Valiant Hearts: The Great War İnceleme

1
1
0
0
0
Siz hiç I. Dünya Savaşı oyunu oynadınız mı? Çoğunuzun cevabı "Evet oynadım" olacaktır. Ama Valiant Hearts: The Great War oynadığınız savaş oyunları içerisinde yoksa, adınıza çok üzüldüğümü söylemeliyim.
Siz hiç I. Dünya Savaşı oyunu oynadınız mı? Çoğunuzun cevabı "Evet oynadım" olacaktır. Ama Valiant Hearts: The Great War oynadığınız savaş oyunları içerisinde yoksa, adınıza çok üzüldüğümü söylemeliyim. Siz savaş oyunu oynadığınızı sanıyorsunuz. Çünkü; bir savaş eline bir silah alıp önünüze gelene ateş edip tek başınıza koskoca bir orduyu yenmek değildir. Savaş, yeri geldiğinde hiç tanımadığın birisi için canını tehlikeye atmaktır. Savaş, yaralanıp düşman ordusuna esir düşmek demektir.
 
Yıllarca savaş oyunu oynadığımızı sandık. Evet haklı olabiliriz, oynadıklarımız birer savaş oyunuydu, ama içinde fantastik öğelerin yer aldığı oyunlardı. Ama bizler oyunların sadece grafiklerine dikkat ettiğimiz için bunu önemsemiyorduk.

Sizde benimle aynı fikirde misiniz? O zaman size yeni bir sayfa açalım.

Oyunda 5 karakteri yönetiyoruz. Evet tam tamına 5 karakter! Emile, Karl, Anna ve Freddie. "ee hani 5 taneydi, 4 tane saydın diğer öteki nerede" dediğinizi duyar gibiyim. Evet haklısınız, dört ana karakter ve bir yan karakter bulunmaktadır. Yan karakterimiz ise Walt adında sevimli mi sevimli cana yakın ve yardımsever bir ilk yardım köpeğidir. Karakterlerin hiç biri aynı ülkenin vatandaşı değil ama onları ortak noktada buluşturan bazı unsurlar var. İnsanlara değer vermeleri ve sevdiklerini koruma isteği... Kimisi intikam, kimisiyse yardım amacıyla savaşa katılıyor. Bazıları ise zorla savaşın içine çekiliyor. Ve hepsinin aklında ailelerini bir daha görememe korkusu var. Bunu çok iyi yansıtmış Valiant Hearts.


 
Valiant Hearts: The Great War: Bir savaş oyunundan daha çok daha fazlasını vaat ediyor. I. Dünya Savaşı'nı bir çok oyundan biliyorsunuz. Ama savaşın arkasında gelişen olayları sadece Valiant Hearts: The Great War anlatıyor.

Bence karakterlerin anlatılacak başkada bir şeyi kalmıyor. Gelelim oyunun konusuna: Valiant Hearts ile savaşın ne demek olduğunu bir kez daha anlıyorsunuz. Milyonlarca insanın hayatını nasıl kaybettiğini, ailelerin parçalandığını, anbean görüyoruz. Adam öldürmenin o kadar kolay olmadığını görüyoruz. Öldüreceğimiz kişi bir düşman bile olsa içimizde bir burukluk bırakıyor. Buda Valiant Hearts'ın en güzel tarafı bence.Oynanışa gelecek olursak, açıkçası oyunun ilk oynanış videosunu izlediğimde gerçekten çok sade ve basit olduğunu düşünüyordum. (tamam kızmayın) Oyun elime ulaştığında bu düşüncem yerle bir oldu ve gerçekten çok sevindim.
 
Valiant Hearts side-scroll, yani yandan bakışlı olarak oynadığımız bir oyundur. Bu sizin canınızı sıkmasın gerçekten böyle olduğu için sevineceksiniz.
 
"Grafikleri anlatsana be adam!" dediğinizi duyar gibiyim. Child of Light oyununu oynayanlar bilir. Ubisoft yine UbiArt motorunu kullanarak harikalar yaratmış. Elle çizilmiş görseller iki boyutlu olsa da çevredeki birçok detayın üç boyutlu olduğunu hissedebiliyorsunuz.
 
Sizde benim gibi savaş oyunlarını seviyorsanız bu oyunu kesinlikle oynamanızı tavsiye ederim.
(Puanlar size abartılı gelebilir ama oynadığınızda bana hak vereceksinizdir)

[Oyun fiyatı: Steam 35 TL - PS Store 45 TL]
1
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
1
0
0
0