'ın çizimleri sanki kağıtlar bir araya getirilmiş gibi yapılmaktadır.
 

 South Park: Stick of Truth Hikayesi


"İnsanlar, elflerin saldırısı altındaydı insanlığın tek umudu büyücü krallarıydı. Elfler insanların en büyük hazinesi gerçekliğin çubuğunu(stick of truth) ele geçirmeye çalıştılar. Bu umutsuz zaman içerisinde yeni bir çocuk ortaya çıktı!. Büyücü kral çocuğu kendi tarafına çekmek istedi ve tabii ki de elflerde yeni çocuğu aralarına almak istiyorlardı. Kim gerçekliğin çubuğna sahip olursa tüm evreni kontrol edebilecek güce sahip olacak".South Park'ta ki karakterler sürekli olarak rol yapma oyunları oynuyorlardı. Mesela bir bölümde çoğu South Park karakteri süper kahraman olmuştu. Aynı şekilde  South Park: Stick of Truth'te de çocuklar iki krallığa ayrılıyor ve gerçekliğin çubuğunu ele geçirmeye çalışıyor. Hikaye doğrultusunda neredeyse South Park'ta ki tüm karakterleri görebiliyoruz. Hatta nazi inekler, uzaylılar ve politikacılar dahi South Park: Stick of Truth'in evreninde bizi bekliyor.
 

 South Park: Stick of Truth Sınıflar


Diğer RPG oyunlarında olduğu gibi South Park: Stick of Truth oyununda da bir sınıf sistemi yer alıyor ve bu sınıf sisteminde Fighter(Savaşçı), Mage(Büyücü), Thief(Hırsız) ve Jevy(Yahudi) olmak üzere dört ayrı sınıf yer almakta. Her sınıfın kendine özgü yetenekleri bulunuyor. Ancak neredeyse tüm sınıflar aynı silahları kullanabiliyor bu da oyunun belki de tek eksik noktası diyebilirim. Sınıfları birbirinden ayıran en önemli özellik kullandıkları yetenekler oluyor. Son olarak sınıf seçimi ekranında bile oyun kendine özgü mizahını konuşturmuş. Örneğin yahudi sınıfının üzerine geldiğinize Cartman "Görünüşe göre seninle hiç bir zaman arkadaş olamayacağız" diyor. Bildiğiniz üzere Cartman inanılmaz derecede ırkçı bir karkater ve yahudilerden nefret etmekte.
 

 South Park'ta Yeni Çocuk Olmak!


Kısa bir tanıtım videosunun ardından oyuna başlıyoruz. South Park: Stick of Truth oyununda South Park'a taşınmış olan ailenin çocuğu oluyoruz. Öncelikle kendi karakterimizi yaratmamız gerekiyor. Tabi ki de karakterimizi South Park dünyasına göre şekillendiriyoruz ve kendi South Park karakterimizi oluşturuyoruz.Klasik RPG oyunlarının en önemli yanlarından biri de görev sistemi haliyle bu görev sistemi South Park: Stick of Truth'te de yer alıyor ancak tabii ki de görev sistemi South Park'a özgü. Oyunda ki ilk görevimiz karakterimizin babası tarafından geliyor ve bize yeni arkadaşlar edimemizi söylüyor. Böylelikle macera başlıyor. Şehirde ki çocuklar kendi yarattıkları fantastik dünyada ki karakterlere bürünmüş vaziyetteler. Bizde bu evrene dahil oluyor ve öncelikle Butters ile karşılaşıyoruz. Butters ile arkadaş olduktan sonra Butters bizi "Wizard King"e yönlendiriyor ve böylelikle büyücünün bulunduğu şatoya doğru ilerliyoruz ah şato dediğimize bakmayın aslında Cartman ve krallığının kaldığı yer Cartman'ın arka bahçesi aslında.

Daha öncesinden de dediğim gibi South Park'ta ki çocuklar belki de hepimizin küçükken hayalini kurduğu ve oyunlar oynadığı evreni gerçeğe dönüştürmüşler. Dipnot olarak eklemekte fayda var ki yine South Park karakerlerinin süper kahranman olduğu bölümde süper kahramanların üstü Cartman'ın evinin bodrum katıydı.
 

