Reuters: Deprem Nedeniyle 14 Mayıs’taki Cumhurbaşkanlığı Seçimi Ertelenebilir

45
6
2
2
0
Reuters'a konuşan bir Türk yetkili, Kahramanmaraş depreminin 14 Mayıs'ta gerçekleştirilmesi planlanan seçimler için zorluklar oluşturduğunu ifade etti.

6 Şubat günü gerçekleşen Kahramanmaraş depremleri, Türkiye tarihinin en büyük felaketlerinden biri olarak kayıtlara geçti. Bölgede çalışmalar hız kesmeden devam ederken şimdi de bu yıl gerçekleştirilecek seçimler hakkında bir gelişme yaşandı.

Kimliği belli olmayan bir Türk yetkili, Reuters’a önemli açıklamalarda bulundu. Reuters’ın paylaştığı habere göre bu yetkili, yaşanan felaketin seçimleri etkileyebileceğini söyledi.

Deprem, seçimler için ciddi zorluklar oluşturuyor”

Ajansa konuşan yetkiliye göre yıkıcı deprem, 14 Mayıs’ta gerçekleştirilmesi beklenen cumhurbaşkanlığı seçimleri için “ciddi zorluklar” oluşturduğunu söyledi. Ayrıca yetkili, “Seçim hakkında konuşmak çok erken” ifadelerini de kullandı.

Yetkili, depremden etkilenen insanların sayısına da dikkat çekti. Açıklamada, nüfusun %15’inin bölgede yaşamasına ve 3 aylık OHAL kararına dikkat çekilerek, seçimlerle ilgili bir karar için erken olduğu ifade edildi.

Anayasaya göre seçimlerin, sadece savaş hâlinde ertelenebildiğini belirtmemiz gerek. Bu da seçimleri erteleme gibi bir durumun olmayacağını, en fazla mayıs ayı yerine normal zamanında; yani haziran ayında yapılabileceğini gösteriyor. 

Kahramanmaraş dışında çevre illerde de yıkıcı etkilere sahip olan depremler, şu ana kadar 16 bin 546 kişinin hayatını kaybetmesine, 66 bin 132 kişinin yaralanmasına, 6 bin 444 binanın yıkılmasına neden oldu. Arama kurtarma çalışmaları bölgede devam ediyor. Siz de depremzedelere yardım etmek istiyorsanız aşağıdaki içeriğimize göz atabilirsiniz:

Kaynak : https://www.reuters.com/world/middle-east/earthquake-disaster-poses-serious-difficulties-turkeys-may-elections-2023-02-09/
45
6
2
2
0
Emoji İle Tepki Ver
45
6
2
2
0