• Anasayfa
  • Oyun
  • Xbox One'a Gelecek Güncelleme Neleri Değiştiriyor?

Xbox One'a Gelecek Güncelleme Neleri Değiştiriyor?

0
0
0
0
0
Microsoft'un genellikle Sony PlayStation'un gölgesinde kalan oyun konsulu Xbox adına önemli gelişmeler yaşanıyor. Özellikle Cortana desteği ile büyük bir adım öne geçecek olan Xbox One'a eklenecek tüm yenilikleri haberimizde görebilirsiniz.
Sony'nin oyun konsu olan PlayStation ilk nesilden beri nedense popülarite olarak Microsoft'un Xbox konsolundan hep bir adım önce olmuştur. Xbox 360 ve PlayStation 3 ile bu durum bir nebze eşitlenmiş olsa da o zamanda da PS3 satışları Xbox'a göre daha fazlaydı.

Özellikle ülkemizde neredeyse her köşede gördüğümü PlayStation Kafelerden de anlaşılacağı üzere Türk gençliğinin tercihi PlayStation'dan yana. Fakat Microsoft, Xbox One ile bu Sony hegamonyasını yıkacağa benziyor.Xbox One'a gelecek olan yepyeni arayüz gerçekten kullanım bakımından oldukça rahat, sadece ve çok işlevsel olacağa benziyor. Sadeliği ve çeşitliliği bir arada sunacak olan bu yeni arayüzde Xbox One'ın menüsünde dolaşmak bile keyifli hale geleceğe benziyor.

Ancak oyun oynarken dahi soldaki menüye her an erişebilecek olmanız sebebiyle size ayrı bir rahatlık sunacak olan Xbox One, en büyük atağını ve en büyük farkını kendi sesli asistanı Cortana ile yapacak.Oyun sırasında Cortana'ya seslenerek arkadaşlarınızın online durumunu sorabilir, party daveti gönderebilir hatta oyununuzun bir bölümünü kaydetip paylaşmasını sağlayabilirsiniz. Bu özellikleri siz oyununuza devam ederken kullanabilecek olmanız ise sanki Iron Man filmlerinde gördüğümüz Jarvis'in daha mütavazi versiyonu gibi hissettirecek. Ancak tam bu noktada hatırlatmamız gereken bir detay var. Çünkü Cortana şu anda sadece İngilizce diline tam destek verirken Türkçe için herhangi bir destek şu an için söz konusu değil.Yani Xbox One üzerinde bu güzel deneyimleri yaşayabilmek için Xbox dilinizi İngilizce yapmanız gerekecek. İngilizceniz pek iyi olmasa da bu tarz özellikleri kullanabilmek için o sözleri ezberleyerek oyun keyfinizi bozmadan da Cortana ile iletişim kurabilirsiniz. Eğer onunla da uğraşmak istemiyorsanız oyun içi menüden bu işlemleri oyununuzu oynamaya devam ederken de yapabileceğinizi hatırlatmak gerek.Şimdi bu noktada PlayStation kullanıcılarından bir tepki gelebilir. "E PlayStation'da da sesli komut var ki" diye. Fakat bu kadar detaylı olmadığını belritmek gerek. Çünkü  sadece başlat, menüye dön, ekran görüntüsü al, ara vb belli başlı komutları anlayabilen PS4, bazen bu komutları bile anlayamıyor. Fakat Cortana siz ne derseniz anlayabilecek düzeyde olması sebebiyle PS4'ün sesli asistanına büyük bir fark atacak.
 

Yukarıdaki videoda Xbox One'ın yeni arayüzünün tüm detaylarını görebilirsiniz. İngilizce bir sohbet eşliğinde geçiyor, fakat videodaki detaylar ve görseller ile zaten anlatılan muhabbeti rahatlıkla kavrayabileceğinizi düşünüyorum.

Sonuç olarak PS4 ve Xbox One arasındaki rekabette bu yeni detaylar PS4'ün önüne geçmesine ve yeni konsol almak isteyen kullanıcıları PS4 yerine Xbox One almaya ikna edecek yenilikler yolda. Hele ki Windows 10 ile beraber çok daha güzel yeniliklerin de geleceğini söylemeliyiz. Ama sonuçta karar sizin, fakat kendi düşünceme göre şu anda elimde olan Xbox 360'ı ileride hiç düşünmeden Xbox One ile değiştirmeyi planladığımı da söylemek isterim.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0