• Anasayfa
  • Oyun
  • Yabancı Basın, Türkiye’deki Minecraft Yasağıyla Dalga Geçti

Yabancı Basın, Türkiye’deki Minecraft Yasağıyla Dalga Geçti

4
1
0
0
0
Yabancı Basın, Türkiye’deki Minecraft Yasağıyla Dalga Geçti
Minecraft'ın bir bölümünün yasaklanmasına karar verilmesinden sonra yabancı basından, Türkiye'yle dalga geçen haberler gelmeye başladı.
Aile ve Sosyal Bakanı Ayşenur İslam’ın katıldığı bir söyleşide, gazetecilerden bir tanesinin ‘Minecraft’ta birçok şiddet dolu öge bulunuyor. Bu konu hakkında hukuksal bir yaptırımda bulunacak mısınız?’ şeklindeki sorusuna, ‘Eğer böyle bir durum varsa arkadaşlarımız gerekli incelemelerde bulunacak’ demişti. Aradan bir süre geçtikten sonra Minecraft’ın bir bölümünün Türkiye’de yasaklanmasına karar verildi.

Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan raporda ise ‘Minecraft’ta bizim bilmediğimiz uzmanlar olmalı’ diyerek oyuna erişimin tamamen kapatabileceği belirtiliyor.

Alınan bu karardan sonra yabancı basından ‘küçük düşürücü’ haberler de gelmeye başladı. İçlerinden en ağırı ise Kotaku’dan geldi. Kotaku özellikle Counter Strike, Point Blank ve GTA 5 gibi oyunlara kıyasla en yumuşak oyun olan Minecraft’ın, bazı pedagoglar tarafından ders olarak işlendiğini de açıkladı.Engadget ve VentureBeat de söz konusu oyunun ‘şiddet içerikli!’ olmasından dolayı tamamen yasaklanabileceğini söyleyerek, birçok oyuna göre ‘şeker’ gibi kalmasına rağmen bir bölümünün yasaklanmasına anlam veremediklerini belirttiler.

Oyunun yapımcılığını üstlenen Mojang'dan da yasak haberiyle ilgili bir açıklama geldi. Konuyla ilgili bir bildiri yayınlayan Mojang, "Minecraft dünyası tehlikeli, çünkü geceleri korkutucu, cinsiyeti olmayan canavarlarla doluyor. Eğer ki insanlar bu derecede bir macerayı rahatsız edici buluyorlarsa, onları Yaratıcı Modu’na ya da Barışçıl seçeneğini açmaya davet ediyoruz. Bu iki seçenek de canavarların oyun dünyasına girmesini engelliyorlar" şeklinde açıklamada bulundu.
4
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
4
1
0
0
0