• Anasayfa
  • Donanım
  • Qualcomm, Akıllı Telefonlar İçin İlk 5G Antenini Duyurdu

5 Kuruştan Bile Küçük: Qualcomm, Akıllı Telefonlar İçin İlk 5G Antenini Duyurdu

24
11
4
1
1
3G ve 4G teknolojilerini dünyaya kazandıran Qualcomm, uzun süredir beklenen gelişmeyi sonunda duyurdu ve 5G mmWave ortaya çıktı.

5G teknolojisi uzun süredir herkesi heyecanlandırıyor. 2019 yılında hayatımıza gireceği artık bilinen teknolojinin standart halini alması için birçok etken bir arada olmalı. Yeni modemler geliştirilmeli, operatörler bu standartlar üzerine anlaşmalı ve hepsinden önemlisi gerekli donanım üretilmeli.

Qualcomm, 3G ve 4G teknolojisinde olduğu gibi bu sefer de hazırlıksız yakalanmadı. QTM052 isimli anten, 'gerçek' yüksek hızlı veri bağlantısını mümkün kılacak. Bildiğiniz gibi her 5G uyumlu aygıt sizlere aynı hızı vermeyecek. Düşük bütçeli 5G modem ve aygıtlarla da 5G hizmeti alınabilecek. Ancak mmWave teknolojisi ve QTM052, 5G'nin asıl sıçrama noktası olacak.

İşin kozmetik tarafına gelirsek: Qualcomm'un bu anteni yukarıdaki kadar küçük tasarlayabilmiş olması çok önemli. Yapılan açıklamaya göre bu modem, telefonun ince çerçevesinin altına dahi iliştirilebilir durumda. Bu sayede 5G teknolojisine ilk geçiş döneminde dahi kozmetik açıdan hoş olmayan telefonlar görmeyeceğiz.

MediaTek ile anlaşan Apple'ın 5G hamlesini merakla bekliyoruz. Qualcomm, kendisinden bekleneni yaptı ve olabilecek en küçük anteni tasarlamayı başardı. Şimdi sıra Apple'da. Bakalım MT işbirliği ile nasıl bir iş çıkaracaklar.

Kaynak : https://www.theverge.com/2018/7/23/17596746/qualcomm-mmwave-5g-antenna-smartphones-qtm052-networking-speeds-size
24
11
4
1
1
Emoji İle Tepki Ver
24
11
4
1
1