 Oyunda ki Amacımız "Cool" Olmak


South Park çizgi dizisinde ki karakterlerin en büyük amaçlarından biri de hiç şüphesiz ki "cool" olmak. Bu durum South Park'ın oyununa da yansımış durumda ve oyunda ki en önemli amaçlarımızdan biri de cool olabilmek. Bunun için olabildiğince fazla arkadaş edimemiz gerekiyor. Hatta o derece ki yine  RPG oyunlarının klasikleşmiş özelliklerinden biri olan Perk sistemini kullanabilmek için arkadaş eklemeniz gerekiyor. Arkadaş sayınıza göre ekstra Perk hakkı kazanıyorsunuz. Arkadaş sayınız sizin cool olma seviyenizi gösteriyor oyunda ki bazı karakterleri arkadaş ekleyebilmeniz için arkadaş sayınızın yüksek olması gerekiyor. Kısacası cool olmak oyunun en önemli kısımı diyebiliriz.

Ah bir de karakterimizin bilgilerini görüntülediğimiz ekrana ayrı bir pencere açmak gerekiyor. Burası gerçekten çok başarılı olmuş ve Facebook'a benzetilmiş. Öyle ki karakterlerin oyun içerisinde ki FaceBook hesaplarında yaptıkları paylaşımları bile görebiliyoruz. Ancak ne yazık ki bunlara cevap veremiyoruz. Yine de Cartman'ın FaceBook güncellemelerini görmek gerçekten eğlenceli oluyor. Ayrıca bu ekranda eşyalarınızı, skillerinizi, perklerinizi, görevlerinizi kısacası karakteriniz ile ilgili herşeyi görebiliyorsunuz.
 

 Kendinizi South Park'ın Yeni Bölümünde Gibi Hissedeceksiniz!


Oyun da South Park'ı tamamen dolaşma imkanınız bulunuyor. South Park karakterlerinin evlerine girip karakterlerin odalarına dahi girebiliyorsunuz. Cartman'ın odasında Coon kostümünü görebilmeniz mümkün. Hatta öyle güzel ufak detaylar var ki yine Cartman'ın odasında KFC kovaları bulunuyor. Bildiğiniz üzere Cartman'ın en sevdiği yiyeceklerden biri de KFC tavukları. Son olarak yine Cartman'ın odasında yer alan teyibi çalıştırdığınızda Cartman'ın Kyle'ın annesine yazmış olduğu şarkı çalıyor. Aynı şekilde diğer South Park karakterlerinin odalarına girdiğinizde karakterler ile ilgili eşyaları görebiliyorsunuz. Hatta evlerde ki televizyonlarda genellikle Terrance and Phillip oynuyor. Bu gibi ufak detaylar oyunu çok daha güzel bir hale getiriyor ve adeta kendinizi South Park'ın yeni bölümünde gibi hissetmenizi sağlıyor.
 

Adeta South Park'ın her köşesinde ayrı bir güzellik ve komedi yatıyor desek yanlış olmayacaktır. İnsanların krallığına da kralın tahtına baktığıızda taht size tanıdık gelecekir. Game of Throne'ta ki Demir Taht(Iron Throne)'a benziyor. Ancak tabii ki de bu tahtta South Park karakterlerinin kendi elleri ile modefiye ettiği koltuktan ibaret. South Park: Stick of Truth'u çekici kılan en güzel yanda işte burası daha öncesinden de sıklıkla bahsettiğim gibi South Park karakterleri kendilerine bir dünya yaratmışlar ve bu dünyada maceradan maceraya atılıyorlar. 
 

 Görevler ve Oynanış


Klasikleşmiş görev sistemi South Park: Stick of Truth'te de yer alıyor ancak görevlerin anlatım şekilleri South Park'ın kendi dünyasına o kadar güzel uymuş ki bu konuda gerçekten oyunun yapımcısı Obsidian'ın ve Matt Stone ile Trey Parker'ı taktir etmek gerekiyor. Yan görevlerde o kadar eğlenceli olmuş ki adeta oyunun normal görevlerini yapmaktan bile zevkli. Örneğin South Park'ın klasikleşmiş simgelerinden biri olan "Manbearpig"(Yarı insan yarı ayı yarı domuz) da South Park: Stick of Truth evreninde yer alıyor.

