• Anasayfa
  • Oyun
  • Steam'de Yaşanan Sorunda 34.000 Hesap Etkilenmiş!

Steam'de Yaşanan Sorunda 34.000 Hesap Etkilenmiş!

0
0
0
0
0
Geçtiğimiz günlerde Steam'de kış indirimlerinin başladığı gün yaşanan cache sorunu ile ilgili Valve'den 34 bin hesabın etkilendiğine dair açıklama geldi.
Steam'in meşhur indirimleri başladığı gece meydana gelen sorun ile birçok kişi hesabına erişememiş, erişenleri ise büyük bir sürpriz beklemekteydi. Bir anda hesabında olmayan oyunları gören, ya da almış olduğu oyunların olmadığını farkeden binlerce kullanıcı profilinin ise bambaşka biri olduklarını gördü.

İlk başta önceki günlerde dolaşan "hack saldırısı" olabileceği endişesiyle Paypal ve kart bilgilerini kaldırmak isteyen kullanıcıların yaşadığı bu heyecanlı anlarda sorunun cache tarafında olduğu ve herhangi bir bilgi sızıntısı ya da önemli hesap bilgilerinde sıkıntı olmadığı açıklanmış ve yüreklere su serpilmişti.



Şimdi ise Steam'ın sahibi Valve firmasından gelen detaylı açıklamaya göre 2 saat 30 dakika süren bu sorunun yaklaşık olarak 34 bin hesabı etkilediği, o süreçte ise bu hesapların tehlikede olabileceği belirtilmiş. Ancak bu bilgilerin önemli detaylar olmadığı, e-posta adresi, kredi kartının sadece son iki hanesi, telefon numaralarının son dört hanesi gibi eksik bilgiler olması sebebiyle hiçbir kullanıcının herhangi bilgilerinin çalınmadığının da altı çiziliyor.

Yani siz Steam'den bir alışveriş yaparken gördüğünüz detaylı olmayan bilgilerden fazlası dışarı çıkmış olamaz, ki çıkmamış olduğunu belirtelim. Fakat işin aslı ise cache olmasına rağmen ilk başta olabileceği söylendiği gibi yapılan yoğun bir DDoS saldırısı sonucunda olduğu söylendi. Yani gerçekten bir hacker saldırısı olmuş, bu sebeple Steam ön yüklü olan cacheden kullanıcılara sunum yaparken bu ön yüklü bilgilerde yaşanan karışıklık sebebiyle bir anda herkes farklı profiller göremeye başladı. Sorunun çözülmesiyle normale geçen durumda DDoS saldırısının herhangi bir zarara yol açmadığı, bilgi çalmaya yönelik değil, Steam'in erişilebilirliğini engellemeye yönelik olduğu belirtilmiş.



Sonuç olarak özür dileyen Valve, bu etkilenen tüm hesapların tek tek kontrol edildiğini ve herhangi bir sorun olmadığını belirterek güvenlik sistemlerini daha güçlü hale getireceklerini de dile getirdi.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0