İşverenler ve Çalışanlar Karşı Karşıya: Patronların Neredeyse Tamamı Evden Çalışanlara Güvenmiyor

9
2
2
1
0
Microsot’un CEO’su Satya Nadella, Bloomberg’e yaptığı açıklama sistemlerini kullanan patronların büyük çoğunluğunun home office çalışanlarına güvenmediğini ve onları gözetlemeye çalıştıklarını belirterek yöneticilere seslendi “Çalışanları gözetlemeyi bırakın”

2019 yılının sonunda başlayan pandemi, kişisel hayatlarımız kadar tüm dünyadaki şirketlerin çalışma prensiplerini de kökten değiştirdi. Pek çok şirket evden çalışma sistemine geçerken pandeminin sona ermesinin ardından bu sistemi devam ettirdi.

Ancak bazı takıntılı yöneticiler, ofiste olmayan çalışanlarını sürekli olarak toplantı ve farklı yöntemlerle gözetleyip denetlemeye çalışıyor. Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden birisi olan Microsoft’un CEO’su Satya Nadella ise bu patronlara seslendi.

Yöneticilerin %85’i çalışanlarına güvenmiyor

Microsoft’un Zoom’a rakip olarak çıkardığı Teams uygulamasını kullanan şirketlerde yapılan bir ankete göre şirketlerdeki üst düzey yöneticilerin %85’i evden çalışanlarına güvenmiyor ve onların yeterince performanslı çalışmadıklarını düşünüyor. Evden çalışanların %87’si ise evden çalıştıklarını daha verimli çalıştıklarını ve daha az yoruldukları için ek mesaiye kalabildiklerini açıkladı.

Microsoft’un CEO’su ise yaptığı açıklamada yöneticilere seslenerek çalışanlarını toplantılar, sesli ve videolu aramalar ile sürekli olarak gözetlememeleri gerektiğini söyleyerek çalışanlarına güvenmelerini söyledi. Şirketin Başkan Yardımcısı Jared Spataro ise Bloomberg’e yaptığı açıklamada “Microsoft Teams ve diğer Microsoft ürünleri evden çalışanlara sanal bir ofis ortamı yaratmayı amaçlasa da bu sistemlerin çalışanları gözetlemek amacıyla kullanılmasını doğru bulmuyoruz” diyerek uygulamalarının yanlış amaçlarla kullanıldığını açıkladı.

“Verimliliği arttırmak için Microsoft Viva kullanın”

Şirketin CEO’su Nadella, Bloomberg’e yaptığı açıklamasında ayrıca çalışanların verimliliğinden ve işe uyum sağlamasından endişe duyan yöneticilerin onları gözetlemek yerine eğitmesi gerektiğini savundu. Nadella, yöneticilerin eğitim ve ortak projelerdeki verimlilik kaygılarını dindirmek için Microsoft Viva sistemini aylar önce kullanıma sunduklarını açıkladı. Microsoft Teams üzerinden kullanılan bu sistem, çalışanlara verilen bilgilerin, proje kaynaklarının ve eğitimlerin tamamının bir araya getirildiği ve şirketlerin onlarca hatta yüzlerce çalışanı aynı anda bilgilendirmesini sağlayan bir çalışan deneyimi platformu olarak açıklanıyor.

Platformda yöneticiler tarafından eklenen verilerin yanı sıra çalışanlar, şirket tarafından düzenlenen anonim anketler sayesinde çalışma koşullarını ve yöneticilerinin onlara karşı davranışlarını da puanlayabiliyor.

Kaynak : https://www.techradar.com/news/microsoft-ceo-doesnt-want-employees-spied-on-in-shift-to-remote-work
9
2
2
1
0
Emoji İle Tepki Ver
9
2
2
1
0