• Anasayfa
  • Oyun
  • Valve, Steam Kullanıcılarını Banlama Yetkisi Oyun Geliştiricilerine Verdi

Valve, Steam Kullanıcılarını Banlama Yetkisi Oyun Geliştiricilerine Verdi

1
1
1
0
0
Valve, Steam'le uğraşmaktan bıkmıyor. Paralı mod geldi, sonra iptal oldu. Tam Steam'ciler rahata erdik dediler, şimdi de banlanma olayı çıktı.
Hatırlayacağınız üzere, Valve'in patronu Gabe Newell kısa bir süre önce Steam'in paralı mod sistemine geçmesinden ötürü büyük tepkilerle karşılaşınca, kullanıcıların dertlerini ve şikayetlerini dinlemeye karar vermiş, bu sebeple Reddit üzerinden bir soru-cevap etkinliği düzenlemişti (detaylı bilgiye bu haberimizden ulaşabilirsiniz).

Bu soru-cevap olayında, fazlaca kullanıcı tarafından gelen ortak bir şikayet vardı; Steam moderatörleri, kendileriyle aynı görüşte olmayan kişilerin mesajlarını siliyor,kafalarına göre de geçici olarak banlıyordu. Bu konuda şikayetler alan Newell ise "Açıkçası eğer ortada insanların fikrini sansürlemek gibi bir durum varsa, bu aptalca. Bunun durmasını sağlayacağım. Bu aptallığın ötesinde bir şey" ifadesini kullanmış ve bir bakıma bu konuda endişeleri olanları sevindirmişti.

Newell'ın bu açıklamasından sonra Valve ve Steam bazında herkes işlerin iyi gideceğini düşünmeye başlamıştı. Çünkü koskoca CEO kalkıp tek tek oyuncuların derdini dinlemiş, bunun üzerine de paralı mod olayı büyük tepkiler aldığı için kaldırılmıştı. Ancak Valve'den gelen yeni bir açıklama, kullanıcıları birkez daha alevlendirecek gibi.

   

Valve, dün yaptığı açıklamayla ''Banlama Politikası''nın Steam için düzenlenip hayata geçirildiğini duyurdu. Düzenlenen bu yeni politikaya göre, oyun geliştiricileri hile yapan ya da uygunsuz davranışlarda bulunan oyuncuları tespit edip rahatlıkla banlayabilecek. Eski sistemde bu tarz oyuncuları tespit ederek banlama yetkisi sadece Valve'e aitti. Ancak yeni sistemte hangi oyuncunun banlanacağına dair kararı direkt olarak oyunun yapımcısı verecek. Valve'e ise sadece yapımcının verdiği kararı uygulamak düşecek.

''Hile yapan, uygunsuz davranışta bulunan banlansın zaten'' diye düşünebilirsiniz, ancak sistem yapımcılar tarafından keyfi şekilde kullanılabilir. Yeni uygulamanın sonuçları ve getirilerinin neler olacağını önümüzdeki günlerde göreceğiz.
1
1
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
1
1
0
0