• Anasayfa
  • Donanım
  • Razer Dizüstü Bilgisayarlarda Güvenlik Açığı Ortaya Çıktı

Razer'ın Dizüstü Bilgisayarlarında Kritik Bir Güvenlik Açığı Ortaya Çıktı

13
5
5
2
1
Bilgisayar oyuncuları için ürettiği yüksek kaliteli ekipmanlarla tanınan Razer'ın bazı dizüstü bilgisayarlarında oldukça kritik bir güvenlik açığı rapor edildi. Kötü niyetli bilgisayar korsanlarının hedefi haline gelen bu açık; bilgisayarları yeniden başlatmaya, hafızadaki dosyaları silmeye ve bazı donanımların cihaz ile olan bağlantısını kesmeye sebep olabiliyor.

Rapor edilen güvenlik açığının daha önce Apple'ın bazı Mac cihazlarında karşılaşılan CVE-2018-4251 kodlu güvenlik açığıyla aynı olduğu belirtildi. Ayrıca sorunun cihazlardaki 'Üretim Modu'nun aktif olarak piyasaya sürülmesinden kaynaklandığı da söylenenler arasında yer aldı. Adından da anlaşılacağı üzere 'Üretim Modu', cihazlar tüketicilere ulaşmadan önce yapılan değişikliklere izin veren Intel Yönetim Motoru'nun bir parçası.

Normal koşullarda cihazların kullanıcılara tesliminden önce kapatılması gereken bu mod, cihaz üzerinde birçok değişikliğin yapılmasına imkân tanıyor. 21 Mart tarihinde Twitter hesabından yaptığı açıklamalarla güvenlik açığına değinen araştırmacı Bailey Fox, şu ifadeleri kullandı:

"Bu güvenlik açığı; kötü niyetli bilgisayar korsanlarının 'rootkit'lerini (kök kullanıcı takımı) Intel Boot Guard ile korumalarına, Meltdown gibi eski güvenlik açıklarından yararlanmak için BIOS'u bozmalarına ve daha birçok şey yapmalarına olanak tanıyor."

Konu hakkında açıklama yapan Razer, güvenlik açığını kabul ettiklerini ve bu sorunu çözebilmek için yazılım güncellemesi yayımladıklarını belirtti. Buna ek olarak Razer artık 'Üretim Modu' aktif cihazlar piyasaya sürmeyecek. Bu güvenlik açığına karşı Razer'ın hamlelerinin yeterli olup olmadığını önümüzdeki süreçte hep birlikte göreceğiz.

Kaynak : https://www.tomshardware.com/news/razer-laptops-vulnerable-critical-flaw,39013.html
13
5
5
2
1
Emoji İle Tepki Ver
13
5
5
2
1