• Anasayfa
  • Yaşam
  • Bilim Kurulu Üyesi 'yeni Normal'in Dört Kuralını Açıkladı

Bilim Kurulu Üyesi Yamanel, 'Yeni Normal'in Önemli Dört Kuralını Açıkladı

12
4
1
1
1
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ilk kez dile getirdiği 'yeni normal'in 4 kuralını açıklayan Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel, "Kalabalık oluşturmamak, mutlaka maske takmak, sosyal mesafeyi korumak ve hijyene uymak; yeni normalin kaçınılmaz 4 kuralı" dedi.

Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yoğun Bakım ve İç Hastalıkları Uzmanı, Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın normalleşme sürecine geçerken ilk kez ifade ettiği 'yeni normal' döneminde uyulması gereken kuralları aktardı.

Virüs tedbirleri kapsamında alınan önlemlerin gevşetilşmemesi uyarısında bulunan Yamael, "Kesinlikle bireysel kurallarımızı gevşetmememiz gerekiyor. Zaten alınan esnetme kararlarında da temel kurallar kaldı. Kalabalık oluşturmamak, mutlaka maske takmak, sosyal mesafeyi korumak ve hijyene uymak; yeni normalin kaçınılmaz 4 kuralı. 'Yeni normal'  kurallarından aşının bulunup ya da çok etkin bir ilacın bulunup bağışıklığın global bir şekilde oluşmasından sonra vazgeçilebilir. Ondan dolayı 'yeni normal' kurallarını bu süreye kadar korumamız gerekir" diye konuştu.

'Kuralları Gevşetirsek Yeni Pikler Görebiliriz

Hayatımızda hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını söyleyen Prof. Dr. Yamanel, "Eğer etkin bir aşı ya da etkin bir tedavi yöntemi bulunamadıktan veya global bir bağışıklık olmadıktan sonra bizim mutlaka AVM'ler de açılsa, okullar da açılsa mutlaka sosyal mesafeyi korumamız lazım, izolasyona, maske takmaya ve hijyen kurallarına dikkat etmemiz lazım. Eğer biz bu temel kurallara uyarsak herhangi bir artış olacağını düşünmüyorum. Ama bu temel kuralları gevşetirsek o zaman yeni pikler ve vaka sayılarında artış görebiliriz" dedi.

'Aldığım Kişisel Tedbirlerde Gevşeme Yok'

Prof. Dr. Yamanel, kendisini virüsten korunmak için aldığı önlemlere aynı şekilde devam ettiğini ifade ederek, "Aldığım kişisel tedbirlerde kesinlikle bir gevşeme yok. Aynı kurallar geçerli. Ellerimi yıkıyorum, maskemi takıyorum, sosyal mesafemi korumaya dikkat ediyorum. Vaka ve ölüm oranlarında düşüş var. Bu doğrultuda yoğun bakıma giren hasta sayılarımız, entübe hasta ve vefat eden hasta sayılarımız azalıyor. Bunlar çok mutluluk verici şeyler. Bunlar artık piki, platoyu gördüğümüz, azalma evresine girdiğimizi gösteren bulgular. Bu durum mutluluk verici; fakat bunun rehavet yaratmaması gerekiyor. Mutlaka tedbirlere devam etmemiz gerekiyor" dedi.

'Yakın Zamanda Güzel Çalışmalar Olacak'

Dünyada ve Türkiye'de koronavirüse karşı yürütülen aşı çalışmalarının hızla devam ettiğini belirten Prof. Dr. Yamanel, "Aşı çalışmaları bütün ülkelerde hızlıca devam ediyor ve aşı için de büyük bir yarış var. Bizim ülkemizde de çok ciddi aşı çalışmaları var. Özellikle İngiltere, Rusya ve Almanya’da çok ciddi bir şekilde aşı çalışmaları var ve bunların da bir kısmı insan çalışmalarına geçti. Bu nedenle ümitliyiz. Güzel çalışmalar yakın zamanda olacaktır" dedi.

Kaynak : https://www.dha.com.tr/saglikyasam/bilim-kurulu-uyesi-yamanel-yeni-normalin-kacinilmaz-4-kuralini-acikladi/haber-1769378
12
4
1
1
1
Emoji İle Tepki Ver
12
4
1
1
1