• Anasayfa
  • Oyun
  • Türkiye’de Langırt Oynamanın 47 Yıldır Suç Olduğu Ortaya Çıktı!

Türkiye’de Langırt Oynamanın 47 Yıldır Suç Olduğu Ortaya Çıktı!

0
0
0
0
0
Türkiye’de Langırt Oynamanın 47 Yıldır Suç Olduğu Ortaya Çıktı!
Langırtın ülkemizde 1968 yılından beri yasak olduğu ve 5 yıla kadar hapis cezasının bulunduğu ortaya çıktı.
Jetonla çalışan tek kollu kumar makinelerinin ortak adının eskiden ‘langırt’ olması sebebiyle masa futbolu olarak bildiğimiz langırtın ülkemizde 1968 yılından beridir yasak olduğu ve ucunda hapis cezasının bulunduğu ortaya çıktı. Bu konuyla ilgili açıklamayı Gediz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Petek yaptı.

Kendisinin de tesadüfen öğrendiği bu yasağın 47 yıl önce hukuki bir altyapıya dayandırıldığını ve günümüze kadar geçerliliğini sürdürdüğünü söyleyen Prof. Dr. Petek, sözlerine şu şekilde devam etti:

"13 Aralık 1968 tarihli 1072 Sayılı Kanun’a göre umuma mahsus veya umuma açık yerlerde rulet, tilt, langırt ve benzeri oyun makinelerini bulundurmak, çalıştırmak, bunları yurda sokmak ya da imal etmek yasak. Bir yıldan 5 yıla kadar hapis ve para cezası var. Daha önce tecili mümkün olmayan bu cezalara, 2008’de yapılan değişiklikle erteleme hakkı tanınmış. Sadece ülkemizde olan bu yasak aslında bir karışıklıktan kaynaklanıyor."
 

 Herkes suç olduğundan habersiz bir şekilde oynuyor


"O dönem tek kollu kumar makinelerine verilen ortak isim ’langırt’ olduğu için masa futbolu da yasaklanmış. Uluslararası alanda federasyonları bulunan bu spor kanunla yasaklanmasına rağmen turnuvalar düzenleniyor, tanınmış kişiler dahil hemen herkes suç aleti olduğundan habersiz bir şekilde bu makinelerde langırt oynamaya devam ediyor. Yürürlükte olduğundan cezai işlem de zaman zaman uygulanıyor.

Prof. Dr. Petek, sözlerini şu şekilde tamamladı:

"Avrupa ülkelerinde benzer katılıkta ve ağırlıkta örneği olmayan bu yasağın, bugünkü koşullar altında Türkiye için farklı bir biçimde değerlendirilmesini haklı kılacak inandırıcı neden mevcut değil. Uygulanmasını gerektiren gerekçe bulunmayan böyle anlamsız yasakların sürdürülmesi hukuk devleti ilkesine aykırı. Bu yüzden yürürlükten kaldırılmalı" dedi.

O zaman Webtekno ekibinin müebbet yemesine sebep olacak ‘iddialı langırt’ videosunu tekrar bir hatırlayalım :)
 

0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0