• Anasayfa
  • Sektörel
  • Özel Hastanelerde Ücretsiz Kanser Ameliyatı Dönemi Başlıyor!

Özel Hastanelerde Ücretsiz Kanser Ameliyatı Dönemi Başlıyor!

0
0
0
0
0
Sağlık bakanlığı devrim niteliğinde, binlerce hatta milyonlarca hastayı memnun edecek önemli bir karara imza atıyor.

Sağlık Bakanlığı, dünyada bir ilke imza atacak son derece önemli bir karar aldı; özel hastanelerde artık kanser tedavileri ve tedaviler dahilinde yapılacak tüm ameliyatlar ücretsiz gerçekleştirilecek.

“Kanser yüzünden varını yoğunu satan aileler var” diyen Sağlık Bakanı Müsteşarı Prof. Dr.Eyüp Gümüş, özel hastanelerin kanser ile ilgili tüm tedavi ve ameliyat masraflarının artık devlet tarafından karşılanacağını açıkladı.

Bakan Müsteşarı Eyüp Gümüş'ün konu ile alakalı açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

''Sağlığa 105 milyar TL harcama yapıyoruz, bunun 17.6 milyar TL'si cepten sağlık harcaması olarak gerçekleşiyor. 10 binde 30 hane ise cepten sağlık harcaması katasroiye yani gelirinin gıda hariç 3'te 2'sini sağlık için harcıyor. Bunu 10 binde 20'lere, cepten harcama oranını yüzde 10'lara düşürmek için çalışma başlattık. Hastalar en çok kanser cerrahisi ve bazı özel ortopedik özel cerrahi operasyonlar için özel hastaneleri tercih ediyor.

Bu tür operasyonlar özellikli işler, bir fıtık ameliyatı değil. Özele gidince yüzde 200 fark var. Yüzde 200'ü aşan hastaneler olduğunu da tespit ettik. Sosyal Güvenlik Kurumu prostat kanserine 5 bin TL ödüyorsa hastanenin en fazla 10 bin TL alma hakkı var. Ama burada dozu kaçırıyorlar. 15 bin, 20 bin alıyorlar. Bu hoca yaparsa fiyat bu diyorlar.

Aileler için en çok katasrofiye sebep olan hastalık kanser cerrahisi. Şimdi aileden biri kanser olduğunda en iyi doktor kimse ona gitmek isteniyor. Aile tüm fedakârlığı yapıyor. Kanserin süreci, kontrolü, ışın tedavisi, kür tedavisi var ama esas para ameliyata gidiyor. Ameliyat için 50 bin TL isteniyor. Aile borç alıyor, yiyeceğinden kesiyor, evini arabasını satıyor. Tedavi süreci ister başarılı ister başarısız olsun ekonomik yıkıma gidiyor.

Sağlık Uygulama Tebliği'nde (SUT) düzenleme yaparak özel hastanelerin kanser cerrahisi fiyatlarını artıracağız. Devlet tüm harcamayı ben vereyim ama hastadan para almayın diyecek. Aynı acil servisler, yoğun bakım, organ nakli gibi kanser cerrahisi de SGK ile anlaşmalı özel hastanelerde ücretsiz olacak. Tüm parasını devlet ödeyecek. Bir kanser hastası tüm tedavi süresince özel hastanede özel doktordan tedavi almak istiyorsa, ışın tedavisi, kürleri, ilaçları ve ameliyatında cebinden 5 kuruş ödemeyecek. Bunun maliyeti 1 milyar ise 1 milyar ödeyeceğiz. Yılbaşı itibariyle bir durum değerlendirmesi yapacağız.

TÜİK, katasrofiye neden olan sağlık harcamalarıyla ilgili 15 bin kişilik çalışma yaptı. Katasrofiye neden olan ilk 10 kanser çeşitleri belirlenecek. Sağlık Bakanlığı, 100 bin kişilik geriye dönük kanser hastalarıyla yüz yüze görüşerek faturalı faturasız ne kadar harcama yaptıklarını soracak. Bu analize göre SUT fiyatlarında revizyon da yapabiliriz."

Uygulamanın tam olarak ne zaman hayata geçeceği ve yapılacak düzenlemeler sonrasında ne gibi şekilleneceği henüz belli değil ancak son derece önemli ve çok daha önceden yapılması gereken bir hamle olduğunu söyleyebiliriz.

0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0