• Anasayfa
  • Oyun
  • Steam'de Dün Yaşanan Sorun Neydi? Şu Anda Kullanmak Güvenli Mi?

Steam'de Dün Yaşanan Sorun Neydi? Şu Anda Kullanmak Güvenli Mi?

0
0
0
0
0
Steam'de dün yaşanan erişim sorunu ve hesapların birbirine girmesi hakkında yaşananlar ve sorunun çözülüp çözülmediğine dair açıklamalar geldi.
Dün akşam saatlerinde başlayıp gece boyu devam eden Steam'e erişim sorunu ve farklı profillerin görüntülenmesi gibi oluşan karmaşa ile milyonlarca Steam hesabına sahip ve farklı farklı miktarlar ödemiş olan kullanıcılar tedirgin olmuştu. Bu sırada PayPal ve kredi kartı bilgileri de Steam'de hazır olarak kayıtlı kullanıcılar hesaplarının çalınma riskini düşününce bu sıkıntı görünürden daha büyük halde olduğu düşünüldü.

Bir hack saldırısı sonucunda bu durumun yaşandığı düşünülmüştü. Anonymous ya da Ruslar tarafından yapıldığı düşünülen bu saldırı aslında resmi açıklamalara göre cache dosyalarında oluşan bir sorun sebebiyle profil bilgileri birbirine girmiş ve kullanıcılara farklı farklı oyunlar ya da profillerin gözükmesi gibi sıkıntılar ortaya çıktı.Ortalama olarak 1 saat süren sıkıntı Valve'in yoğun çalışmaları sonucunda kısa sürede çözüldü ve sorunun herhangi bir hack durumu yani hiçbir saldırı sebebiyle olmadığı, Steam'in kendi sunucularında yaşanan anlık bir hata sebebiyle böyle bir durumun yaşandığı bildirildi. Yani Steam hesapları herhangi bir çalınma, bilgi sızması gibi sıkıntılar yaşamadı hatta Valve firmasına göre ihtimali bile yoktu.Valve tarafından yapılan açıklama ise tam olarak şu şekilde;

"Steam sunucuları şu anda aktif çalışıyor ve artık herhangi bir sorun veya tehlike bulunmuyor. Geçen gece bizim tarafımızdan yapılandırma değişikliği yaparken bir önbellek (cache) sorunu yaşadık. Bu nedenle kullanıcılar rastgele bir şekilde başka kullanıcılarımız için oluşturulmuş hesap sayfalarını görmeye başladılar. Bu sorun bir saatten daha kısa bir süre içinde çözüldü. Dün yaşanan olayların kapsamında yetkisiz kişiler sadece o hesapların sayfasını görebildiler. Bunun haricinde herhangi bir işlem yapılamadı. Dolayısıyla yaşanan olaylardan sonra kullanıcılarımızın ekstra bir şey yapmaları gerekmiyor."Bu açıklamaya göre de herhangi bir sorun olmadığını ve Valve'in kendi ufak bir hatası sonucunda harhangi bir sorun olmadan sıkıntının çözüldüğünü anlıyoruz. Yani artık gönül rahatlığı ile Steam'e erişim sağlayıp almak istediğiniz oyun ya da oyunlar var ise bilgilerinizi çekinmeden girerek işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Ancak hesabınızın güvenliği için Steam Guard güvenlik önlemini yapılandırmanız ve akıllı telefonunuza gelecek kod ile giriş seçeneğini kullanmanız ayrıca normal kullanım sırasında da önemli olduğunu belirtelim.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0