• Anasayfa
  • İnternet
  • Pasaportunu Değiştirmek İsteyen Asya Kökenli Öğrenciye Pasaport Yazılımından ‘Irkçı’ Muamele!

Pasaportunu Değiştirmek İsteyen Asya Kökenli Öğrenciye Pasaport Yazılımından ‘Irkçı’ Muamele!

0
0
0
0
0
Yeni Zelanda’da yaşayan Asya kökenli Richard Lee, pasaportunu yenilemek için başvurduğu internet sitesindeki yazılım tarafından istenmeden de olsa ırkçı muameleye maruz kaldı.

Sürekli ‘teknoloji gelişiyor, ayak uydurmakta zorlanıyoruz’ diye düşünürken aslında o kadar da gelişmediklerini kanıtlayan bir olay yaşandı. Yeni Zelanda’da yaşayan Asya kökenli Richard Lee, ülkenin İçişleri Bakanlığı’nın internetteki pasaport sistemine girerek son çekildiği vesikalık fotoğrafı yüklemek istedi. Ancak sistem ‘Yüklemek istediğiniz fotoğraf, kriterlerimize uygun değil çünkü gözleriniz kapalı’ diyerek işlemi gerçekleştirmedi. 

Bu durumla ilgili Reuters’e bir açıklama yapan Lee ise kızgın olmadığını, gözlerinin her zaman küçük olduğunu söyledi. ‘Yüz tanıma teknolojisi henüz tam gelişme kaydedemedi. Sonuçta o bir yazılım programı ve bunun için bir kızgınlığım yok. Ayrıca pasaportumu da aldım’ dedi.

Mashable’a da açıklamalarda bulunan Lee, ‘Aslına bakarsanız bunu ırkçı değil, aksine komik buldum. 80 yılda Turing makinelerden yüz tanıma yazılımlarına kadar gelmemiz bile etkileyici’ şeklinde konuştu. 

Yeni Zelanda’nın İçişleri sözcüsü ise gözlerin kapalı olmasının en sık karşılaştıkları hata olduğunu söyledi. Lee’nin yüklediği ilk fotoğrafta ışığın yetersiz olmasının da kabul edilmemesinde etkili olduğunu belirten sözcü, ikinci fotoğrafın yüklenmesiyle birlikte Lee’nin işlemlerini tamamladığını söyledi.

Az önce de belirttiğimiz gibi Lee, bu durumu ırkçı değil de komik bulduğunu söylemişti. Paylaştığı aşağıdaki fotoğrafı da bunu destekler nitelikte :)

(Umarım bunu kabul ederler)

0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0