Anime Tarzında MMORPG Oyunu : Wakfu

9
0
0
0
0
Başarılı MMO oyun geliştiricisi Ankama Games tarafından geliştirilen sıra tabanlı MMORPG oyunu Wakfu'yu inceledik.
Genel olarak MMO tarzında oyunları ile adını duyduğumuz Ankama Games firması tarafından geliştirilen Wakfu adlı bu oyun, MMORPG yapısa sahip. Genel olarak oyunun yapsına daha doğrusu grafiklerine baktığımızda anime vari çizimler dikkat çekiyor. Özellikle son dönemlerde anime tarzında çizimlere sahip MMO oyunlarının sayısının epeyce artığını düşünürsek Wakfu'nun bu özelliğinin artık çokta ayırt edici bir özellik olduğunu söylemek zor. Ancak her halükarda oyunun grafikleri çok tatlı olmuş diyebiliriz (Bi de chibi çizimleri filan olsaymış daha hoş olurmuş bence).

Wakfu klasik MMORPG oyunlarında yer alan tüm özellikleri sizlere sunuyor. Bundan kastım level kasmak kasmak için görevleri yerine getir ve görevlerden özel eşyalar elde etiyorsunuz. Kaldı ki görev ve level sistemi bir MMORPG oyununun olmazsa olmazıdır diyebiliriz. Ancak Wakfu'yu rakiplerinden ayıran en önemli özelliklerden biri oyunun 2D grafiklere sahip ve sıra tabanlı oyunların oynanış mantığına epeyce yakın bir oynanış mantığına sahip.İlk bakışıda oyunun inanılmaz basit olduğunu ve oynanmaya değer bir oyun olmayacağını düşünüyor olabilirsiniz. Ancak oyunu anladıktan sonra bu fikrinizin değişeceğine eminim. İşin açıkcası ilk bakışta oyunun pekte istediğimi vereceğini sanmıyordum ve oyunu sadece sevimli grafikleri için oynamaya başlamıştım. Ancak oyunun içine girdikçe derinleşen oynanış yapısı gerçekten hoşuma gitti. Özellikle oyunda yer alan PROFESSIONS sistemi sayesinde yeni bir meslek öğrenebiliyorsunuz ve bu meslek sayesinde karakterinizin gelişmesini sağlıyorsunuz. Örneğin Armorer mesleğini öğrenip kendinize özel zırhlar yapma şansına sahip olabiliyorsunuz. Pek tabii seçeceğiniz mesleğin karakteriniz ile uyumlu olması önemli taşıyor. Öyle ki savaşçı veya güçlü zırhlara ihtiyacı olan bir karakteriniz varsa bu karakter de Armorer mesleğini geliştirmeniz mantıklı bir karar olacaktır.

Klasik MMORPG öğelerinden biri de hiç şüphesiz ki belli başlı sınıfrların olmasıdır. Pek çok MMORPG oyununda bu sınıflar Wizard, Warrior, Archer ve Priest gibi kısıtlı seçenekler arasında olsa da Wakfu adlı bu oyunda Feca's Shield, Osamodas Whip, Enutrof's Fingers, Sram' Shadow, Velor's Sandglass, Ecaflip's Coin, Eniripsa's Hands, Iop's Heart, Cra's Range, Sadida's Shoe, Sacrier's Blood, Pandawa's Pınt, The Rogue Ruse, The Masqueraiders, The Foggernaut's Steam ve Dekael's  Art olmak üzere 16 adet farklı sınıf yer almaktadır. Genel olarak MMORPG oyunlarında maksimum 7-8 sınıf olduğunu görüyoruz ancak Wakfu'da 16 karakter yer alıyor ve bu da oyunda ki karakterinizden sıkıldızda yeni bir sınıfa geçebilirsiniz ve 16 adet sınıfın yer aldığını düşünürsek oyunu epeyce uzun bir rahatlıkla oynayabileceğinizi söyleyebiliriz.
9
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
9
0
0
0
0