• Anasayfa
  • Oyun
  • Yeni Nesil Oyun Konsolları Bilgisayarın Katili Olabilecek Mi?

Yeni Nesil Oyun Konsolları Bilgisayarın Katili Olabilecek Mi?

0
0
0
0
0
Bu yıl E3 2016 fuarında tanıtılan PlayStation 4 Neo ve Xbox One S konsolları bilgisayar oyunculuğunun sonunu getirebilecek mi?
Uzun süredir oyun konsollarının kaliteli grafikler ve kontrolcüleri sayesinde rahat oynanış dinamikleriyle bilgisayarların önüne geçeceği söyleniyor. Hatta PS4 ve Xbox One’ın çıkışıyla artık bilgisayar oyunculuğunun biteceği, bütün oyunların sadece konsollar için çıkacağı gibi tahminler de sık sık gündeme geliyordu. PlayStation 4 ve Xbox One konsollarının çıkışı üzerinden yaklaşık 1.5 sene geçti ancak halen daha bilgisayarlar oyun dünyasında üstünlük sağlamayı başarıyor.

“Canavar” ekran kartları ve güçlü işlemcilerle en harika görüntü kalitesi ve akıcı oyun performansı bilgisayarlarda alınıyor.  Ancak bu yıl E3 2016’da tanıtılan yeni iki oyun konsolu geleneksel olarak “Konsollar bilgisayar oyunculuğunun katili olacak” iddiasını gündeme getirdi.
 

 Performans artıyor ve 4K desteği geliyor


PlayStation 4 Neo ve Xbox One S konsolları iki farklı platform olsalar da temel olarak aynı yenilikleri beraberinde getiriyorlar. Her iki konsol yenilenen donanımlarıyla daha güçlü işlemci, daha güçlü ekran kartı ve daha güçlü bellek sayesinde hem hızlanıyor hem de kaliteyi arttırıyor. Ayrıca PS4 Neo ve Xbox One S artık 4K çözünürlüğü de destekliyor.Konsollardaki donanım ne kadar güçlense de bilgisayarların donanımları da hızla gelişmeye  devam ediyor. Özellikle yeni nesil Nvidia GTX 1080 ve AMD Radeon RX 480 ekran kartlarıyla birlikte bilgisayarlar konsol seviyesinde grafiklerin kat kat üstüne çıkmayı başarıyor. Ama yine de yeni nesil konsollarla birlikte konsolların bilgisayara en yaklaştığı yılın bu yıl olduğunu söylemek mümkün.

Artık gözle görülmeyen detayların bile iyi olmasını isteyen bir oyun manyağı değilseniz bir oyun bilgisayarı yerine konsolları tercih etmek sizin için daha mantıklı olacaktır. Özellikle yeni nesil konsollarla daha konforlu, rahat ve performanslı bir oyun deneyimi oyuncuları bekliyor.

Tabii değinmemiz gereken en önemli noktalardan birisi Xbox One’ın Windows 10 tabanlı olması. Xbox One S'in Windows 10 ile çalışması nedeniyle aslında birkaç nokta dışında Windows’lu bilgisayarlardan pek de farklı çalışmıyor. Xbox One S gerçekten canavar gibi bir “oyun konsolu” ama Microsoft sanki Xbox One platformunu geliştirmek yerine bilgisayara dönüştürmeye başladı. Bu durumda eğer Xbox One’ı baz alacak olursak “Konsollar bilgisayar kalitesinde grafikleri yakalıyor” ya da “Konsollar artık bilgisayara dönüşüyor” şeklinde iki farklı yorum yapabiliriz.
 

 e-Spor oyuncuları mecburen PC'yi tercih edecek


Son olarak ise e-Spor oyunculuğu bilgisayarla konsol arasındaki tercihlerde en önemli neden. Leauge of Legends gibi e-Spor oyunları konsollarda olmadığı için bu oyunların fanatikleri elbette bilgisayarları tercih etme durumunda kalıyor. E-Spor oyunları konsollar için çıksa dahi genellikle klavye – fare ihtiyacı duyulacağı için yine çoğu e-Spor oyuncusu konsollara yönelmeyecektir.

Genel olarak baktığımızda görünüşe göre konsollar belki bilgisayarla aynı seviyeyi yakalayabilecek ama en azından birkaç nesil daha bilgisayarların katili olamayacak.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0