Petshopların Kasaplar Odası'na Bağlanması Sosyal Medyada Viral Oldu: Kasaplar Federasyonu'ndan Yeni Açıklama Geldi

46
14
1
1
0
Türkiye Kasaplar, Besiciler, Et ve Et Ürünleri Esnaf Sanatkarları Federasyonu Başkanı Osman Yardımcı, ülke genelinde faaliyet gösteren evcil hayvan mağazalarının Kasaplar Odası’na bağlandığını duyurdu. Sosyal medyada gündem olan bu karar, ilginç tepkilerin gelmesine yol açtı.

Geçtiğimiz yıl alınan kararla petshoplarda evcil hayvanların bulundurulmasının yasaklanacağı gündeme gelmişti. Petshoplarda kedi ve köpek gibi hayvanların katalog üzerinden satılmaya başlandığı bugünlerde petshoplarla ilgili ilginç bir gelişme daha yaşandı.

Türkiye Kasaplar, Besiciler, Et ve Et Ürünleri Esnaf Sanatkarları Federasyonu Başkanı Osman Yardımcı, ülke genelinde faaliyet gösteren evcil hayvan mağazalarının Kasaplar Odası’na bağlandığını duyurdu.  Aynı zamanda Antalya Kasaplar Odası Başkanlığı da yapan Yardımcı, yakın zamanda yayınlana bir genelge ile bu kararı duyurdu ve artık sistemin nasıl ilerleyeceği ile ilgili bilgilendirme yaptı. Tahmin edebileceğiniz gibi bu durum, sosyal medyada gündem oldu ve ilginç tepkilere yol açtı.

Yeni işletmeler başvuru yapacak

Yardımcı, konuyla ilgili şunları söyledi: “Yeni sistemde petshoplar Kasaplar Odası’na bağlandı. Yeni işletme açacak olanlar artık bize başvuru yapacak. Eski açanlar aynı şekilde devam edecek. Biz de bunların sorumlusuyuz. Bizim alanımız hayvanlar olduğu için, bunlar da hayvan kısmına girdiği için birleştirildi. Petshopları toplamak iyi bir şey. Herkes mesleğini yapsın.” 

Bunun yanı sıra kedi ve köpek gibi evcil hayvanların satılmasının sağlıklı olduğunu da açıklamalarına ekleyen Yardımcı, zaten hayvan satışının önüne geçilemediğini belirtti. Osman Yardımcı, çevrim içi yapılan satışlara da dikkat çekerek, “Petshoplar denetleniyor. İnternet üzerinden yapılacak olan hayvan satışları nasıl denetlenecek?” ifadelerini kullandı.

Kasaplar Fedrasyonu Başkanı'ndan yeni açıklama geldi: 

Kasaplar Federasyonu Başkanı Osman Yardımcı, yapılan haberler sonrası petshopların Kasaplar Odası'na bağlanmasının yanlış anlaşıldığını bildirdi. Yardımcı, yaptığı açıklamada; kararın tüm petshopları kapsamadığını, yalnızca 'odalaşamayan' petshopların Kasaplar Odası'na bağlanacağını duyurdu. 

Osman Yardımcı'nın açıklamasının tamamı ise şu şekilde oldu: "1 yıl önce yapılan bir düzenleme. Tamamen esnafı korumak için yapılmış bir çalışma ama görüyorum ki yanlış anlaşılmışız. Petshoplardan canlı hayvan satanlar eğer odalaşamadıysa karma oda olarak Kasaplar Odası içinde yer alıyor. Yem satanlar ise Fırıncılar Odası'nın çatısı altında toplanıyor. Antalya'daki petshopların tamamında veteriner var. Düzenli ve sağlıklı şekilde hayvan satışı yapılıyordu. Bence petshoplarda canlı hayvan satışı yapılmalıdır."

Daha önce de belirttiğimiz gibi evcil hayvan mağazaları hakkında alınan kararın sosyal medyada yayılması üzerine sosyal medyada birbirinden ilginç tepkiler geldi. Biz de gelen bu tepkilerden bazılarını sizler için derledik.

İşte gelen tepkiler:

Kaynak : https://t24.com.tr/haber/petshoplar-kasaplar-odasi-na-baglandi,1048044
46
14
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
46
14
1
1
0