• Anasayfa
  • Oyun
  • Oyunların Yükleme Ekranlarında ''Mini-Oyun'' Devri Başlıyor!

Oyunların Yükleme Ekranlarında ''Mini-Oyun'' Devri Başlıyor!

0
0
0
0
0
Temelleri 90'lı yıllara dayanan bir patent, yarın son buluyor. Yükleme ekranlarında envai çeşit mini oyun bizleri bekliyor.
Hepimiz deli gibi oyun oynuyor ve bunu yaparken de büyük zevk alıyoruz. Ancak bir şey zaman zaman canımızı sıkabiliyor; yükleme ekranları. Özellikle internet bağlantısı gerektiren oyunlarda bu durum can sıkıcı bir hal alabiliyor. 

Fakat, bazen dakikalarca süren yükleme ekranına boş boş bakmak, ya da zamanı değerlendirip ''bir çay koyayım o zaman'' demek artık tarih olabiliriz. Çünkü yükleme ekranları da artık birer oyun haline geliyor.''Ne alaka?'' diye düşünebilirsiniz. Ancak mutlaka bazı oyunlarda oyun açılana kadar karşınıza çıkan -özellikle- 8-bit oyunlara aşinasınızdır. Fakat bu durum oldukça nadirdir. İşte bu durumun nadir olmasındaki sebep Namco Bandai. Firma, oyunların yükleme ekranına oyun koyma fikrinin patentine 27 Kasım 1995'ten beri sahibi (evet, böyle bir patent varmış).

Fakat bu patent, 20 yıllık bir süreci kapsamakta. Bu süreç içinde oyunlarının yükleme ekranlarını mini oyunlarla süslemek isteyen yapımcılar da, patentin sahibi olan Namco Bandai'ye belli bir ücret ödemek zorunda. Ortada bu tarz bir ücret meselesinin oluşu ise, pek çok firmayı bu tarz adımlar atma konusunda da geri itiyordu.

Artık bu ''geri itiş'' son buluyor. Yarın, yani 27 Kasım'da Namco'nun sahip olduğu patentin geçerliliği son buluyor. Hatta bu durumu kutlamak için güzel bir Loading Screen Jam sitesi bile düzenlenmiş (siteye girerek geri sayımın ne durumda olduğuna bakabilirsiniz). 
 
Tabi bu durum hemen bütün oyunlarda yükleme ekranlarını süsleyen mini oyunlar beklentisine sokmasın. Çünkü bu tarz bi patentin oluşu, mini oyun işiyle uğraşan pek çok kişiyi de sektörün dışına itmiş durumda. Yani bu kişilerin toplanması ve mini oyunlar geliştirmesi biraz zaman alabilir. Bekleyip göreceğiz.

Kaynak: Kotaku
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0