South Park çizgi dizisinde ünlüler genellikle inanılmaz derecede tiye alınır ancak bu South Park: Stick of Truth'te oldukça az olmuş. Bunun en büyük nedeni ise muhtemelen Ubisoft normal şartlarda South Park çizgi dizisi kendi açısından özgür olduğu için istediği gibi hareket edebiliyor ancak South Park: Stick of Truth oyunu ile beraber ne yazık ki araya bazı kıslatmalar ve hatta bazı sansürler bile giriyor. Örneğin Almanya'da Svastika(temelde nazi sembolü)'nın yasak olması nedeni ile South Park: Stick of Truth'ün Almanya sürümünde Svastika'lar sansürlenmiş durumda. Aynı şekilde oyunun konsol versiyonunda bazı sansürlemeler bulunuyor.
 

Birazda South Park: Stick of Truth'ün oynanışından bahsetmek gerekirse karakterinizin hareket edişi bile South Park'ın o havasına öyle güzel uyuyor ki resmen South Park'ın bir bölümünü siz yapıyormuşunuz hissine kapılıyorsunuz. Üstelik oyunun muziklerine de ayrıca bir pencere açmak lazım. Genellikle orkestra vari müziklerin kullanıldığı South Park: Stick of Truth'te kimi zaman müziklere Cartman'da eşlik ediyor kaldı ki bu oyuna farklı bir hava katıyor. Ayrıca oyunda ki binalara girdiğinizde yine South Park çizgi dizisinda çalmış olan ve klasikleşen müzikler ile karşılaşabiliyoruz(bknz: Let's Fighting Love). 

Oyunda ki savaş sistemi sıra tabanlı şekilde hazırlanmış. Ancak oyunun fazla monotonlaşmaması için quick time event'lar eklenmiş. Örneğin bir saldırı yaparken doğru zamanda istenen tuşa basarsanız rakibinize daha fazla hasar verebiliyorsunuz. Aynı şekilde rakibiniz size saldırırken saldırıdan oluşacak hasarı minimuma indirmek içinde quick time event'lar yer alıyor. Bu sistem sayesinde oyun monoton bir hal almaktan çıkıyor. Ancak bu sisteme biraz alıştıktan sonra quick time event'ları kaçırmadan rahatlıkla oyunu oynayabiliyorsunuz. Kullandığınız skillerde ayrı bir güzel. Örneğin Mage karakterinde yer alan bir skillin adı "Dragon's Breath" tabii bu isim sizi yanıtlmasın aslında bu skilli kulladığınızda elinizde bir havai fişek ile rakibinze hasar vermeye çalışıyorsunuz. Yine dövüş sistemi ile ilgili bir örnek daha vermek gerekire yine klasik olarak RPG oyunlarında yer alan potionlarda South Park: Stick of Truth'te de yer alıyor ancak klasik iksirlerin yerini su, süt ve çikolata gibi ürünler yer alıyor.
 

 Son Söz


Oyun içerisinde South Park'ın bölümlerinde yer alan pek çok şeyi görebiliyoruz. Beni en çok güldüren şeylerden biri de bankaya girip para yatırmaya çalıştıktan sonra başıma gelenler oldu. South Park bankasına girip veznedar ile konuştuğum anda aklıma South Park'ın bir bölümü geldi. Bu bölümde Stan bankaya gidiyor ve biriktirdiği parayı banka hesabıa yatırmak istiyordu. Stan elinde ki parayı veznedara verdikten sonra veznedar bu parayı nasıl kullanıcaklarını anlatıyordu ve ardından "It's Gone" diyerek Stan'ın parasının bittiğini söylemişti. Benimde başıma bu tarz bir şey geleceğini bile bile banka hesabına 20 dolar yatırdım ve veznedar yine parayı nasıl kullanacaklarını anlattı ve ardından "It's Gone".


South Park karakterlerinin odalarından topladığımız eşyalar da South Park bölümlerinde karşılaştığımız nesneler oluyor bu eşyaları gördüğümde eşyanın geçtiği bölüm aklıma geliyor ve yüzümde bir tebessüm oluşuyordu. Kısacası South Park hayranı ve RPG oyunlarını seven biriysenniz South Park: Stick of Truth'ü kesinlikle denemeniz gerekiyor. Ancak South Park dizisini pek sevmiyorsanız bu oyun size sıkıcı gelecektir.

Dipnot: Oyun Xbox 360, Playstation 3 ve PC platformlarına çıkış yaptı. Oyunun Xbox 360 ve Playstation 3 versiyonlarında sansür PC sürümüne göre daha fazla. Ayrıca unutmayın her şey cool olabilmek için :)

1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0